- Co zrobić, gdy znajdziesz tablice rejestracyjne? Nie wolno ich zostawić w widocznym miejscu!
- Te dwa proste sposoby sprawią, że już nigdy nie zgubisz swojej "blachy" w motocyklu
- Koniecznie sprawdź jaki mandat grozi za jazdę bez tablicy rejestracyjnej
Temat zgubionej tablicy rejestracyjnej podczas jazdy w środowisku motocyklowym pojawia się zdecydowanie za często. Gdy tylko weekend okraszony jest słoneczną pogodą, to wraz z nadejściem poniedziałku facebookowe grupy zaczynają pękać w szwach prze posty, które informują o zgubionej lub znalezionej tablicy. Jak się zachować w takiej sytuacji i przede wszystkim jak jej uniknąć?
Wydawać by się mogło, że w tym temacie wszystko zostało już powiedziane, ale wtedy pojawia się kolejny post na jednej z grup motocyklowych. Po kolejnym zobaczonym w tym tygodniu poczułem się wywołany do tablicy, aby przede wszystkim wyjaśnić jak zachować się w sytuacji, gdy znajdziemy tablicę rejestracyjną należącą do innego motocyklisty, ale również jak do tego nie doprowadzić. Wbrew pozorom rozwiązanie tego problemu jest banalnie proste i praktycznie nie wymaga od właściciela pojazdu żadnych umiejętności manualnych. Wystarczy poświęcić zaledwie kilka minut, aby wasza “blacha” na dobre zakotwiczyła się w uchwycie i nie wyskoczyła z niego podczas jazdy po drogach kiepskiej jakości czy nawet wywrotce.
Zanim jednak przejdziemy do kilku prostych porad winien jestem wam również wytłumaczenia, jak zachować się w momencie, gdy podczas jednej z przejażdżek znajdziemy osamotnioną tablicę rejestracyjną. Pamiętajmy przecież, że jest to element przypisany bezpośrednio do danego pojazdu, a gdy trafi w niepowołane ręce możne przysporzyć właścicielowi sporych problemów.
Najważniejsze informacje:
- Nadal motocykliści w Polsce często gubią tablicę rejestracyjną – jest jeden prosty sposób, aby raz i dobrze ją przytwierdzić.
- W tym artykule dowiesz się jak zachować się, gdy znajdziesz “blachy” od motocykla lub innego pojazdu.
- Pod żadnym pozorom nie wolno pozostawiać tablicy rejestracyjnej w widocznym miejscu – możne ona posłużyć do popełnienia wykroczenia.
Przeczytaj koniecznie:
Ile kosztują indywidualne tablice rejestracyjne do motocykla w 2024 roku?
Ten prosty sposób sprawi, że już nigdy nie zgubisz tablicy rejestracyjnej!
Wszystkie zgubione motocyklowe tablice rejestracyjne mają jeden wspólny mianownik – ich montaż w żaden sposób nie został poprawiony, a właściciel zdecydował się na wykorzystanie seryjnego, plastikowego uchwytu i zabezpieczenie “blachy” jedynie przy użyciu niewielkiego plastikowego paska na zatrzask. Lichej jakości materiały wykonane do jego produkcji sprawiają, że przy jeździe po większych wybojach najczęściej potrafi on wyskoczyć z uchwytów i tym samym wibracje generowane przez jednostkę napędową oraz nawierzchnie sprawią, że kilka chwil później wypadnie również sama tablica rejestracyjna. Wszystkie zgubione blachy nie posiadają żadnych dodatkowych mocowań, co jest po prostu konieczne.
Dwie proste porady sprawią, że wasza tablica będzie bezpieczna w każdych warunkach. Przede wszystkim do lepszego zamontowania wykorzystamy oryginalny uchwyt wraz z zatrzaskiem, ale będzie on zdecydowanie pełnił funkcję wizualną. Do konkretnego przymocowania będziemy potrzebować: wkrętarkę z wiertłem do metalu, dwie śruby, podkładki, dwie nakrętki kontrujące. W miejscach, gdzie w fabrycznym uchwycie jest dodatkowy wspornik wywiercamy dwa otwory po dwóch stronach, a następnie przy pomocy pozostałych elementów łączymy całość na stałe. Dobrym sposobem będzie również użycie nitów. Wbrew opiniom, które pojawiają się w Internecie, wykonanie dziur w tablicy rejestracyjnej nie jest postrzegane przez policję jako jej zniszczenie. Mundurowi zwrócą uwagę na taki sposób montażu jedynie w przypadku, gdy śruby będą zaburzały jej czytelność.
Jest jeszcze jedno zabezpieczenie, które jest bardzo dobrym uzupełnieniem powyższego sposobu. Jeżeli wasza tablica jest już ściągnięta to warto jest na tylnej części zapisać wasz numer telefonu wraz z numerem kierunkowym, a w dolnej części dodatkowo napisać “POLAND”. Jeśli zgubicie ją poza granicami kraju znacznie łatwiej będzie znalazcy skontaktować się z wami chociażby przy użyciu popularnych komunikatorów.
Znalazłem tablicę rejestracyjna, jak się zachować?
Przyglądając się postom na FB dochodzę do wniosku, że wiele osób pomimo tego, że chce dobrze, robi wręcz przeciwnie. Przede wszystkim zabieranie tablicy rejestracyjnej ze sobą do domu, a następnie stworzenie postu może nie zawsze być dobrym rozwiązaniem, ponieważ właściciel może nie być członkiem danej grupy, na której pojawiła się informacja o zgubie. Zdecydowanie najgorszym wyjściem jest pozostawienie jej w widocznym miejscu, ponieważ “blacha” może posłużyć do popełnienia wykroczenia. Bardzo często kradzież lub wykorzystanie znalezionej tablicy rejestracyjnej wiąże się z próbą kradzieży paliwa lub innego motocykla, a pamiętajcie, że w ich odczytanie sprawi, że służby mundurowe jako pierwsze wezmą was na celownik.
Jeżeli znajdziecie tablicę rejestracyjną od motocykla, ale tak samo należy postąpić również w przypadku innych pojazdów, jest jedna prawidłowa droga – należy ją zwrócić na najbliższy komisariat policji lub do wydziału komunikacji. Dodatkowo możecie informację o jej znalezieniu i miejscu zwrotu opublikować na facebookowych grupach, dzięki czemu znacznie szybciej może ona trafić do właściciela pojazdu.
Co zrobić, gdy nie odnajdziesz swojej tablicy rejestracyjnej? Czy można kontynuować podróż bez niej?
Tablice rejestracyjne wprowadzono, aby umożliwić identyfikację pojazdów. Zgodnie z art. 71 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym, zarejestrowane tablice pozwalają na dopuszczenie pojazdu do ruchu. Oznacza to, że pojazd bez jednej z tablic nie może poruszać się po drogach publicznych. Kierowca, który zgubi tablicę rejestracyjną, podczas kontroli może otrzymać mandat w wysokości 1500 zł zgodnie z art. 94 § 2. Dodatkowo, z powodu niespełnienia wymogów rejestracyjnych, zatrzymywany jest również dowód rejestracyjny. Pamiętajcie, że stworzenie samodzielnie tablicy rejestracyjnej z kartki papieru lub kartonu nie jest dobrym pomysłem i nie uchroni was przed mandatem karnym, gdyż takie zamienniki nie mają bowiem wartości w świetle prawa.
Jeśli zgubisz tablicę rejestracyjną, zgłoś to na policję. Jest to ważne, ponieważ tablica może zostać skradziona i użyta do przestępstwa. Zgłoszenie utraty chroni kierowcę przed ewentualnymi negatywnymi konsekwencjami. Dodatkowo, zgłaszając zgubę policji, straży miejskiej lub wydziałowi komunikacji, zwiększasz szansę na odzyskanie tablicy, gdyż znalazcy często oddają je do tych instytucji. Aby wyrobić wtórnik konieczna będzie wizyta w wydziale komunikacji. Do składania wniosku będzie potrzebny dowód rejestracyjny, aktualna polisa OC, dowód tożsamości oraz oświadczenie pod odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań w przypadku zagubienia tablic.