Spalanie motocykla na 100 km: Ile palą motorowery, motocykle i skutery 125 ccm?

Ceny paliw osiągają rekordowe wartości. Czy warto zamienić samochód na motocykl?

W skrócie
 • Spalanie motocykla na 100 km: Ile palą motorowery, motocykle 125 oraz skutery?
 • Motocykle 125 wydają się najbardziej ekonomiczną wersją jednośladu. Koszt zakupu nie jest duży, nierzadko spalają mniej paliwa niż motorowery przy jednocześnie zdecydowanie większej dzielności w mieście oraz poza nim.
 • Silniki dwusuwowe chociaż generują więcej mocy, to zużywają więcej paliwa oraz wymagają stosowania oleju, który dodajemy do paliwa. Dodatkowo należy pamiętać o częstszych serwisach takich silników i mniejszej żywotności.

Chociaż większość z nas nie ocenia motocykli przez pryzmat ekonomii to nadchodząca wiosna i niepewne czasy sprawiają, że coraz więcej kierowców w najbliższym czasie będzie się przesiadać na motocykle. Spalanie przeciętnego motocykla na 100 km jest zdecydowanie mniejsze niż auta, a jego możliwości miejskie są nieporównywalnie większe.

Ceny paliwa na początku marca 2022 roku szokują wszystkich. Pół roku temu gdybyśmy napisali artykuł traktujący o cenach paliw i byśmy w nim wspomnieli, że litr oleju napędowego będzie w okolicach wiosny dobijać do 8 zł, a nawet przekraczać to wartość, to prawdopodobnie uznalibyście nas za wariatów. Jednak obecna sytuacja nikogo nie bawi, a jedyne co możemy zrobić to przystosować się do nowych warunków. Całkiem słuszne wydaje się zatem z perspektywy przeciętnego kowalskiego ograniczenie wydatków związanych z zakupami paliw. Przesiadka na motocykl wydaje się idealnym rozwiązaniem.

Ekonomia jest surowa, a liczby nie kłamią. Spalanie motocykla na 100 kilometrów jest zdecydowanie niższe niż auta, a do tego dochodzą większe sumy związane z utrzymaniem pojazdu osobowego. Jest jeszcze jedna ważna sprawa: nic tak nie relaksuje jak jazda na motocyklu, a to może wydawać się w obecnej sytuacji jeszcze ważniejsze. Niestety motocykl trzeba mieć, więc albo go masz i zaczynasz jeździć, albo go nie masz i czeka Cię inwestycja. Tak, to możemy nazwać inwestycją.

Spalanie motocykla 125 na 100 kilometrów najczęściej wynosi 2-3 litry dla silników czterosuwowych, co jest doskonałym wynikiem. Zakup motocykla 125 do wydatek rzędu 3-10 tysięcy złotych – oczywiście wszystko zależy od tego czy mówimy o nowym czy używanym motocyklu. Wiele zależy również od pochodzenia. Fakty jednak pozostają niezmienne. Twój portfel z każdym tankowaniem motocykla odczuje oszczędność i zwrot wydanych pieniędzy nastąpi naprawdę szybko – wszystko jednak będzie zależeć od ilości pokonanych kilometrów.

Spalanie motocykla lub motoroweru na 100 km. Najważniejsze informacje:

 1. Spalanie uzależnione jest od kilku czynników. Najważniejszym jest typ silnika. Jednostki dwusuwowe spalają zdecydowanie więcej benzyny niż silniki czterosuwowe.
 2. Niezwykle istotny jest również sposób jazdy kierowcy. Odkręcanie manetki gazu do pozycji maksymalnej nie służy jeździe ekonomicznej.
 3. Bardzo często motocykle 125 potrzebują mniej paliwa na przejechanie 100 kilometrów niż motorowery.
 4. Zastanawiasz się nad ekonomicznym motocyklem 125? Oprócz ceny oraz mocy maksymalnej zwróć uwagę na masę pojazdu.
 5. Należy pamiętać, że każdy jednoślad dwusuwowy wymaga dolewania do paliwa lub dozownika specjalnego oleju. Podnosi to koszt przejechania 100 kilometrów.

Spalanie motoroweru na 100 km: ile palą motorowery?

Często nas o to pytacie. Odpowiedź dla wielu może być bardzo zaskakująca – zwłaszcza dla posiadaczy motorowerów i skuterów 50 ccm. Czasem okazuje się, że logika nie ma nic wspólnego z faktami przez co może się okazać, że większy silnik może mniej spalać, niż jego mniejszy brat. Dlatego całkiem normalną sytuacją jest fakt, że motorower będzie spalać dokładnie tyle samo, co dysponujący zdecydowanie wyższą mocą motocykl 125. Jednoślady 50 ccm z silnikami czterosuwowymi (4T) spalają od 2 do 3 litrów benzyny na 100 kilometrów. Z kolei  motorowery wyposażone w silniki dwusuwowe (2T) spalają od 4 do 6 litrów na każde przejechane 100 kilometrów.

Barton Blade-R 125

Ogromną zaletą motorowerów są niższe ceny zakupu i mniejsze koszty utrzymania. Poza tym osoby, które ukończyły 18 lat przez 2013 rokiem nie potrzebują do jazdy na nich żadnych uprawnień, co również może trafić w pewną grupę odbiorców. Niestety jednoślady o pojemności 50 cm3 z silnikami 4T są dosyć wolne. W tym momencie nawet nie myślę o prędkości maksymalnej (chociaż również), a o sposobie w jaki ją osiągamy. Motorower zbiera się wolniej od innych uczestników ruchu drogowego, dlatego w zatłoczonym mieście zdecydowanie lepiej sprawdza się motocykl 125.

Dlatego tak popularne w tej kategorii przez wiele lat były motorowery z silnikami dwusuwowymi. Owszem, paliły sporo (czasem nawet więcej niż motocykle 125), ale ich dynamika sprawiała, że jazda nimi była po prostu bezpieczniejsza. Niestety do wysokiego spalania silnika dwusuwowego i związanych z tym kosztów musimy doliczyć cenę oleju, który dodajemy przy tankowaniu oraz zdecydowanie częstsze remonty. Silniki czterosuwowe chociaż słabsze są bardziej ekonomiczne, żywotniejsze i lepsze dla środowiska.

Tak czy inaczej w obecnej sytuacji i z obecnymi cenami paliw cena przejechania stu kilometrów motorowerem wygląda tak:

Ciąg dalszy pod materiałem wideo
Pojemność Rodzaj silnika Średnie spalanie Cena paliwa Koszt przejechania 100 kilometrów
50 cm3 2T 4 l/100 km 7 zł + olej (około 44 grosze) 28,44 zł
50 cm3 4T 2.5/100 km 7 zł 17,5 zł

Spalanie motocykla na 100 km: ile palą motocykle 125 oraz skutery 125?

A jak wygląda sprawa w przypadku motocykli 125 ccm? Uwierzycie, że wynik może być taki sam, albo i nawet mniejszy? Tak bardzo często się zdarza. Wynika to z tego, że motocykle wyposażone w większe silniki nie muszą działać w całym zakresie swoich obrotów i nie trzeba ich nadmiernie “piłować”, aby po prostu ruszyć z miejsca i bezpiecznie przemieszczać się z punktu A, do punktu B.

Junak 125 RZ

Sporym atutem motocykli 125 jest ich dopuszczenie do użytku wśród kierowców posiadających tylko prawo jazdy kategorii B. Wystarczy posiadać prawo jazdy kategorii B przez trzy lata, aby po prostu sobie jeździć fajnym motocyklem. Nie jest do tego potrzebny dodatkowy egzamin czy kurs – dzięki temu motocykle 125 stały się w naszym kraju bardzo popularne.

Ile kosztuje przejechanie 100 kilometrów na motocyklu 125?

Wielokrotnie przekonaliśmy się, że pokonanie 100 kilometrów na motocyklu 125 jest naprawdę tanie. 2 litry na setkę? Proszę bardzo! To nie tylko jest fizycznie możliwe, ale przede wszystkim zwyczajnie osiągalne dla przeciętnego kierowcy. Wszystko oczywiście zależy od specyfiki silnika i masy motocykla. Musimy jednak przyjąć za normę, że sporych gabarytów skutery czy motocykle 125 (aspirujące swym wyglądem do większych motocykli i skuterów) ważą nieco więcej, co sprowadza się do tego, że masa takiego motocykla jest wyższa, a to zwyczajnie przekłada się na spalanie.

Dla przykładu: Honda Varadero 125 waży aż 187 kilogramów, podczas gdy prosty Junak 902 waży zaledwie 104 kilogramy. To oznacza, że prosty i technicznie słabszy silnik podczas najmniejszej nawet wycieczki musi dźwignąć aż 83 kilogramy mniej. To tak jak byśmy przez cały czas na tylnym siedzeniu wozili dorosłego mężczyznę – musi się to odbić na spalaniu – takie są prawa fizyki!

W wielu przypadkach nasz podróże na motocyklach 125 kończyły się spalaniem na poziomie 2-2.5 litra na 100 kilometrów – oczywiście przy umiarkowanym traktowaniu przepustnicy. To z kolei oznacza, że apetyt motocykla 125 jest mniejszy, niż choćby skutera 50 ccm 4T, o 2T już nie wspominając, bo różnica sięga niemal 100%. Zaznaczam jednak, że to tylko uogólnienie. Wszystko zależy od konstrukcji silnika. Możemy na rynku dorwać sportowe motocykle 125 2T, które spalają nawet 8 litrów na setkę.

Z czego to wynika? Z jednego dość prostego faktu. Wystarczy spojrzeć na obrotomierze podczas jazdy z prędkością 50 km/h. Kiedy motorower do osiągnięcia tej prędkości potrzebuje 3/4 swojej mocy obrotowej, wówczas 125 w zależności od konfiguracji skrzyni może nie przekraczać nawet 30% potencjału jednostki. Poza tym małe skutery i motorowery bardzo często są blokowane ze względów homologacyjnych, a to wpływa na zwiększenie strat: stosowanie wyższych przełożeń, zawirowywaczów spalin czy najróżniejszych pakietów ekologicznych.

Pojemność Rodzaj silnika Średnie spalanie Cena paliwa Koszt przejechania 100 kilometrów
125 cm3 2T 5 l/100 km 7 zł + olej (około 44 grosze) 35.44 zł
125 cm3 4T 3/100 km 7 zł 21 zł
125 cm3 (wersja ekonomiczna) 4T 2/100 km 7 14 zł

*na ostatnim miejscu unieśliśmy spalanie najbardziej ekonomicznych motocykli 125. Przejechanie 100 kilometrów takim motocyklem kosztuje przy obecnej cenie paliwa zaledwie 14 zł!

W przypadku motocykli i skuterów 125 ccm często spotyka się wtrysk paliwa. Za sprawą optymalnej, elektroniczne obliczonej mieszance zyskujemy kolejne oszczędności, a ponadto możemy się pochwalić niezłą kulturą pracy jednostki i nieco lepszymi osiągami.

Summa summarum – można naleźć na rynku małe i lekkie pojazdy 125 ccm, które za sprawą dobrodziejstw współczesnych systemów zasilania silnika mogą legitymować się średnim spalaniem nawet niższym, niż 2 L/100 km. Nieco większe konstrukcje, jak choćby Aprilia SR Max 125 konsumują w mieście (!) nie więcej, niż 2.4 L. Zaskoczeni?

Ile kosztuje przejechanie 100 kilometrów motocyklu lub skuterze elektrycznym?

Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy lubi pojazdy elektryczne i raczej normalnie stara się je omijać szerokim łukiem. W pełni to rozumiemy. Z drugiej strony elektryki mają niewątpliwe zalety. Zaczynając od serwisu: odpadają ceny wymiany płynów podczas przeglądów. Nie wymieniamy i nie regulujemy:

 • Oleju silnikowego,
 • Świec,
 • Filtra Powietrza,
 • Brak sprzęgła więc brak regulacji czy ewentualnej wymiany
 • Brak potrzeby regulowania oraz czyszczenia gaźnika, czy po prosty regulowania zaworów w głowicy silnika.

A ile kosztuje przejechanie 100 kilometrów na motocyklu elektrycznym?

Do tego posłużymy się prostą matematyką w oparciu o dane dotyczące zużycia energii podczas jednego przejazdu długości o długości 50 km – tyle mniej więcej i najczęściej wynosi maksymalny zasięg jednośladu elektrycznego.

 • 50 km * 40 Wh/km = 2000 Wh = 2 kWh
 • Średnia cena prądu w Polsce w marcu 2022 to 0,78 zł/kWh
 • Czyli koszt prądu, który został zużyty to: 2 kWh * 0,78 zł/kWh = 1,56 zł (50 km)
 • Oznacza to, że przejechanie 100 kilometrów jednośladem elektrycznym wynosi 3.12 groszy – jak widzicie różnica jest spora

 

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Inne publikacje na ten temat:

17 opinii

 1. Nowa Yamaha WRka 125R, pierwsze 400 km docierania z umiarkowanym odwijaniem. 11,5 litra wzięła czyli 2,8 na 100. DT50ka odblokowana brała około 3,2 ale kręciłem wyżej, czyli wszystko się zgadza.

 2. Moja Yamaha X-max 125i (4-osów na wtrysku chłodzony cieczą) w mieszany stylu jazdy często bez zamulania spala max 3L. a z ostatnich tankowań zawsze po korek wychodziło 2,69/100km więc tyle co nic. Tankując pb98 za 60zł robię 400km 🙂

 3. Mnie moja Honda CBR 125 (nowy model) pali 4-5l przy mojej jeździe. To pewnie dlatego, że ja poniżej 6000 obrotów nie jeździłem. Tyle, że teraz autko pali 10 😀 i to dopiero jest ból 😛

 4. Witam.Właśnie zakończyłem test spalania na dystansie 200km. Zużycie 10.1 litra, tyle że silnik 700ccm /Honda Magna/. Pomiar w cyklu mieszanym. Zastanawiałem się ile można zaoszczędzić na mniejszej pojemności, teraz wiem że to nie ma znaczenia. W zamian mam moc.
  Chyba nie kupuje skutera.

 5. Zanim kupiłem skuter 125 ccm największe obawy miałem właśnie o spalanie. Zastanawiałem się nad kupnem skutera w celu dojazdu do pracy więc jako że trochę bym nim jeździł nie chciałem wydawać bardzo dużo na paliwo. Czytałem o różnych skuterach i wybrałem Bartona Falcon. Jeździ się bardzo przyjemnie a spalanie jest w granicach 2,5-3 l/100KM. Uważam że to dobra inwestycja 😉

  1. Aprilia rs50 replica/extrema- Swap cylka pacorse90 (74cm bodajze tak naprawde) silnik kapitalka lacznie ze skrzynia, 2001rok przebieg 35tysi , gaznik dellorto 21, stozek zabudowany polini dozownik aut , wydech rezo 6,5-13 spalanie spokojna jazda 2,5l , ostra jazda wysokie obroty 4,5l na 100km ,mysle ze zle nie jest ale przyspieszenie i ten v-max jak niektorzy 125 odiagaja bezcenne.

  1. jak 2t to tyle ile wlejesz tyle może spalić, a tak naprawdę mniej więcej 7-8.5l ale masz te 40km kiedy by to samo osiągnął skuter potrzebne jest 300cc+
   jak chinczyk 4t to nawet nie poczujesz bo tam silnik kosztuje tyle co od niektórych układ wydechowy XD

 6. Kymco people 125i Gti. Wrocław, czy najczęściej szybki start, zaraz stop. Spalanie 2,8-3,2 litr/100 km. Myśle, ze przy dłuższych i spokojnych prostych zejdzie do 2-2,5 litr.

 7. ja mam (beta rr 2019 factory)50/90 2t i (beta rr 250 2014) 250 2t i patrząc na średnie spalanie to jest bardzo bliskie w obu , od 6 do 9 litrów(jazda mieszana), a 250 ma blisko 50km, a 90 może z 25(?)
  (waga: 250-> około 120kg, 90-> 100kg)
  oby dwa mają homologacje i zarąbiście popierdalają (50/90 droga 250 teren)

 8. Honda supercub 125 przeciętnie 1,6 litra – dojazdy podmiejskie. w warszawie z max wyścigami 1,8. 2 litrów nie przekroczyłem nigdy – Honda w moich rękach od małego obecnie 1,5 tkm

 9. Hola hola! Dlaczego w tabelce z kosztami przejazdu pojazdami z silnikami o pojemności 50 cm nie ma uwzględnionego kosztu zakupu oleju dla 4T? Przecież każdy producent zaleca wymianę oleju średnio co 2000 km a to też kosztuje nikt oleju nie rozdaje za darmo i w obu przypadkach oleje odpowiadają za smarowanie silnika. Z moich wyliczeń wynika że 1 litr oleju 2T wystarcza średnio na 2000 km czyli tyle ile zalecana wymiana w 4T.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button