4012 Km w 24 godziny – nowy rekord świata na motocyklu pobity! [Triumph Tiger 1200 GT Explorer]

Tobiasz, Piotrek - challange accepted?

W skrócie
 • Jeden człowiek, jeden motocykl i 4012 km przejechanych w 24 godziny
 • Tytuł Giunness World Records otrzymał Iván Cervantes - 5x Mistrz Świata Enduro i Globalny Ambasador Triumph
 • Ivan pokonał 317 okrążeń o długości 12,649km ze średnią prędkością 167,79 km/h

Takie rekordy zawsze robią wrażenie, ale również są powodem do postanowienia fundamentalnego pytania – po co? Sam wielokrotnie najchętniej zadałbym je Tobiaszowi i Piotrkowi, ale mam obawy, że od rzuconych z moich ust słów do realizacji droga jest niezwykle krótka. Iván Cervantes ustanowił nowy rekord świata w największej liczbie przejechanych kilometrów przez 24 godziny.

Do pobicia tak trudnego rekordu konieczne było wybranie odpowiedniego kierowcy, którym został Iván Cervantes – 5x Mistrz Świata Enduro i Globalny Ambasador Triumph. Wydawać by się mogło, że nie jest to najlepszy wybór ze względu na zupełnie inną motocyklową branżę, ale także różnicę w prędkościach, która na torze off-road jest zdecydowanie niższa od założonej niezbędnej do pobicia rekordu. Ogromna odwaga i determinacja sprawiła, że finalnie odebrał on tytuł Guinness World Records, poprawiając poprzedni wynik o ponad 600 km.

Sama jazda byłaby jednak niczym bez odpowiedniego przygotowania, dlatego próba bicia rekordu odbyła się na torze w kształcie ogromnego okręgu (High Speed Ring, Centrum Techniczne Nardò we Włoszech). Zakładano, że przerwa na tankowanie będzie odbywać się co 17 okrążeń, czyli około 1h 10min, jednakże do rozwiązania pozostał jeszcze jeden problem – w żadnym z motocykli nie ma możliwości ustawienia tempomatu na prędkość powyżej 200 km/h. Cervantes i z tym sobie poradził, dlatego aby dać odpocząć prawej ręce trzymał manetkę gazu lewą!

Finalnie w ciągu 24 godzin Iván przejechał dystans 4012 km. Z pierwszego odpoczynku kompletnie zrezygnował, a po 19 godzinach, czyli w momencie pobicia rekordu postanowił się chwile przespać, jednakże po 5 minutach wrócił na motocykl, aby przełamać barierę 4000 km. Motocyklista pokonał aż 317 okrążeń o długości 12,649km ze średnią prędkością 167,79 km/h. Podczas próby bicia rekordu ani raz nie spał, motocykl przepalił 520 litrów paliwa i tylko raz zmieniono w nim opony.

Motocykl, który został wybrany to losowo zdjęty z taśmy produkcyjnej fabryki w Hinckley Triumph Tiger 1200 GT Explorer. Poza standardowym docieraniem nie został on zmodyfikowany, ani nie otrzymał żadnego dodatkowego wyposażenia. Po pierwszym przeglądzie gotowy był to podjęcia próby pobicia rekordu. Model ten zapewnia wyjątkowo komfortowe pokonywanie kilometrów, a świetna aerodynamika, pozycja, ergonomia oraz 30-litrowy zbiornik paliwa był zdecydowanie sprzymierzeńcem Cervantesa.

Dotychczasowy tytuł Guiness World Records wynoszący 3406,17 km został zdobyty przez Amerykanina Carla Reese’a 26 lutego 2017 r., który odnotował średnią prędkość w ciągu 24 godzin na poziomie 141,9 km/h. Cervantes już po 19 godzinach pobił dotychczasowy wynik, jednakże postanowił jeszcze niejako przejechać Polskę z zachodu na wschód i dołożyć 606 km.

Nowy rekord świata – 4012 km przejechanych na motocyklu w ciągu 24 godzin:

 • Czas trwania próby: 24 godziny
 • Całkowita przebyta odległość: 4012,53km
 • Lokalizacja: High Speed Ring, Nardò Technical Center, Włochy
 • Długość jednego okrążenia: 12,649km
 • Liczba okrążeń: 317
 • Prędkość jazdy: ponad 200 km/h
 • Prędkość werletu w ciągu 24 godzin: 167,79 km/h
 • Liczba pitstopów: 18
 • Litry zużytego paliwa: 520
 • Liczba wymian opon: 1

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button