Aktualnie czytasz:
Rejestracja motocykla przez Internet: Czy to możliwe?
0

Związane z epidemią koronawirusa ograniczenia w pracy niektórych urzędów powodują, że coraz więcej osób szuka odpowiedzi na pytanie czy możliwe jest zarejestrowanie motocykla przez Internet? Postanowiliśmy zatem sprawdzić jak wygląda to w praktyce. 

 

Nie chodzi w tym przypadku o przerejestrowanie już zarejestrowanego pojazdu na terenie kraju. Z tym jak pisaliśmy w tym artykule można poczekać. Co jednak gdy sprowadziliśmy do Polski motocykl, który został wyrejestrowany w innym kraju, lub chcemy zarejestrować zupełnie nową maszynę? Na takim jednośladzie nie można przecież jeździć. Okazuje się, że istnieje możliwość rejestracji pojazdu w sposób zdalny, ale musi być spełnionych kilka warunków.

1. Elektroniczna Skrzynka Podawcza

Pierwszym i podstawowym warunkiem jest posiadanie przez dany urząd tzw. elektronicznej skrzynki podawczej systemu pojazd i kierowca. Jeśli uda się taką informację potwierdzić telefonicznie, lub przez Internet, to może przystąpić do kolejnego punktu.

 
Czytaj
REKLAMA

ZONTES: Odkryj nowości w segmencie 310

Futurystyczny design i najlepsze wyposażenie w klasie. System bezkluczykowy, wyświetlacz TFT, full LED. Do tego imponujące osiągi i jakość wyrażana każdym detalem.Poznaj nową markę ZONTES. Wkrótce w salonach.

2. Profil Zaufany

Procedurę rozpoczynasz zakładając tzw. profil zaufany – dokonasz tego na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

3.Elektroniczna Platfroma Usług Administracji Publicznej

Mając utworzony profil zaufany, możesz skorzystać z systemu ESP. W tym celu właściciel pojazdu musi założyć w nim konto. Może tego dokonać za pomocą witryny internetowej www.gov.pl. Po pomyślnej weryfikacji konta w systemie elektronicznej skrzynki podawczej, będzie można przejść do kolejnego kroku.

 
Czytaj
REKLAMA

-10% na wszystko. Dostawa w 24h bez wychodzenia z domu

Ponad 30 000 części w Sklep Jednoślad.pl z rabatem 10% przy użyciu kodu K8GI6-Q1DVC-4OJH3. Darmowa dostawa od 290 złotych i ekspresowa realizacja z bezpłatnym zwrotem.

4. Wniosek

Kolejnym krokiem jest złożenie elektronicznego wniosku o rejestrację pojazdu. Aby tego dokonać potrzebne będą następujące dokumenty:

  • dowód tożsamości właściciela – w tym wypadku paszport lub dowód osobisty;
  • dowód zakupu pojazdu – umowa kupna-sprzedaży, faktura, etc.

Tutaj niezbędnym okaże się skaner, którym zeskanujesz wszystkie niezbędne dokumenty – te same, które składałbyś osobiście w wydziale komunikacji. Platforma obsługuje pliki w formacie pdf lub jpg.

 

5. Opłaty

kolejnym nieodzownym punktem jest wniesienie opłat – obowiązują te same stawki co w urzędzie, czyli 85 zł opłaty za wydanie dowodu rejestracyjnego oraz komplet naklejkę legalizacyjną; 12,50 zł tzw. miękki dowód tymczasowy oraz 75 zł za kartę pojazdu. Do tego dochodzi 40 zł opłaty za tablicę rejestracyjną. Płatności dokonasz przelewem online.

 

6. Weryfikacja i odebranie dokumentów

Teraz czas na weryfikację, jeśli ta przejdzie pozytywnie, to tablica rejestracyjna wraz z kompletem dokumentów może zostać wysłana na wskazany adres pocztą, lub możesz odebrać je osobiście np. w portierni, lub punkcie informacyjnym urzędu, gdy ten nie funkcjonuje w standardowym zakresie. Najlepiej obecnie załatwić sprawę za pomocą przesyłki.

Wniosek:
Jeśli Twoje starostwo posiada wdrożony system ESP, to po wykonaniu kilku czynności jesteś w stanie zarejestrować motocykl, a także inny pojazd bez wychodzenia z domu.
Ot kolejne dobrodziejstwo Internetu.

 

Jaka jest Twoja reakcja?
100%
0%
0%