Wypadek? Sam naprawiaj uszkodzenia

Miałeś wypadek, niestety popękały Ci plastiki, albo kupując używany skuter nie miałeś zbyt dużych środków finansowych na zakup skutera w normalnym stanie?

Zakładając, że mamy dużo wolnego czasu, chęci i odrobinę wolnej gotówki na potrzebne nam środki do naprawy nie pozostaje nic innego jak zabranie się odpicowywanie naszego pojazdu.

Szpachlówka Profix jest jedną z najczęściej stosowanych w przemyśle. Cena niewielka.
Szpachlówka Profix. Jednak z najczęściej stosowanych w premyśle motoryzacyjnym

Co kupić? Gdzie? Dużo to będzie kosztować?
Jeżeli posiadamy uszkodzone elementy plastikowe musimy użyć żywicy i maty – to utwardzi, wzmocni i złączy element praktycznie na wieki. Pod warunkiem, że zrobimy to umiejętnie. Cena żywicy wraz z matą w na przykład Castoramie wacha się w okolicach 15 zł. Pragnę zauważyć, że należy bardzo uważać z ilością stosowanych preparatów. Wystarczy jeden pasek ze strony zewnętrznej i kilka wewnętrznej, nierówność ze strony zewnętrznej wyszlifować przed nakładaniem szpachli. To bardzo istotne.
Następnie jeżeli chcemy aby nasz plastik wyglądał jak prosto z fabryki, należy go wyszpachlować, wypełnić ubytki. Ta czynność nie jest aż tak trudna, natomiast trzeba przy tym myśleć, najlepiej robić to stopniowo, nakładając każdorazowo małe porcje, ponieważ substancja ta szybko zaczyna wiązać.

Szpachlówkę należy nakładać etapami. Pośpiech nie wpływa pozytywnie na efekt.

Jednak pojawiły się mini dziurki w szpachlowanej powierzchni?
Nic dziwnego, szlifujemy papierem ściernym 80-120, jeżeli dziurki nadal są, nakładamy znów w te miejsca niewielkie ilości szpachlówki.

Jeżeli już jesteśmy zadowoleni ze swojej pracy przechodzimy do dalszej części szlifowania, tym razem papierami 400-600, nakładamy lakier podkładowy, po zaschnięciu matujemy 800-tką i jak plastik wygląda zadowalająco – nie ma rys, mikrorys przystępujemy do nakładania lakieru

Cena szpachli to 10-25 zł w zależności od ilości. Wyróżniamy różne rodzaje szpachli: natryskowa, wymieszana z matą szklaną, wykończeniowa… Do żywicy i szpachli dostajemy najczęściej w zestawie utwardzacz który mieszamy. Optymalne proporcje są zazwyczaj podawane przez producenta na opakowaniu, najczęściej 3% w stosunku do masy całkowitej.

Moim celem jest wam przekazać jedynie, że nie zawsze warto wydawać pieniędzy na nowe plastiki do swojego skutera. Ba, jak ktoś ma ochotę może pobawić się w custom, scalić boki, zaszpachlować wloty, zrobić nadkole. Stosunkowo małym kosztem można się czegoś nauczyć i sprawić, że wasz skuter będzie się wyróżniał, będzie inny, jedyny, wyjątkowy!

Fot.: Fotolia LLC/Skuterowo.com/Profix

Kosik

Piaggio Typhoon 50

Inne publikacje na ten temat:

5 opinii

 1. Tylko raz robiłem coś szpachlą i nie kojarzy mi się to z miłą robotą. Zaszpachlowanie kierunków w lusterkach było bardzo męczące, niby kształt był ok, ale po pryśnięciu podkładem okazywało się, że coś nadal jest inaczej w jednym a inaczej w drugim lusterku. Bez szpachli wykończeniowej trudno też było pozbyć się mikroskopijnych dziurek. Koniec końców wyszło nie najgorzej, zresztą zobaczcie sami:
  http://images46.fotosik.pl/468/7dbb3fb0bce0ddd7.jpg
  http://images43.fotosik.pl/487/0d9b3eb036a8ff20.jpg
  http://images45.fotosik.pl/488/135173d99d49490d.jpg
  http://images37.fotosik.pl/462/ace8cc5ed98e3d52.jpg
  http://images49.fotosik.pl/486/48ea73fd3aaec9c1.jpg

 2. Artykuł może i ciekawy,ale wątpię żeby użytkownikowi rocznego czy dwuletniego skutera chciało się bawić w szpachlowanie i malowanie,zresztą dobór takiego samego koloru to nie takie hop siup. Co innego ze skuterami do,których nie można kupić plastyków lub tuning optyczny.

 3. Ale kto powiedział że to jest artykuł kierowany do użytkowników 2 czy 3 letnich skutów-jeśli ktoś kupi 10 czy 15 letnią furę i jest coś pęknięte, to raczej mu się przyda :D Fakt, foty by się przydały, ale dobra, nie jest źle :D

 4. Dobór takiego samego lakieru w XXIwieku to żaden problem.Dużo ludzi maluje samochody i motocykle.
  Jeśli ktoś ma przerysowany bok skutera nowego? Oczywiście idzie dopasować lakier i maluje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button