To ostatni sezon Aleixa Espargaro w MotoGP – Hiszpan podjął trudną decyzję

Trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść...

W skrócie
  • To będzie ostatni sezon dla Hiszpana
  • Aleix Espargaro odchodzi na sportową emeryturę
  • Dziękujemy za 20 lat ścigania!

Niby każdy wiedział, ale jednak się łudził, że moment ten nie nadejdzie jeszcze w tym sezonie. Numeru pesel nie da się jednak oszukać, a zawodnik, który wystartował w 326 wyścigach doskonale wie, że czas zrobić miejsce młodym i utalentowanym, którzy są gotowi dołączyć do zaszczytnego grona startujących w klasie królewskiej. 

Aleix Espargaro wczoraj rano zawołał niespodziewanie wszystkich dziennikarzy na specjalną konferencję prasową, podczas której ogłosił zakończenie kariery w MotoGP jako oficjalny zawodnik. Niespełna 35-letni Hiszpan pomimo całkiem udanych rezultatów uzyskiwanych w tym sezonie poinformował, że będzie wraz z zakończeniem tegorocznego sezonu pożegna się w Motocyklowymi Mistrzostwami Świata MotoGP. W ciągu 20 lat profesjonalnego ścigania Espargaro wystartował w 326 wyścigach, zdobył 3 zwycięstwa, 12 podiów oraz 5 pole position. Pomimo tego, że nie może pochwalić się historycznymi osiągnięciami, ale to zdecydowanie jest bardzo ważna postać dla całej serii, ale także przede wszystkim dla Aprilii, z którą od 8 lat współpracuje i dał włoskiemu producentowi pierwsze podium w erze MotoGP, a także pierwsze zwycięstwo.

Podjęcie tej decyzji również nie było bez znaczenia dla Aleixa, ponieważ Hiszpan urodził się dosłownie dwa kilometry od toru Circuit de Barcelona-Catalunaya, na którym odbędzie się runda MotoGP w ten weekend. Tutaj dorastał i chłonął motocyklizm, a także chodził do szkoły i stawiał swoje pierwsze kroki na dwóch kołach. Obecnie przeprowadził się do Andory, która dzieli go zaledwie o 2 godziny od swojego domowego obiektu, na którym poinformował wszystkich fanów wyścigów motocyklowych o odejściu na sportową emeryturę.

Najważniejsze informacje:

  1. Aleix Espargaro odchodzi na sportową emeryturę – dziękujemy za 20 lat pięknego ścigania!
  2. Kolarstwo i start w Tour de France czy etat jako kierowca testowy?
  3. Espargaro robi miejsce młodym – przed nim jeszcze 15 wyścigów.

Przeczytaj również:

Kalendarz MotoGP 2024 – gdzie obejrzeć wyścigi motocyklowe?

– Po pierwsze, dziękuję wszystkim za przybycie. To niesamowite widzieć was wszystkich tutaj. Jak możecie się domyślać, wraz z końcem tego sezonu przestanę być pełnoetatowym kierowcą MotoGP. To była miła podróż, bardzo mi się podobała, dziękuję wszystkim. – rozpoczął czwartkową konferencję Espargaro.

Już po pierwszych słowach wszyscy spodziewali się, że Aleix Espargaro podjął już decyzję dotyczącą swojej przyszłości i specjalnie zwołana konferencja będzie najlepszą okazją, aby na domowym obiekcie poinformować o odejściu na emeryturę. Od dłuższego czasu pojawiały się różne informacje na temat jego odejścia, które przede wszystkim spowodowane były wiekiem.

Zobacz pożegnanie Aleixa podczas konferencji:

– To wyjątkowe miejsce, w którym zacząłem jeździć i gdzie w zeszłym roku spełniło się moje marzenie, więc jest to idealne miejsce, aby ogłosić, że kończę karierę bycia pełnoetatowym zawodnikiem. Moja historia była zupełnie inna, jak dla wszystkich zawodników nie jest to łatwe i nikt nie daje nic za darmo, ale moja była naprawdę bardzo dziwna. Nikt, nawet hollywoodzki film, nie wymyśliłby, że w wieku 30 lat będę wygrywać wyścigi i stawać na podium z marką, która wcześniej tego nie robiła. Jestem więc bardzo szczęśliwy i dumny, tego nigdy nie będzie dość, ale jestem bardzo dumny z tego, jak daleko zaszedłem. Dzieciak, który zadebiutował tu wiele lat temu, byłby bardzo szczęśliwy. – dodał Aleix.

Aleix Espargaro nie zgromadził pokaźnego dorobku zwycięstw i tytułów mistrzowskich, ale w zamian za to posiadał przeogromne doświadczenie, którym wspierał zespoły, w których startował. 326 wyścigów, 3 zwycięstwa, 12 podiów oraz 5 pole position to dorobek, który Hiszpan zgromadził w ciągu 20 lat startów.

– Zawsze popełniałem w życiu mnóstwo błędów, to dlatego, że wszystko robię z sercem, a nie głową, ale taki już jestem. Moja głowa mówi, że mogę kontynuować ściganie się i bycie szybkim w stawce najlepszych zawodników w historii, czuję się konkurencyjny i dobrze fizycznie, ale serce mówi mi, bym przestał. Aby spędzać więcej czasu w domu i być z żoną i dziećmi, dlatego zdecydowałem się odejść i cieszyć się życiem w bardziej zrelaksowany sposób. Przede wszystkim chcę podziękować Aprilii. Te ostatnie dwa lub trzy lata były snem, biorąc pod uwagę wszystko, co osiągnęliśmy, odkąd przybyłem z Romano, Massimo i Paolo. Tworzyliśmy historię i będę wiecznie wdzięczny za wszystko, co mi dali i wszystko, co mogłem im dać. Chcę podziękować Carmelo i Carlosowi, ponieważ tu dorastałem, to było moje życie, moja szkoła, wszystko. Moim dzieciom także dziękuję.Chcę podziękować mojej rodzinie, mojemu bratu, który zawsze był moim punktem odniesienia. Całemu mojemu zespołowi: Albertowi Valerze, bez którego moje życie sportowe nigdy nie wyglądałoby tak i który jest teraz jego częścią, oraz mojej żonie Laurze. Dziękuję wszystkim zawodnikom z padoku. Starałem się zrobić wszystko tak dobrze, jak umiem i jestem bardzo szczęśliwy. Dziękuję wam wszystkim. – powiedział wzruszony Hiszpan.

Trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść… Mam wrażenie, że Aleix doskonale zdaje sobie sprawę z pewnych ograniczeń, które pojawiają się wraz z wiekiem. Nadążenie za młodymi zawodnikami jest niezwykle trudne, dlatego Espargaro podjął trudną decyzję o przejściu na emeryturę. Czy to oznacza, że nie zobaczymy go już na padoku? Śmiem twierdzić, że moich przypuszczeń nie zmieni również tłumaczenie zawodnika, który znacznie więcej czasu chce poświęcić swojej rodzinie. Jestem przekonany, że wielu producentów będzie chciało wykorzystać jego potężne doświadczenie i Aleix zostanie kierowcą testowym w jednym z teamów. No chyba, że na piedestale jest obecnie spełnienie marzenia o przejechaniu Tour de France. Rozbratu z motocyklami na pewno nie będzie.

– Na świecie jest dziś wielu zawodników, którzy wygrali więcej ode mnie, ale dałem z siebie wszystko i bardzo, bardzo ciężko pracowałem. Wiele razy czułem, że może nie mam talentu jak inni kierowcy, ale dzięki ciężkiej pracy doszedłem na całkiem wysoki poziom. I jeszcze raz, widząc z Aprilią te wszystkie wspomnienia z ostatnich dwóch lub trzech sezonów, jest to niesamowite. Żyłem marzeniem i to jest jeden z powodów, dla których zdecydowałem się przestać. Wystarczy, naprawdę świetnie się bawiłem i chcę zakończyć karierę pełnoetatowego kierowcy z dobrym samopoczuciem. To nie był łatwy tydzień, czasami czułem, że wskakuję w jakąś dziwną przestrzeń, ale jestem naprawdę szczęśliwy. – zakończył Aleix Espargaro.

Przed przyszłym emerytem jeszcze 15 wyścigów tego sezonu i mamy ogromną nadzieję, że namiesza jeszcze nieco w stawce i odłoży rękawice na kołek w pełni zadowolony, a zarazem usatysfakcjonowany ze swojej kariery. Trzymamy kciuki i przede wszystkim dziękujemy za 20 lat emocji i pięknego ścigania!

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button