
- Motocyklowa apteczka - warto ją mieć!
- Najlepszym wyborem jest apteczka spełniająca normę DIN 13167
- Więcej ciekawych porad znajdziesz na www.jednoslad.pl
Wśród świeżo upieczonych posiadaczy motocyklowego prawa jazdy pojawia się sporo zapytań dotyczących obowiązkowego wyposażenia w jednośladzie, a zdecydowanie królują te, które odnoszą się do obowiązku posiadania apteczki motocyklowej oraz jej zawartości. Czy ustawodawca w Polsce nakłada na kierującego obowiązek posiadania tego elementu wyposażenia?
Niektóre elementy wyposażenia pojazdów spalinowych są na tyle prozaiczne, że właściciele niemalże są pewni, że ich posiadanie jest prawnie wymagane. Przede wszystkim taki stan rzeczy dotyczy apteczki – zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami nie ma obowiązku posiadania w samochodach osobowych oraz motocyklach apteczki. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury wskazuje, że apteczka musi znajdować się jedynie w pojazdach przeznaczonych do nauki jazdy oraz egzaminowania, a także taksówkach oraz autobusach. Dodatkowo warto zaznaczyć, że jednoślady są prawnie odróżnione od pozostałych pojazdów spalinowych, więc nie muszą być wyposażone ani w trójkąt ostrzegawczy, ani w gaśnicę.
To, że prawnie nie ma obowiązku posiadania apteczki w motocyklu nie sprawia jednak, że fani dwóch kółek kompletnie rezygnują w dobrowolnego doposażenia swojej maszyny w zestaw pierwszej pomocy medycznej. Na rynku dostępnych jest całe mnóstwo apteczek dedykowanych do jednośladów, które cechują się znacznie mniejszymi gabarytami. Spore grono motocyklistów decyduje się jednak stworzyć własny zestaw, dostosowany do danego typu wyjazdu oraz chorób.
Najważniejsze informacje:
- Apteczka nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia motocykla, jednakże warto ją mieć.
- Zaleca się, aby apteczka była zgodną z normą DIN 13167, która wyposażona jest w plastry, bandaże i opatrunki pozwalające na opatrzenie urazów powstałych w wypadku drogowym.
- Za nieudzielenie pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach grozi kara aresztu lub grzywny.
Apteczka to nie wszystko – oto lista rzeczy, które warto zabrać na wyjazd motocyklowy:
Czy w innych europejskich krajach motocykla musi być wyposażony w apteczkę?
Zanim bezpośrednio przejdę do wyposażenia apteczki, warto jeszcze na kilka chwil pochylić się nad obowiązującymi przepisami. W Internecie pojawia się wiele mylnych informacji, które najczęściej dotyczyły tych motocyklistów, którzy na swój wyjazd wybierali się do Rumunii. Warto wiedzieć, że zgodnie z zapisami Konwencji Wiedeńskiej pojazd musi posiadać wyposażenie zgodne z tym, które obowiązuje w kraju rejestracji. Oznacza to, że policjanci w Chorwacji czy Czechach, gdzie apteczka jest wymagana dla motocykli, nie mogą was ukarać mandatem karnym. W praktyce często bywa jednak inaczej, o czym bardzo często przekonali się fani dwóch kółek wybierający się na Transfăgărășan czy Transalpinę. Wraz z rozpoczęciem planowania trasy należy zatem zapoznać się z obowiązującymi wymaganiami w krajach, przez które zamierzacie przejeżdżać.
Gotowe apteczki są dobrym pomysłem
Niemalże w ofercie każdego motocyklowego sklepu znajdują się apteczki do motocykli. Warto wiedzieć, że najczęściej występują one w dwóch różnych normach – DIN 13164 lub DIN 13167. Druga z nich jest znacznie bardziej przydatna zarówno do samochodów, jak i motocykli, ponieważ wyposażona jest w najróżniejsze bandaże, opatrunki czy plastry, dzięki którym opatrzycie urazy powstałe w wypadku drogowym. Apteczka DIN 13167 jest jednak znacznie mniejsza aniżeli ta, która dedykowana jest do samochodów osobowych, co jest szczególnie ważne ze względu na ograniczone możliwości załadunkowe. Zaleca się, aby znaleźć miejsce pod siedziskiem, w kufrze lub w dodatkowej torbie na gmolu i zawsze mieć ją podczas bliższych oraz dalszych wyjazdów. Zwróćcie również uwagę na to, aby apteczka motocyklowa była wodoodporna.
Norma DIN 13167 – wyposażenie apteczki:
- Bandaż z kompresem 8 x 10 cm – 1 szt.
- Bandaż z kompresem 10 x 12 cm – 1 szt.
- Chusta opatrunkowa 60 x 80 cm – 1 szt.
- Plaster na szpulce 5 m x 2,5 cm – 1 szt.
- Zestaw plastrów – 14 szt.
- Rękawice winylowe – 2 pary/4 szt.
- Koc termiczny (ratunkowy) – 1 szt.
- Chusteczki nasączone – 2 szt.
- Nożyczki – 1 szt.
- Instrukcja udzielania pierwszej pomocy – 1 szt.
Doposaż apteczkę samodzielnie
Koszt gotowej apteczki motocyklowej zgodnej z normą DIN 13167 nie przekroczy 50 zł. To jednak nie koniec wydatków, bo nabyte na przestrzeni lat i kilometrów doświadczenie niejednokrotnie mi już udowodniło, że seryjne wyposażenie w wielu przypadkach może okazać się niewystarczające. O ile poradzi sobie z prostymi urazami powstałymi w wyniku wypadku, to warto również dodatkowo zabezpieczyć się przed chorobą, infekcjami czy oparzeniami. Wożenie całych opakowań nie ma większego sensu, bo drastycznie zwiększą się gabaryty tej apteczki. Zalecam stworzyć własny rachunek sumienia dotyczący chorób oraz występujących dolegliwości i z niezbędnych leków wyciągnąć pojedyncze blistry, które koniecznie należy opisać terminem ważności.
W mojej apteczce znajdują się leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, na problemy żołądkowe, na biegunkę i zatrucie pokarmowe, alergię, kaszel, katar, elektrolity oraz leki na zapalenie pęcherza oraz najróżniejsze ukąszenie. Znając swój organizm, jestem w stanie dobrać najpotrzebniejsze lekarstwa, które pomogą mi w kryzysowej sytuacji, jednakże należy zaznaczyć, że jej dodatkowe wyposażenie będzie się różnić w zależności od własnych preferencji – niektóre osoby powinny pamiętać żeby uzupełnić ją o leki przyjmowane systematycznie, specjalistyczne i ratujące zdrowie.
Warto dodatkowo zadbać, aby w apteczce znalazły się:
- leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym,
- aspiryna,
- leki przeciwbiegunkowe,
- środki uzupełniające elektrolity,
- wapno rozpuszczalne,
- leki i maści przeciwalergiczne, na ukąszenia owadów,
- leki na wzdęcia i zaparcia,
- leki na przeziębienie,
- leki na kaszel,
- sól fizjologiczna,
- leki przeciw zaburzeniom snu, stresowi, nerwowości,
- środki do dezynfekcji ran (woda utleniona, octenisept)
- maści na rany, ale także na stłuczenia, oparzenia i przeciwbólowe.
Wybierając się na wyjazdy motocyklowe trzeba być świadomym, że organizm narażony jest na przegrzanie, jak i wychłodzenie. Dobrym wyborem będzie zabranie koca termicznego, który może okazać się nieoceniony podczas zimnych nocy w namiocie. Awaryjnie, o ile mamy jeszcze trochę miejsca, warto zabrać również ze sobą termometr.
Obowiązek udzielania pierwszej pomocy – doposaż motocykl w apteczkę!
Brak obowiązku posiadania apteczki w samochodach osobowych lub motocyklach nie zwalania kierującego z konieczności udzielenia niezbędnej pomocy w przypadku uczestnictwa w wypadku drogowym. Obowiązkiem jest również wezwanie zespołu ratownictwa medycznego oraz policji, o czym wprost mówi art. 93. § 1 Kodeksu wykroczeń – “prowadzący pojazd, który, uczestnicząc w wypadku drogowym, nie udziela niezwłocznej pomocy ofierze wypadku, podlega karze aresztu albo grzywny”. Aby w takim przypadku zadbać również o swoje bezpieczeństwo, warto w motocyklu posiadać apteczkę z niezbędnymi środkami opatrunkowymi oraz rękawicami jednorazowymi, a także odblaskową kamizelką.
Podstawowy błąd to łączenie apteczki pierwszej pomocy z apteczką leków, apteczka pierwszej pomocy to najczęściej apteczka urazowo-reanimacyjna.
Apteczka z lekami powinna być oddzielona i przede wszystkim sensownie opisana – dane biometryczne : choroby, uczulenia, leki codziennie zażywane (opisane co na co), leki pogrupowane i też opisane.
Jeśli wozimy dokumenty to włóżmy też tam kartkę na co jesteśmy uczuleni i na co chorujemy.