Aktualnie czytasz:
Prawo jazdy kategorii B 2018: Nowe uprawnienia. Będzie można jeździć trójkołowcem
4

Zmiany w przepisach mają wprowadzić możliwość jazdy motocyklem trójkołowym dla osób posiadających prawo jazdy kategorii B minimum 3 lata. Nie będzie ograniczeń masy ani ograniczeń pojemności.

Wprowadzone w 2014 roku przepisy udostępniające jednoślady od pojemności do 125 ccm dla osób posiadających prawo jazdy kategorii B zmieniły kształt polskiego rynku motocyklowego. Ustawodawcy zapomnieli jednak o motocyklach trójkołowych. Po 4 lata w życie mają wejść kolejne zmiany.

W myśl projektu nowelizacji ustawy do uprawnionych pojazdów na kategorię B miałyby dojść trójkołowce. Nie byłoby ograniczenia pojemności ani masy, jedynym warunkiem byłoby posiadanie prawa jazdy kategorii B od minimum 3 lat. 

 
Czytaj
REKLAMA

Kup motocykl Triumph i zyskaj do 25%

Wyprzedaż Triumph w ramach akcji Używany Gwarantowany. Skontaktuj się z autoryzowanym dealerem i kup sprawdzony motocykl z niewielkim przebiegiem bez ryzyka. Skorzystaj także ze specjalnych rabatów w ramach wyprzedaży nowych motocykli z rocznika 2019.

Ustawodawcy sugerują, że jest to rozwiązanie skierowane do osób niepełnosprawnych, które nie są w stanie zdobyć prawa jazdy kategorii A. 

A w praktyce? W praktyce definicja motocykla trójkołowego jest niejasna (Yamaha Tricity to też trójkołowiec, tak samo jak Can-Am Spyder czy garażowe produkcje oparte na Garbusie), rynek wtórny mały, a rynek pojazdów nowych jeszcze mniejszy. Może okazać się, że trójkołowymi motocyklami na kategorię B zamiast osoby niepełnosprawne, będą jeździć zamożne osoby, których stać na Harley-Davidsone’a Tri Glide czy wyżej wspomnianego Can-Am’a. 

 
Czytaj
REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.

Dalsze prace nad projektem zaczną się na początku października. 

 

Jaka jest Twoja reakcja?
88%
13%
0%
0%
0%
0%
 • Zdjęcie profilowe Dawid181
  24 września 2018 at 19:46

  Nie bardzo to rozumiem.
  Yamaha Tricity ma trzy koła tak jak i Piaggio MP3 ale to są motocykle tak przynajmniej widnieje w dowodzie rejestracyjnym.Chyba że mamy Piaggio MP3 w wersji LT to możemy mieć pojazd samochodowy inny.
  Chyba że będzie teraz nowa kategoria pojazdów.

 • Dominik
  25 września 2018 at 18:18

  Jeżeli to przejdzie biorę mp3

 • Pirat
  27 września 2018 at 09:45

  Trój kołowce śmieszne. A dlaczego kąt.B nie możemy jeździć autami do 5.5 tony tak jak w krajach cywilizowanych. Bo Polska jak zwykle krajem 3 świata

 • Sławek
  27 września 2018 at 15:33

  Witam. A czy nie wystarczy żeby postawić warunek. ORZECZENIE O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI i po sprawie?