Aktualnie czytasz:
Nie będzie kar za spóźnienie z przerejestrowaniem pojazdu? Samorządy odpuszczają, powód? Koronawirus!
Artykuł:
0

Początek roku 2020 przywitał nas zmianami w prawie drogowym i nie tylko. Rząd wprowadził obowiązek przerejestrowania pojazdu w ciągu 30 dni od momentu zakupu. Spóźnienie z wykonaniem tej czynności może grozić karą w wysokości nawet 1000 zł. Jednakże jeśli obawiacie wizyty w urzędzie ze względu na COVID-19, to spokojnie. Najpierw zadzwońcie do urzędu i upewnijcie się czy faktycznie musicie się tam pojawić. Część samorządów zdecydowała zawiesić wymierzanie kar za spóźnienia w trosce o zdrowie obywateli oraz urzędników.

Obowiązek zgłaszania np. kupna/sprzedaży motocykla lub każdego innego pojazdu tak naprawdę istniał od wielu lat, ale tylko w teorii – osoby, które nie pojawiły się w urzędzie nie były karane. Wszystko zmieniło się 1 stycznia 2020 roku. To właśnie z tym dniem w życie weszła ustawa, w myśl której obywatel ma obowiązek w terminie 30 dni od daty zakupu/sprzedaży poinformować o tym urząd. Jeśli tego nie zrobi, może zostać ukarany mandatem w wysokości nawet tysiąca złotych.

>>>Zmiany w prawie drogowym w roku 2020. Dowiedz się więcej!<<<

Nałożenie nowych obowiązków poskutkowało zwiększeniem petentów odwiedzających urzędy, co w zaistniałych okolicznościach może okazać się ryzykowne. Właśnie dlatego część samorządów postanowiła przepis ten zawiesić i przychylnym okiem spojrzeć na osoby „spóźnialskie” , które w rzeczywistości mogą nie pojawić się w urzędzie ze względu na obawę o zdrowie swoje oraz bliskich. Decyzję o zawieszeniu obowiązku zgłaszania zbycia/nabycia pojazdu ogłosiły urzędy w Zduńskiej Woli oraz w Radomsku. Podobne postępowanie prowadzone jest na warszawskich Bielanach – tam o takie działanie apeluje Burmistrz.

 
Czytaj
REKLAMA

Weź udział w konkursie Motul Azja Tour. Poznaj proste zasady.

Wygraj wyprawę motocyklową po górskich szlakach Kirgistanu. Dzika przyroda, adrenalina i spartańskie warunki gwarantowane! Sprawdź swoje siły na trasie wiodącej przez kaniony, przełęcze oraz wzdłuż górskich jezior. Sprawdź również setki innych nagród od Motul.

Z kolei na stronie Urzędu Miasta Warszawa czytamy:

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo warszawianek i warszawiaków oraz pracowników urzędu, apelujemy o ograniczanie osobistych wizyt w placówkach miasta. Ma to związek z obecną sytuacją epidemiologiczną w Polsce oraz zaleceniami rządu i służb sanitarnych.

 
Czytaj
REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.

Pamiętajcie również, ze wiele spraw urzędowych możemy załatwić przez internet, to jest naprawdę proste! Jak to zrobić? Wszystko znajdziesz w tym linku!

Nie panikujmy, ale postępujmy roztropnie!

Jedno jest pewne. Nie podejmujmy działań na własną rękę, bo może nas to postawić w trudnej sytuacji. Większość urzędów co prawda ograniczyło swoją działalność do minimum, ale na pewno znajdą się takie, które w początkowej fazie tego nie zrobią, dlatego najbardziej roztropnym rozwiązaniem wydaje się wykonanie telefonu do referatu, w którym musimy załatwić jakąś sprawę i zapytanie czy naprawdę musimy ryzykować pojawieniem się na miejscu. Wierzymy, że urzędnicy spojrzą na nasze problemy przychylnym okiem, przecież bezpieczeństwo i zdrowie dla wszystkich jest kwestią priorytetową.

 

 

 

Jaka jest Twoja reakcja?
0%
0%
0%