Aktualnie czytasz:
Quad 50 ccm to nie motorower. Jest wyrok Sądu Administracyjnego
4

Quad 50 ccm to nie motorower. Jest wyrok Sądu Administracyjnego

autor: Przemysław Borkowski3 lipca 2018

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach orzekł, że rejestrowanie quadów na motorowery jest niezgodne z prawem. 

Rzeczpospolita opublikowała szczegółowy artykuł dotyczący wyroku WSA w Gliwicach ws. rejestracji quada jako motorower.

Skarżący się w sądzie właściciel quada miał problem z zarejestrowaniem pojazdu. Kupił używany sprzęt, który był wcześniej zarejestrowany jako motorower. W trakcie przerejestrowywania pojazdu okazało się, że nie spełnia on wymogów prawnych by być motorower. Właściciel quada swoją decyzję odwołał do starosty, a finalnie wylądował w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym.

WSA orzekł, że: „Nie można tolerować fikcji prawnej, służącej jedynie omijaniu przepisów o konieczności posiadania uprawnień do kierowania pojazdami określonej kategorii”. 

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

Według prawa (na postawie ustawy z 2013 roku) motorower to pojazd dwu- lub trzykołowy o pojemności do 50 ccm, legitymujący się mocą nie większą niż 4 kW i osiągający prędkość nie większą niż 45 km/h. 

Nie wiemy jaki pojazd chciał zarejestrować w/w właściciel quada. Nie zdziwiłoby nas jeśli chodziłoby o Grizzly 700. Ale, jeśli czterokołowy quad to nie motorower, to wyrok byłby sporym zagrożeniem dla quadów, które realnie posiadają pojemność 50 ccm i spełniają ramy „motoroweru”.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

W takim razie także, co z mikrosamochodami?

Źródło: RP.pl

 

Jaka jest Twoja reakcja?
0%
44%
22%
 • jarerk
  4 lipca 2018 at 07:49

  „W takim razie także, co z mikrosamochodami?”

  Mikrosamochody już od 2011 roku nie są uznawane za motorowery. prosze zapoznać się z przepisami zanim coś takiego się palnie .

 • Evert
  4 lipca 2018 at 09:04

  – „nie spełnia on wymogów prawnych by być motorower”

  Skorygujcie ostatnie słowo, to ma być narzędnik a nie mianownik. 😉

  – „Ale, jeśli czterokołowy quad to nie motorower, to wyrok byłby sporym zagrożeniem dla quadów, które realnie posiadają pojemność 50 ccm i spełniają ramy „motoroweru”.”

  Generalnie ustawodawca rozwiązał ten problem, wprowadzając w 2013 r. kategorię „czterokołowca lekkiego”. Problem polega na tym, że przed zmianą przepisów był zamęt prawny i pojazdy rejestrowano pod różnymi kategoriami (są przypadku quadów – ciągników). Wyrok WSA jest istotny, ale jeśli quad ten zarejestrowano jako motorower przed zmianą przepisów w 2013 r., to na miejscu właściciela rozważyłbym skargę do NSA, powołując się na zasadę „prawo nie działa wstecz”.

 • das
  4 lipca 2018 at 14:04

  Mikrocary rejestrowane są jako czterokołowce lekkie i wbrew temu co oświadczają handlarze wymagają PJ (chociaż niekoniecznie kat.B)

 • kładrover
  14 lipca 2018 at 15:20

  W takim razie jeśli wyjadę rowerem na czterech kółkach, to muszę też mieć odpowiednie uprawnienia? Bo przecież też się nie mieści w definicji ” ROWER”. To jakaś paranoja! Same quady owszem, są dziwnymi pojazdami, i w wielu przypadkach należało by się pochylić nad bezpieczeństwem ich użytkowania – np. prawne ograniczenie prędkości do 30km/h. Ale w wielu przypadkach się sprawdzają – np. tereny górzyste, gdzie jednośladem trzeba się nieźle nagimnastykować, a quad umożliwi w miarę komfortowy transport nawet zimą! Jeśli kierowca będzie mądry nic się nie stanie. A jak będzie głupi to zarówno motorowerem, jak i quadem zrobi sobie krzywdę! Podsumowując – w chwili obecnej quady poruszają się na granicy prawa!… w razie jakiegokolwiek zdarzenia brak rejestracji uniemożliwia identyfikację pojazdu, o obowiązkowym ubezpieczeniu nawet nie wspominam!!!
  Już wiem! odkręcę w quadzie jedno koło i będzie zgodnie PRAWEM :)))))))))))