125 ccm
Aktualnie czytasz:
Spalanie /100 km: Ile palą motocykle i skutery 125 ccm?
11

Często nas o to pytacie. Odpowiedź dla wielu może być bardzo zaskakująca – zwłaszcza dla posiadaczy motorowerów i skuterów 50 ccm. Czasem okazuje się, że logika nie ma nic wspólnego z faktami przez co może się okazać, że większy silnik może mniej spalać, niż jego mniejszy brat.

50 ccm 4T pali od 2 do 3 L, a 2T maksymalnie 4.5 L na każdą setkę – to wie chyba każdy. A jak wygląda sprawa w 125 ccm? Uwierzycie, że wynik może być taki sam, albo i mniejszy? Tak bardzo często się zdarza, nawet w wersjach wyposażonych w gaźnik.

Mogliśmy się o tym przekonać testując np. Rometa Soft 125 4T.

 
Czytaj
REKLAMA

Kup motocykl Triumph i zyskaj do 15%

Wyprzedaż Triumph w ramach akcji Używany Gwarantowany. Skontaktuj się z autoryzowanym dealerem i kup sprawdzony motocykl z niewielkim przebiegiem bez ryzyka.

W jego przypadku, kilka dni po wyprawie i zatankowaniu sprzętu do pełna okazało się, że spalał 2.2 L na setkę przy dość umiarkowanym traktowaniu. Z tego by wynikało, że jego apetyt jest mniejszy, niż choćby skutera 50 ccm 4T, o 2T już nie wspominając, bo różnica sięga niemal 100%.

 
Czytaj
REKLAMA

WYPRZEDAŻ! SHELL ADVANCE AX7 4T 10W 40 teraz za 25,90 PLN

Zapewnia doskonałe smarowanie w najbardziej ekstremalnych warunkach pracy. Doskonała czystość tłoków. Wysoka ochrona silników i skrzyń biegów. Przewyższa specyfikacje: API - SM i JASO MA2.

Z czego to wynika? Z jednego dość prostego faktu. Wystarczy spojrzeć na obrotomierze podczas jazdy z prędkością 50 km/h. Kiedy motorower do osiągnięcia tej prędkości potrzebuje 3/4 swojej mocy obrotowej, wówczas 125 w zależności od konfiguracji skrzyni może nie przekraczać nawet 30% potencjału jednostki. Małe skutery i motorowery będąc zablokowane wykazują również duże straty, np. za sprawą celowo zastosowanych wysokich przełożeń, bądź zawirowywaczom spalin.

W przypadku motocykli i skuterów 125 ccm często spotyka się wtrysk paliwa. Za sprawą optymalnej, elektroniczne obliczonej mieszance zyskujemy kolejne oszczędności, a ponadto możemy się pochwalić niezłą kulturą pracy jednostki i nieco lepszymi osiągami.

Summa summarum – można naleźć na rynku małe i lekkie pojazdy 125 ccm, które za sprawą dobrodziejstw współczesnych systemów zasilania silnika mogą legitymować się średnim spalaniem niższym, niż 2 L/100 km. Nieco większe konstrukcje, jak choćby Aprilia SR Max 125 konsumują w mieście (!) nie więcej, niż 2.4 L. Zaskoczeni?

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
56%
Interesujące
21%
heh...
5%
Że co?
7%
Grrrr!
1%
Smutne
8%
11 Komentarze
1 2
  • Michal.
    7 września 2018 at 12:53

    Kymco people 125i Gti. Wrocław, czy najczęściej szybki start, zaraz stop. Spalanie 2,8-3,2 litr/100 km. Myśle, ze przy dłuższych i spokojnych prostych zejdzie do 2-2,5 litr.