W jakich europejskich krajach motocykliści muszą kupić winiety?

Warto wiedzieć i przede wszystkim zapamiętać!

W skrócie
 • Wyprawa motocyklem po Europie - powinieneś wiedzieć więcej o wienietach
 • Winieta to specjalna opłata drogowa pobierana od kierowców, którzy po jej uiszczeniu mogą legalnie korzystać z dróg szybkiego ruchu i autostrad w danym kraju
 • W jakich krajach należy ją wykupić? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule

Sezon wypraw motocyklowych rozpoczął się już na dobre i coraz częściej słyszymy, a przede wszystkim widzimy także najróżniejsze zdjęcia i filmy z najpiękniejszych miejsc w Europie. Jeżeli jesteście na początku przygody z zagranicznymi wyjazdami to koniecznie musicie wiedzieć, w jakich krajach motocykliści muszą kupić winietę.

Polska jest pięknym i absolutnie wyjątkowym krajem, a wszystkie walory doceni ten, kto zaznał jej od zachodu na wschód i od południa na północ. Naprawdę mamy czym się pochwalić i wracając z corocznych wypraw po Europie przekraczając granicę zawsze zazdroszczę motocyklistom z innych państw, którzy przyjeżdżają do kraju nad Wisłą. Mamy piękne góry i piękną linię brzegową (zniszczoną w wielu miejscach przez komercję na każdym kroku), a do tego dzikie Bieszczady i urokliwe Mazury. Gdy Polska okazuje się już dla nas zbyt mała zaczynamy decydować się na wyjazd poza granice naszego kraju, aby posmakować dobroci, które czekać będą na nas na każdym kilometrze.

Podróżowanie po krajach Unii Europejskiej jest stosunkowo bardzo proste – wystarczy wyrobić i zabrać ze sobą kartę EKUZ, a także wziąć paszport lub dowód osobisty, a do tego potężną dawkę optymizmu i chęci poznania świata. Aby jednak legalnie poruszać się motocyklem po wielu autostradach w Europie konieczne już wykupienie odpowiedniej winiety – w jakich krajach wymagane jest uiszczenie dodatkowej opłaty i jaka grozi kara za jej brak? Już śpieszę rozwiać wszystkie wątpliwości.

Najważniejsze informacje:

 1. Nie wszystkie drogi ekspresowe i autostrady są darmowe na terenie Unii Europejskiej.
 2. Motocykliści dodatkową winietę muszą kupić w 4 krajach.
 3. Koniecznie o niej pamiętaj, aby uniknąć wysokiego mandatu.

Przeczytaj również:

Chcę pojechać na wyprawę motocyklową, ale się boję – czy i czego powinniśmy się obawiać?

Czym jest winieta?

Winieta to specjalna opłata drogowa pobierana od kierowców, którzy po jej uiszczeniu mogą legalnie korzystać z dróg szybkiego ruchu i autostrad w danym kraju. Obecnie może ona mieć formę elektroniczną lub papierową – w drugim przypadku będzie to specjalnie przygotowana naklejka, na której znajdują się najważniejsze informacje, a także będzie ona dowodem wniesienia opłaty z uwzględnieniem okresu, który został opłacony. Powoli jednak odchodzi się już od tego sposobu, a aby uniknąć kolejek tworzących się na granicach można zakupić ją online, korzystając ze specjalnych stron. System elektroniczny znacznie ułatwia cały proces zakupu, a także późniejszej kontroli, która odbywa się przy użyciu specjalnych kamera zamontowanych na autostradach czy w miejscach kontroli opłat, które wychwytują numer rejestracyjny pojazdu.

W jakich krajach motocykliści muszą wykupić dodatkową winietę?

Pamiętajcie, aby zawsze przed rozpoczęciem podróży zapoznać się z podstawowymi informacji na temat krajów, przez które odbywa się wasza podróż. Warto jest dokładnie przestudiować system opłat za przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu, a także skrupulatnie sprawdzać pojazdy, które muszą dodatkowo zapłacić. Najczęściej winiety wymagane są dla samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych, a dla jednośladów już nie. Dokładnie takie rozwiązanie mają chociażby Czesi, Rumunii czy Słowacy. Jeżeli w regulaminie nie znajdują się informacje o konieczności wniesienia opłaty przez motocykle oznacza to, że jazda nimi będzie darmowa lub w wielu przypadkach trafimy na poszczególne odcinki dróg płatnych, za które zapłacimy na bramkach.

W Europie znajdują się kraje, w których obowiązkowo należy wykupić winiety na motocykl, jednakże na szczęście jest ich bardzo niewiele. Winiety na motocykl obowiązują w:

 • Austrii,
 • Słowenii,
 • Szwajcarii,
 • na Węgrzech.

Austria – opłaty i kary

Austria jest krajem, w którym korzystanie z autostrad i dróg szybkiego ruchu wiąże się z uiszczaniem opłat drogowych. Możemy zakupić ją zarówno online, jak i również na stacjach paliw znajdujących się przy granicy. Motocykliści mogą skorzystać z zakupu winiety:

 • jednodniowej, która jest nowością od 2024 roku i można ją kupić jedynie online – 3,40 euro,
 • dziesięciodniowej – 4,60 euro,
 • dwumiesięcznej – 11,50 euro,
 • rocznej – 38,50 euro.

W Austrii bardzo skrupulatnie podchodzą mundurowi do tematu opłat drogowych i w przypadku jej braku kierujący jednośladem musi uiścić opłatę zastępczą bezpośrednio policjantowi w wysokości 65 euro. Jeżeli odmówi przyjęcia zapłaty grozi mu kara w wysokości od 300 do 3000 euro. Warto wspomnieć, że nie naklejenie winiety na szybę również jest karane mandatem.

Słowenia – opłaty i kary

W Słowenii motocykliści również muszą uiścić dodatkową opłatę i wybierając się do tego kraju należy zastosować się do klasy 1, w której znajdują się wszystkie jednoślady, a także pojazdy, których szerokość nie przekracza 50 cm. Motocykliści mogą skorzystać z zakupu winiety:

 • tygodniowej – 8 euro,
 • półrocznej – 32 euro,
 • rocznej – 58,70 euro.

Warto dodać, że od 2022 roku w Słowenii nie występują już winiety w formie naklejek, a obowiązuje jedynie system elektroniczny. Łatwo jest zatem zakupić ją wcześniej i w przypadku opłaty tygodniowej można samodzielnie ustalić datę, od której opłata będzie ważna. Kara za jej brak wynosi od 300 do 800 euro.

Szwajcaria – opłaty i kary

Szwajcarska winieta jest obowiązkowa dla motocykli i samochodów o wadze nie przekraczającej 3500 kg, a dla pojazdów przekraczających ową wagę obowiązują zupełnie inne zasady. Możesz zakupić ją na niektórych przejściach granicznych, jak i również na licznych stacjach benzynowych, w punktach sprzedaży i urzędach pocztowych, a także korzystając ze szwajcarskiej strony rządowej, która jest w języku niemieckim. Opłaty drogowe w Szwajcarii nie umożliwiają zakupu krótkiego okresu ważności dokumentu przejazdu (np. na 10 dni lub miesiąc). Motocykliści mogą skorzystać z zakupu winiety:

 • rocznej – 70 franków szwajcarskich.

Winieta obowiązuje teoretycznie wszystkie autostrady, ale nie do końca się to zgadza, gdyż w szwajcarskiej sieci dróg znajduje się wiele tuneli, za które trzeba płacić osobno. Dotyczy to zwłaszcza tunelu Świętego Bernarda oraz tunelu Munt la Schera. Inny ważny tunel, Świętego Gotarda, jest bezpłatny. Za jazdę w Szwajcarii bez ważnej winiety grozi mandat w wysokości 200 franków szwajcarskich, a także dodatkowo dochodzi koszt samej winiety.

Węgry – opłaty i kary

Wybierając się motocyklem na, lub przez Węgry również zobowiązani jesteśmy do uiszczenia dodatkowej opłaty. Jednoślady zaliczane są do kategorii D1M i zakup winiety uprawni nas do poruszania się wszystkimi płatnymi drogami, które dla ułatwienia oznaczone są literą “M”. Motocykliści mogą skorzystać z zakupu winiety:

 • jednodniowej – 2 570 Ft (około 28 zł),
 • dziesięciodniowej – 3 200 Ft (około 35 zł),
 • miesięcznej – 5 180 Ft (około 57 zł).

System monitorowania opłat drogowych na Węgrzech jest bardzo dokładny i kontroluje przejeżdżające pojazdy, a dodatkowo podobno bardzo skuteczna jest również windykacja mandatów – 50 euro zapłacisz, jeśli mandat opłacisz do 60 dni od momentu jego otrzymania lub 200 euro, gdy przekroczysz pierwszy termin.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button