Rejestracja motocykla przez Internet: Czy to możliwe?

Związane z epidemią koronawirusa ograniczenia w pracy niektórych urzędów powodują, że coraz więcej osób szuka odpowiedzi na pytanie czy możliwe jest zarejestrowanie motocykla przez Internet? Postanowiliśmy zatem sprawdzić jak wygląda to w praktyce. 

 

Nie chodzi w tym przypadku o przerejestrowanie już zarejestrowanego pojazdu na terenie kraju. Z tym jak pisaliśmy w tym artykule można poczekać. Co jednak gdy sprowadziliśmy do Polski motocykl, który został wyrejestrowany w innym kraju, lub chcemy zarejestrować zupełnie nową maszynę? Na takim jednośladzie nie można przecież jeździć. Okazuje się, że istnieje możliwość rejestracji pojazdu w sposób zdalny, ale musi być spełnionych kilka warunków.

1. Elektroniczna Skrzynka Podawcza

Pierwszym i podstawowym warunkiem jest posiadanie przez dany urząd tzw. elektronicznej skrzynki podawczej systemu pojazd i kierowca. Jeśli uda się taką informację potwierdzić telefonicznie, lub przez Internet, to może przystąpić do kolejnego punktu.

REKLAMA

Poznaj Suzuki Hayabusa. Maszyna doskonała powraca

Odkryj legendę na nowo. Suzuki Hayabusa powraca. Nowe wcielenie mechanicznej doskonałości. Doznania zarezerwowane dla najbardziej śmiałych. Odważysz się?

Advertisement

2. Profil Zaufany

Procedurę rozpoczynasz zakładając tzw. profil zaufany - dokonasz tego na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

3.Elektroniczna Platfroma Usług Administracji Publicznej

Mając utworzony profil zaufany, możesz skorzystać z systemu ESP. W tym celu właściciel pojazdu musi założyć w nim konto. Może tego dokonać za pomocą witryny internetowej www.gov.pl. Po pomyślnej weryfikacji konta w systemie elektronicznej skrzynki podawczej, będzie można przejść do kolejnego kroku.

4. Wniosek

Kolejnym krokiem jest złożenie elektronicznego wniosku o rejestrację pojazdu. Aby tego dokonać potrzebne będą następujące dokumenty:

  • dowód tożsamości właściciela - w tym wypadku paszport lub dowód osobisty;
  • dowód zakupu pojazdu - umowa kupna-sprzedaży, faktura, etc.

Tutaj niezbędnym okaże się skaner, którym zeskanujesz wszystkie niezbędne dokumenty - te same, które składałbyś osobiście w wydziale komunikacji. Platforma obsługuje pliki w formacie pdf lub jpg.

 

5. Opłaty

kolejnym nieodzownym punktem jest wniesienie opłat - obowiązują te same stawki co w urzędzie, czyli 85 zł opłaty za wydanie dowodu rejestracyjnego oraz komplet naklejkę legalizacyjną; 12,50 zł tzw. miękki dowód tymczasowy oraz 75 zł za kartę pojazdu. Do tego dochodzi 40 zł opłaty za tablicę rejestracyjną. Płatności dokonasz przelewem online.

 

6. Weryfikacja i odebranie dokumentów

Teraz czas na weryfikację, jeśli ta przejdzie pozytywnie, to tablica rejestracyjna wraz z kompletem dokumentów może zostać wysłana na wskazany adres pocztą, lub możesz odebrać je osobiście np. w portierni, lub punkcie informacyjnym urzędu, gdy ten nie funkcjonuje w standardowym zakresie. Najlepiej obecnie załatwić sprawę za pomocą przesyłki.

Wniosek:
Jeśli Twoje starostwo posiada wdrożony system ESP, to po wykonaniu kilku czynności jesteś w stanie zarejestrować motocykl, a także inny pojazd bez wychodzenia z domu.
Ot kolejne dobrodziejstwo Internetu.

[trending]

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button