Rządowa dotacja do zakupu motocykla elektrycznego – nie każdy może ją otrzymać

Ile wynosi dotacja do zakupu elektrycznego motocykla lub skutera?

Rządowa dotacja do zakupu motocykla elektrycznego
  • Ile wynosi dotacja do zakupu elektrycznego motocykla lub skutera w 2023 roku?
  • Jakie elektryczne motocykle można kupić z dotacją z programu "Mój elektryk"?
  • Kto jest uprawniony do dotacji do zakupu elektrycznego motocykla?
  • W jaki sposób należy starać się o dofinansowanie do zakupu elektrycznego motocykla?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dla dużej części z Was motocykl z napędem elektrycznym to nie motocykl… Niestety już wkrótce przepisy europejskie wymuszą większy udział motocykli i innych elektrycznych jednośladów w rynku pojazdów. Obecnie są to produkty raczej niszowe, dlatego też nie każdy wie, że przy ich zakupie można skorzystać z programu “Mój elektryk” i otrzymać rządową dotację. Ile ona wynosi i komu jest przyznawana?

Rządowy program “Mój elektryk” powstał głównie po to, by wspierać zakupy samochodów elektrycznych przez przedsiębiorców jak i użytkowników prywatnych. W jego regulaminie znalazło się jednak także miejsce dla pojazdów użytkowych oraz motorowerów, motocykli, skuterów, a nawet trój- i czterokołowców. Oczywiście, wszystkie te pojazdy muszą posiadać napęd w pełni elektryczny.

Jaką dotację do zakupu motocykla elektrycznego można otrzymać w 2023 r.

Rządowy program wsparcia “Mój elektryk” powstał w celu rewaloryzowania części kosztów zakupu elektrycznych pojazdów, a pośrednio dla ograniczania zużycia paliw kopalnych i emisji CO2. Przyznawane w jego ramach dotacje są bezzwrotne (pod warunkiem spełnienia wszystkich wymagań programu). Dofinansowanie można otrzymać zarówno w przypadku zakupu pojazdu za gotówkę, jak i w ramach kredytu czy leasingu.

Największe dofinansowanie można otrzymać w przypadku zakupu samochodu elektrycznego – jest to maksymalnie nawet 27 tys. zł.  Osoby, które zdecydują się na skorzystanie z rządowego programu przy zakupie motocykla mogą liczyć na dotację w wysokości do 30% kwalifikowanych kosztów, ale nie na więcej niż 4 000 zł. Biorąc pod uwagę fakt, że ceny dostępnych na polskim rynku motocykli elektrycznych startują od kilkunastu tysięcy złotych, otrzymanie maksymalnego dofinansowania wydaje się realne. Nieco inaczej sytuacja ta może wyglądać w przypadku, z reguły tańszych, skuterów. Niestety program “Mój elektryk” posiada pewne obostrzenia, z powodu których duża grupa osób nie może skorzystać z dotacji na elektryczne jednoślady. Ustalmy jednak najpierw, które pojazdy znalazły się na liście dofinansowań.

Jakie elektryczne motocykle można kupić z dotacją z programu “Mój elektryk”?

Dla osób zainteresowanych zakupem motocykla czy skutera elektrycznego ważny jest głównie fragment regulaminu programu “Mój elektryk”, który mówi o możliwości przyznania dofinansowania do zakupu elektrycznych pojazdów kategorii L1e-L7e, a zatem:

Kategoria L: pojazdy dwukołowe lub trójkołowe, niektóre pojazdy
czterokołowe, w tym:

1) kategoria L1e motorowery dwukołowe;
2) kategoria L2e motorowery trójkołowe;
3) kategoria L3e motocykle dwukołowe bez bocznego wózka;

4) kategoria L4e motocykle dwukołowe z bocznym wózkiem;

5) kategoria L5e motocykle trójkołowe;

6) kategoria L6e czterokołowce lekkie;

7) kategoria L7e czterokołowce.

Do kategorii L nie mogą być zaliczone pojazdy:

a) których maksymalna prędkość konstrukcyjna nie przekracza 6 km/h,

b) przeznaczone do kierowania przez osobę pieszą,

c) ciągniki i maszyny używane do celów rolniczych lub podobnych,

d) rowery i wózki rowerowe.
©Kancelaria Sejmu. 325/326

W praktyce program obejmuje zatem każdy typ motocykla, skutera, a nawet quada z napędem elektrycznym. Nie obejmuje za to rowerów czy hulajnóg elektrycznych. Na zakup tych pojazdów nie można otrzymać dofinansowania.

Kto może otrzymać dotację do zakupu elektrycznego motocykla?

Z punktu widzenia motocyklistów, głównym mankamentem programu “Mój elektryk” jest brak dofinansowania do zakupów pojazdów kategorii L1e-L7e dla osób fizycznych. Oznacza to, że o dotację w wysokości do 4 000 zł mogą starać się wyłącznie przedsiębiorcy oraz reprezentanci wskazanych w regulaminie grup – np. rolnicy indywidualni, przedstawiciele jednostek sektora finansów publicznych, stowarzyszeń, spółdzielni czy organizacji religijnych. To ograniczenie w znacznym stopniu wpływa na dość niską popularność programu wśród motocyklistów.

W jaki sposób należy starać się o dofinansowanie do zakupu elektrycznego motocykla? Przedsiębiorcy lub przedstawiciele wyżej wymienionych instytucji mogą zrobić to po dokonanym zakupie. Wnioski przyjmuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Rynkowa rzeczywistość wskazuje jednak, że importerzy i dealerzy motocykli elektrycznych w znacznej mierze pomagają klientom przy wszelkich formalnościach, związanych z uzyskaniem dofinansowania. Wystarczy zatem wybrać konkretny model pojazdu i zgłosić się do preferowanego dealera, informując go o chęci skorzystania z rządowej dotacji.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Wnioski o dofinansowanie w ramach programu “Mój elektryk” można składać do końca września 2025 r.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button