W środę głosowanie nad ustawą 125 ccm na prawo jazdy B

Przed chwilą ukazał się nowy, aktualny harmonogram obrad Sejmu w czasie 70. posiedzenia, które będzie miało miejsce w dniach 24-27.06.2014. Na środę przewidziano głosowanie nad nowelizacją ustawy pozwalającą kierować skuterami i motocyklami 125 ccm posiadając wyłącznie prawo jazdy B.

Plan prac Sejmu przewiduje dnia 25.06.2014 (środa) o godzinie 22.15:

Głosowanie, w tym;

Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o kierujących pojazdami (druki nr 2469 i 2478) (3-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i koła)

Istnieje jednak ryzyko, iż harmonogram prac Sejmu ze względu na aferę podsłuchową ulegnie zmianie, a interesujący tysiące miłośników jednośladów projekt ustawy zostanie zepchnięty na kolejne posiedzienie. Tym sposobem wejście w życie nowej ustawy może się opóźnić o kolejne tygodnie.

Ostatnia uchwala Senatu wnosi poprawki do nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami. W nich zastrzeżono możliwość poruszania się na prawo jazdy kategorii B wszystkimi motocyklami o pojemności do 125 ccm bez względu na rodzaj skrzyni biegów.

Czytaj Raport: motocykle i Skutery 125 na prawo jazdy B
Dyskutuj na ten temat na Forum 125.

Fot.: Krzysztof Białoskórski

Ania Grzelak

Kobieta o nietypowej pasji. Mając trzynastkę na karku jeździła klasycznym Simsonem. W wieku 18 lat kupiła pierwsze 650 ccm. Jej garaż to cały przekrój segmentów od małego skutera, przez maxi Burgman po klasycznego nakeda.

Inne publikacje na ten temat:

13 opinii

 1. Nawet gdyby faktycznie doszło do szybkiego samorozwiązania sejmu – choć to mało prawdopodobne, zwłaszcza w tak krótkim czasie – to nie tyle, że ustawa nie zostanie przyjęta w ogóle, tylko głosowanie nad senackimi poprawkami się przedłuży. W najgorszym przypadku rozpatrywanie propozycji senatu miałoby miejsce późnym latem lub jesienią, po rozpoczęciu kadencji nowego sejmu. Odpowiednio wydłużyłoby to cały proces wejścia w życie ustawy.

  Niestety, sejm nie ma narzuconego terminu, w którym ma obowiązek rozpatrzyć uchwałę senatu, którego przekroczenie będzie skutkowało przyjęciem wszystkich poprawek zawartych w tej uchwale. A poza tym w ustawie jako takiej, poza wetem prezydenta, już nic zagrozić nie może. Dojść może jedynie do przyjęcia lub nieprzyjęcia niektórych poprawek, w tym tak ważnej dla wielu propozycji likwidacji ograniczenia do automatycznej skrzyni biegów.

  W sumie i tak przełom nastąpi w sezonie 2015 r., zatem czy to latem czy jesienią 2014 r. dojdzie do akceptacji ustawy może nie mieć aż takiego wielkiego znaczenia. Pewnie, że im szybciej, tym lepiej, bo producenci też będą odpowiednio wcześniej wiedzieli, jak dostosować swoją ofertę pod nowe przepisy.

 2. “…W sumie i tak przełom nastąpi w sezonie 2015 r., zatem czy to latem czy jesienią 2014 r. dojdzie do akceptacji ustawy może nie mieć aż takiego wielkiego znaczenia. Pewnie, że im szybciej, tym lepiej, bo producenci też będą odpowiednio wcześniej wiedzieli, jak dostosować swoją ofertę pod nowe przepisy…” – Jesli nawet w srode przeglosowali by tą ustawę to keidy ona wchodzi w zycie? Jest jakis przepis ze np 3 miesiace czy sejm ustala od razu wraz z jaką datą wchodzi w zycie?

 3. Filip Felczak, ten zapis dotyczy tylko artykułu , a zmiana nas interesująca jest w artykule 6
  za to policja już kontroluje jednoślady bo bardzo dużo osób jeździ 125 ccm na prawku ryzykując mandat 300zł

 4. Wogole najgorsze jest to ze na roznych stronach typu allegro, otomoto sprzedawcy oferuja 125 piszac w opisie ze \” Na prawo jazdy kat B. \” co jest w tym momencie klamstwem.

 5. @Filip Felczak: przepisy ustawo o zmianie ustawy o kierujących pojazdami mają różne \”vacatio legis\” – w zależności od rodzaju nowelizacji. To, o czym jest tu (i w wielu innych miejscach na tym portalu) mowa, wchodzi w życie w ciągu 30 dni od daty podpisania ustawy przez prezydenta, ale już np. przepisy dotyczące zniesienia obowiązkowego szkolenia wejdą w życie po 6 miesiącach (lub 3-ch, jeśli sejm klepnie propozycję senacką).

  @pszla: nie ma możliwości, żeby ustawa weszła w życie bez podpisu prezydenta. Prezydent nie ma prawa weta właściwie tylko wobec ustawy budżetowej. Nie zmienia to fakt, że raczej weta nie należy się spodziewać w tym przypadku. Jeśli sejm podejmie decyzję 25-26 czerwca ws. poprawek senackich, to biorąc pod uwagę czas prezydenta na podpis (21 dni) i wspomniane \”vacatio legis\” (30 dni), nie należy się spodziewać, że ustawa w kwestii uprawnień kat. B na 125-tki zacznie wcześniej obowiązywać niż od 1 połowy sierpnia.

 6. Piotr Fraszc… napisał:

  Wogole najgorsze jest to ze na roznych stronach typu allegro, otomoto sprzedawcy oferuja 125 piszac w opisie ze \\\” Na prawo jazdy kat B. \\\” co jest w tym momencie klamstwem.

  Sprzedawcy to z założenia kłamcy, choćby dlatego, że zachwalają swoje produkty bez względu na ich jakość. Trzeba mieć głowę na karku i odrobinę rozumu, żeby przed kupnem zasięgnąć języka tu i ówdzie.

 7. spokojnie, w środę ustawa powinna przejść i mogą ją przegłosować, żeby weszła bez podpisu prezydenta tak na szybko tylko po to, żeby jakoś opinie publiczną trochę udobruchać. ale tego się dowiemy w środę ewentualnie w czwartek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button