Aktualnie czytasz:
Za chwilę urwie się pasek w skuterze. Jak rozpoznać objawy zużytego paska?
6

Jeśli zbagatelizujesz pierwsze objawy niedomagania tego niezwykle ważnego elementu. Pasek napędowy nie zawsze daje wcześniej znać o swoim zużyciu, jednak warto wiedzieć na co zwracać uwagę. O tym dziś w Skuterowo.com.

Każdy komu kiedykolwiek zerwał się pasek napędowy wie co to oznacza. Pół biedy jeśli do tego dojdzie w mieście. A co jeśli gdzieś w środku pustkowia? Wymiana na miejscu jest niemal niemożliwa. Po pierwsze mało kto przy sobie posiada taki element. Po drugie odkręcenie sprzęgła podstawowymi narzędziami jest niemal niemożliwe. Tutaj konieczne jest posiadanie klucza pneumatycznego, ew. specjalnych blokad, które zapobiegną obracaniu się odkręcanych elementów. Pozostaje jedynie przyczepa, albo laweta. Do najbliższego serwisu.

Samodzielne okręcenie wariatora czy sprzęgła jest niemal niemożliwe.

Samodzielne okręcenie wariatora czy sprzęgła jest niemal niemożliwe.

Często daje się uniknąć przykrych następstw zerwanego napędu. Podstawą jest cykliczne odkręcanie pokrywy przekładni i wzrokowe wyszukiwanie jakichkolwiek objaw zużycia: spękania, rozwarstwienia, zmiana szerokości paska. Jeśli do tej pory zaniedbywaliśmy kontrolę tego elementu możemy w niemal ostatniej chwili usłyszeć i poczuć objawy wskazujące na szybką śmierć tego podzespołu. Na co zwrócić uwagę?

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

Niepokojący dźwięk z okolic przekładni. Nim pasek całkowicie się zerwie często jest rozwarstwiony. Zewnętrzna powłoka odrywa się stalowego żebrowania. Wówczas za sprawą siły odśrodkowej ta uderza o wewnętrzne ściany pokrywy przekładni.

Podwyższone obroty silnika, podczas ruszania. Silnik pracuje swobodniej, jednak przyśpieszenie wyraźnie spada. Pasek wówczas ślizga się na wariatorze i sprzęgle.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Gorsze przekazywanie momentu obrotowego na koło napędowe. Impulsywne dodanie gazu podczas jazdy powoduje gorsze przyśpieszanie jednostki.

Czy to na pewno pasek? W jaki sposób można poznać, że pasek napędowy podziękował za współpracę? Po prostu tracimy napęd. Silnik pracuje zupełnie swobodnie nie przekazując zupełnie mocy na tylne koło.

Jaka jest żywotność paska napędowego w skuterze? To ciężkie do przewidzenia. Im tańszy element, tym mniejsza jego trwałość. Zakup podzespołu za 30-40 PLN na pewno nie będzie owocować takimi przebiegami jak w przypadku produktów za 70 czy 100 PLN. Te są w stanie przebyć nawet 20 000 kilometrów bez znacznego zużycia.

Fot.: Skuterowo.com
Jaka jest Twoja reakcja?
63%
4%
13%
 • Zdjęcie profilowe karol7250
  14 lipca 2011 at 13:32

  Przy wymianie paska nie trzeba zdejmować sprzęgła,przynajmniej w moim skuterze.

 • Zdjęcie profilowe madi
  14 lipca 2011 at 14:04

  a w moim trzeba.

 • Zdjęcie profilowe speed4000
  14 lipca 2011 at 18:21

  madi Jakim cudem? Na bank wystarczy zdjąć tylko wariator…

 • Zdjęcie profilowe madi
  14 lipca 2011 at 18:24

  nie da rady za mało jest miejsca między dzwonem a obudową, w większości kymco tak jest, trzeba miec blokadę dzwonu.

 • Zdjęcie profilowe Melonier
  15 lipca 2011 at 13:07

  Cena paska nie jest wykładnikiem jego jakości.
  Często płacimy za markę.
  Moja propozycja.
  Przed dłuższymi trasami zakładać nowy i zabrać klucz udarowy na akumulator i nowy pasek i rolki.
  Dla biednych jest masa sposobów na wymianę paska od strony sprzęgła
  jest to banalnie proste ,gorzej po stronie wariatora.
  Lecz ja nie poruszam się zbyt daleko -może jak zmienią przepisy i zabiorą to śmieszne 45km/h.
  Jeszcze trochę a pieszy dostanie obowiązkowo kask i świecącą kamizelkę.
  Przaśny Kraj.

 • Zdjęcie profilowe alande
  14 czerwca 2015 at 11:27

  „Zakup podzespołu za 30-40 PLN na pewno nie będzie owocować takimi przebiegami jak w przypadku produktów za 70 czy 100 PLN.”

  Gorzej tylko jak ktoś za 100PLN sprzeda taki za 30zł mówiąc że jest dobry. Moim zdaniem każdy przypadek trzeba przeanalizować.