Rekordowa liczba zarejestrowanych motorków w Polsce w październiku 2023 roku!

Polscy motocykliści rosną w siłę!

W skrócie
  • Rekordowy październik - Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego opublikował statystyki dotyczące zarejestrowanych jednośladów
  • Z każdym miesiącem na polskich drogach pojawia się więcej motocykli i motorowerów

Z ogromnym zainteresowaniem przyglądam się statystykom i raportom, które systematycznie publikowane są przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego. Najbardziej intrygują mnie zawsze dane, które dotyczą rejestracji motocykli oraz motorowerów w odniesieniu miesięcznym, ale także rocznym. Nadszedł czas rozliczyć październik.

Motocykle stają się coraz bardziej popularne i przede wszystkim spory wpływ miała na to zmiana przepisów, która pozwoliła kierowcom posiadającym 3 lata prawo jazdy kategorii B na jazdę motocyklami o pojemności nieprzekraczającej 125 cm3. Wraz z wejściem tej zmiany w życie słupki sprzedażowe niewielkich motorków błyskawicznie skoczyły w górę, a drogi szczególnie dużych polskich miast zalały najróżniejsze jednoślady. Dodatkowo wielu producentów na przestrzeni kilku ostatnich lat znacznie zmodyfikowała swoją gamę, odchodząc nieco od trendu tworzenia absurdalnie szybkich i mocnych motocykli na rzecz tych mniejszych, generujących równie sporo frajdy z jazdy.

Wobec tego jednoślady nie są już obecnie jedynie efektem pasji, a wybierane są również często, aby znacznie skrócić czas dojazdu do pracy lub zaoszczędzić nieco pieniędzy na paliwie, ale również parkingach miejskich. Sporo osób po wielu latach przerwy od dwóch kółek ponownie wraca na drogi i tym samym liczba wszystkich motocykli na polskich drogach niemalże z każdym miesiącem rośnie.

Najważniejsze informacje:

  1. Rynek motocykli w Polsce rośnie w siłę!
  2. Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego przedstawił statystyki zarejestrowanych jednośladów w październiku.
  3. Trend rosnący nadal się utrzymuje – na drogach pojawia się znacznie więcej motocykli z każdym rokiem.

Prowadzeniem wszystkich danych w Polsce, które dotyczą jednośladów zajmuje się Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, który systematycznie publikuje comiesięczne zestawienie liczby zarejestrowanych motocykli oraz motorowerów. Przyjrzyjmy się danym za ubiegły miesiąc.

W październiku zarejestrowano 1658 nowych motocykli, co jest wynikiem o 482 sztuki (41%) wyższym niż w ubiegłym roku i zarazem najlepszym wynikiem październikowym odkąd instytucja ta monitoruje rynek. Łącznie zatem zarejestrowano 2471 nowych jednośladów, co daje wzrost o 598 egzemplarzy w porównaniu z rokiem ubiegłym i jest najlepszym wynikiem dla dziesiątego miesiąca od 2014 roku. Od początku roku na polskich drogach zarejestrowano 25 677 nowych motocykli. To wynik o 3503 (15,8%) wyższy niż w analogicznym okresie rok temu.

Na najwyższym stopniu podium nadal prowadzi Honda z liczbą 5372 zarejestrowanych jednośladów w okresie od 1 stycznia do końca października, co jest wynikiem aż o 34,67% lepszym względem poprzedniego roku. Na drugim miejscu podium znajduje się Yamaha z wynikiem 2914 egzemplarzy, a na najniższym stopni podium jest BMW – 2680 rejestracji (20,18% więcej niż rok temu). W górę pnie się Suzuki, które w ostatnim czasie raczy nas genialnymi nowościami – od początku roku zarejestrowano 1155 motocykli, co jest wynikiem aż o 55,45% lepszym niż w tym samym okresie 2022 roku. Z kolei w październiku przybyło motorowerów 813 sztuk, co jest wynikiem o 17% wyższym. Od początku roku zarejestrowano ich aż 10 097, jednakże jest to o 3% mniej niż rok temu. W tym segmencie nadal prym wiedzie Junak – 2276 motorków, a następnie Romet i Barton. Jedynie tylko tych trzech producentów od 1 stycznia bieżącego roku do końca października przebiło pułap 1000 zarejestrowanych egzemplarzy.

Rynek jednośladów używanych nadal rozwija się w najlepsze i jedynie w ubiegłym miesiącu do Polski trafiło 4682 motocykli (+36,9%) oraz 919 motorowerów (+20,1%). Od początku roku w naszym kraju zostało zarejestrowanych 59 792 pełnoprawnych motocykli, co jest wynikiem o 10,1% wyższym niż rok temu oraz 11 609 motorowerów – o 8,3% więcej.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button