Zmiany w kwalifikacjach MotoGP – na czym polegają i kto o nie wnioskował?

Kolejne zmiany w klasie królewskiej

W skrócie
  • Zmiany, zmiany, zmiany
  • Jak zostaną podzielone treningi?

Sporty motocyklowe to prawdziwy wyścig zbrojeń, a nawet wprowadzenie najmniejszych zmian może nieźle namieszać w stawce. Organizatorzy cyklu MotoGP w połowie sezonu postanowili nieco zmienić reguły, a dokładniej mówiąc same zasad awansu do drugiej tury kwalifikacji.

Śmiało można stwierdzić, że zawodnicy motocyklowych mistrzostw świata mają sporo do powiedzenia, a ich uwagi oraz propozycje brane są pod uwagę przez organizatorów, czyli Dornę. Od dłuższego czasu pojawiały się w padoku informacje o niezadowoleniu z kwalifikacji, podczas których startujący zmuszeni byli walczyć o najlepszy czas, porzucając tym samym pracę nad ustawieniami motocykla, które są kluczowe. Powodem takich skarg było wprowadzenie dodatkowego wyścigu o nazwie Sprint, który sprawił, że liczba wolnych treningów zmniejszyła się, a ponadto walka o automatyczny awans do Q2 odbywała się podczas dwóch piątkowych sesji.

Organizatorzy postanowili wprowadzić w połowie sezonu zmiany dotyczące samego systemu kwalifikacji, ale również dać zawodnikom możliwość zmiany ustawień w swoich motocyklach. Już od najbliższej rundy zmieni się zatem harmonogram piątkowych jazd, które zostaną podzielone na trening wolny numer 1 (Free Practice 1), który trwać będzie 45 minut oraz trening (Practice) o długości 60 minut, na podstawie którego uczestnicy wyścigu będą rozdzielani do Q1 oraz Q2. W sobotę z kolei odbędzie się trening numer 2, który potrwa 30 minut, a następnie kwalifikacje i wyścig Sprint.

Najbliższe Grand Prix odbędzie się 6 sierpnia na torze Silverstone.

Suzuki Moto Szkoła – wyjątkowe szkolenie motocyklowe dla wszystkich właścicieli jednośladów z Hamamatsu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button