Zmiany w prawie drogowym od września 2022. Będzie jeszcze drożej. Wszystko co musisz wiedzieć

Motocyklisto uważaj! Od września nie będzie już tak łagodnie z punktami karnymi. Zmiany w prawie o ruchu drogowym

W skrócie
 • Już od 17 września będzie obowiązywać nowe prawo o ruchu drogowym. Zmiany będą dotkliwie karać piratów drogowych.
 • Od połowy września znikną szkolenia redukujące ilość punktów karnych, punkty utrzymają się przez dwa lata, a mandaty za "recydywę" będą wynosić dwukrotną wartość mandatu wskazanego przez taryfikator.

Zmiany w prawie drogowym to jeden z najgorętszych tematów ostatnich dni. 17 września do życia zostanie powołany nowy taryfikator mandatów, który jeszcze dotkliwiej będzie karać kierowców. Zmiany dotyczyć będą nas wszystkich.

We wrześniu 2022 a dokładniej 17 września wprowadzony zostanie nowy taryfikator mówiący o punktach karnych. Oznacza to tyle, że do podnoszonych w ostatnim czasie kwot mandatów, dojdzie jeszcze problem punktów karnych. To z kolei może spowodować, że za motocyklowe wybryki na drodze przyjdzie nie tylko słono zapłacić, ale jeszcze można stracić prawo jazdy na długi czas. To jednak nie wszystko. Rząd wprowadza również zmiany w taryfikatorze w myśl, których kierowca będzie mógł otrzymać jednorazowo aż 15 punktów karnych – takie skutki będzie miało aż 20 wykroczeń.

Gdyby jednak było Wam jeszcze mało to wiedzcie, że kierowcy-recydywiści będą karani podwójnymi mandatami za przekraczanie prędkości. To wszystko okraszone będzie zniesieniem szkoleń dla kierowców, pozwalających na zredukowanie ilości punktów karnych. Czy dzięki takim zmiano w prawie drogowym na polskich drogach będzie bezpieczniej?

5 najważniejszych informacji o zmianach dotyczących punktów karnych:

 1. Nowe przepisy będą obowiązywać od 17 września 2022 roku
 2. Maksymalnie za dane wykroczenie można będzie zgarnąć 15, a nie jak do tej pory 10 punktów karnych. Limit punktów karnych pozostaje na poziomie 24.
 3. Kursy doszkalające, które kasowały 6 punktów karnych z konta zostaną zlikwidowane.
 4. Punkty znikną po 2 latach od zapłacenia mandatu.
 5. Nie tylko punkty wchodzą w grę. Ponowne popełnienie poważnego wykroczenia sprawi, że kara finansowa będzie podwójna

Ile punktów karnych można dostać od 17 sierpnia?

Czerwone światło zapaliło się szybciej, niż się tego spodziewałeś? Niezależnie od tłumaczenia, za takie wykroczenie będzie się należało aż 15 punktów karnych. To duża różnica, bo do tej pory maksymalnie za dane wykroczenie można było zebrać ich 10 sztuk. Jeżeli więc oglądaliście ostatnie wyprawy Tobiasza i ekipy po krajach skandynawskich i cieszyliście się, że u nas jest luźniej… Cóż, ta przepaść zmniejszy się 17 września 2022 roku.

Te zmiany wejdą w życie od 17 września, ponieważ tak stanowi znowelizowana ustawa Prawo o ruchu drogowym, która obowiązuje od 1 stycznia br. Zmiana rozporządzenia związanego z nowym taryfikatorem punktów karnych jest nawiązaniem do przepisów ustawowych. To drugi etap wdrażania przepisów, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

— powiedział Rafał Weber, wiceminister resortu infrastruktury.

Zmiany obejmują także zasady kasowania się punktów karnych. Co dokładnie?

Aktualnie organizowane są specjalne kursy doszkalające w celu zredukowania ilości punktów karnych. 350 zł plus poświęcenie kilku godzin i z konta znika 6 punktów karnych. Niestety z jakichś powodów ta forma redukcji punktów zostanie zlikwidowana. Być może w ocenie tej formy zauważono, że nie wpływa znacząco na poprawę zachowania kierowców na drogach. Czy wizja utraty tej możliwości sprawi, że zaobserwujemy bum zapisów na ostatnią szansę skorzystania z tej możliwości? Wykorzystajmy tą szansę ostatni raz.

Zmiany związane z większym taryfikatorem mandatów za te wykroczenia weszły w życie od 1 stycznia i przynoszą efekty. W tej chwili mamy do czynienia z bardzo mocnym trendem spadkowym, jeżeli chodzi o liczbę ofiar wypadków drogowych. Jeżeli porównamy pierwsze siedem miesięcy tego roku do analogicznego okresu roku ubiegłego to mamy do czynienia z ponad 12 proc. spadkiem ofiar śmiertelnych wypadków drogowych.

– dodał Weber.

Za recydywę trzeba będzie zapłacić podwójnie

Dopiero po dwóch latach od zapłacenia mandatu, przyznane punkty znikną z konta. To jednak niejedyna zmiana. Jeżeli takiemu kierowcy zdarzy w ciągu 2 lat się popełnić poważne wykroczenie ponownie (recydywa), kara finansowa, jaką otrzyma, będzie dwukrotnie wyższa niż standardowo przewidziana w taryfikatorze. Kiedy taka recydywa ma miejsce? Czy jest to popełnione to samo wykroczenie, czy wykroczenie z tej samej grupy wykroczeń? Wyjaśniamy:
Kierującemu pojazdem mechanicznym ukaranemu za wykroczenie określone w art. 86 § 1a i 2, art. 86b § 1, art. 87 § 1, art. 92 § 2, art. 92a § 2, art. 92b, art. 94 § 1 albo art. 97a, który w ciągu dwóch lat od ostatniego prawomocnego ukarania popełnia to samo wykroczenie, wymierza się karę grzywny w wysokości nie niższej niż dwukrotność dolnej granicy ustawowego zagrożenia

Oznacza to, że ponownie popełniając w ciągu 2 lat od pierwszego przewinienia, kolejne przewinienie z listy, mandat może wynieść nawet 5000 zł. Liczba punktów karnych zostanie naliczona za każdym razem tak samo. ,,Grzywny w wysokości nie niższej niż dwukrotność dolnej granicy ustawowego zagrożenia”. ,,Nie niższej” w dodatku brzmi jeszcze bardziej przerażająco, bo przecież określa tylko dolną granicę. Poza tym punkty karne będą utrzymywać się na koncie przez dwa lata i to nie od momentu popełnienia wykroczenia, a od dnia, w którym delikwent zapłacił mandat:

Wydłużamy ten okres tak, aby obawa przed utratą prawa jazdy za najgroźniejsze wykroczenia była jeszcze silniejsza. Cel nasz jest jeden, eliminacja kierowców, którzy jeżdżą brawurowo, eliminacja piratów drogowych, pijanych za kółkiem. Takich osób nie chcemy na polskich drogach, oni stwarzają ogromne zagrożenie w ruchu drogowym. Im będzie ich mniej, tym pozostali będą czuli się spokojniej, bezpieczniej, pewniej i przełoży się to na radykalną poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

-Tłumaczył wiceszef resortu infrastruktury, Rafał Weber

Ile punktów można otrzymać i ile przyjdzie zapłacić za poszczególne złamanie przepisów?

Przekroczenia prędkości, czyli to, co wielu z nas zdarza się nagminnie

 • Przekroczenie 31-40 km/h ponad ograniczenie oznacza 800 zł i 10 punktów Recydywa to już 1600 zł.
 • Przekroczenie 41-50 km/h ponad ograniczenie oznacza 1000 zł i 13 punktów Recydywa to już 2000 zł.
 • Przekroczenie 51-60 km/h ponad ograniczenie oznacza 1500 zł i 15 punktów Recydywa to już 3000 zł.
 • Przekroczenie 61-70 km/h ponad ograniczenie oznacza 2000 zł i 15 punktów Recydywa to już 4000 zł.
 • Przekroczenie powyżej 71 km/h ponad ograniczenie oznacza 2500 zł i 15 punktów Recydywa to już 5000 zł.

Wykroczenia innego rodzaju niż nadmierna prędkość

 • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu – 1 500 zł, recydywa: 3 000 zł.
 • Złamanie zakazu wyprzedzania – 1 000 zł, recydywa: 2 000 zł.
 • Wyprzedzanie na przejściu lub przed nim – 1 500 zł, recydywa: 3 000 zł.
 • Niezachowanie ostrożności i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym z następstwem w postaci poszkodowanego pieszego, rowerzysty itp. – 1 500 zł, recydywa: 3 000 zł.
 • Omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu – 1 500 zł, recydywa: 3 000 zł.
 • Wjeżdżanie na torowisko przy zaporach, które są opuszczane, opuszczone lub nie skończyło się ich podnoszenie – 2 000 zł, recydywa: 4 000 zł.
 • Wjazd na przejazd kolejowy przy czerwonym świetle sygnalizatora lub jeżeli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy – 2 000 zł, recydywa: 4 000 zł.
 • Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po spożyciu alkoholu lub innego, podobnie działającego środka – 2 500 zł, recydywa: 5 000 zł.

Jak widzicie zmiany w prawie drogowym 2022 wprowadzą dużo zamieszania. Mandaty (szczególnie za recydywę) będą dwukrotnie wyższe, część wykroczeń będzie karana nawet 15 punktami karnymi, a te utrzymamy aż przez dwa lata. Jesteśmy niemal pewni, że te zmiany sprawią, że większość z nas będzie jeździć rozważniej i wolniej. Mamy jednak sporą obawę, że podnoszenie kar nie wyeliminuje ogromnej grupy piratów drogowych. Kary to oczywiście nieodzowny sposób na utrzymywanie porządku na drogach, jednak wiemy, że jeszcze ważniejsza jest edukacja i szkolenie kierowców już na samym początku ich kariery drogowej. Dzisiaj, standardowy kurs i szkolenie nie załatwiają problemu.

Inne publikacje na ten temat:

2 opinii

 1. Edukacja – od żłobka edukujemy: Zanim wejdziesz na ulicę zatrzymaj się (tu leci wierszyk) i co? NIC!!! Jeżeli rodzic jeździ bez pasów, przekracza nagminnie prędkość i klnie kierowców JADĄCYCH ZGODNIE Z PRZEPISAMI, a więc wolniej, a jemu tak się śpieszy, bo…
  W szkołach karta rowerowa i 2 razy w roku spotkania z policjantem i co? Nic! Siądzie za kółko, odpali muzę, weźmie telefon do ręki i hulaj dusza!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button