Aktualnie czytasz:
Prawo jazdy 2020: O tych zmianach pamiętaj!
2

Od 1 stycznia 2020 roku zmiany w egzaminowaniu kierowców. Egzaminator może przeprowadzić maksymalnie 9 egzaminów praktycznych w ciągu dnia. W praktyce będzie przeprowadzać osiem. 

Egzaminator może przeprowadzić maksymalnie 9 egzaminów praktycznych w ciągu dnia i nie więcej niż jeden egzamin na 50 minut – takie zmiany wprowadziło Ministerstwo Infrastruktury od stycznia bieżącego roku. Same egzaminy mają rozpoczynać się o sztywnych godzinach, z maksymalnym spóźnieniem do 15 minut dla obydwu stron. Powód? Ministerstwo chce ograniczyć wymagania ilościowe stawiane przed WORD egzaminatorom i, w teorii, podnieść jakość egzaminów.

Nowe zasady egzaminów na prawo jazdy 2020

W praktyce egzaminator przeprowadzi około 8 egzaminów dziennie, po jednym na godzinę swojej pracy. W teorii dzięki temu organizacja egzaminów będzie dokładniejsza, a kierowcy będą mięli mniej stresów i zmarnują mniej czasu. Z drugiej strony egzaminatorzy zmarnują go sporo. 

[…] wyobraźmy sobie, że kursant nie zda już na placu manewrowym. Poprzednio egzaminator mógł od razu poprosić następnego oczekującego w kolejce. Teraz musi czekać na następnego, bo ten ma dokładnie wyznaczoną godzinę. Zatem marnuje swój czas – wyjaśnia dla Gazety Pomorskiej dyrektor WORD we Włocławku, Marek Stelmasik. – Egzaminator może czekać na kursanta nie dłużej niż 15 minut. Jeśli nie stawi się, odnotowuje to w dokumentach i znów musi czekać na następnego kandydata na kierowcę.

 
Czytaj
REKLAMA

ZONTES: Odkryj nowości w segmencie 310

Futurystyczny design i najlepsze wyposażenie w klasie. System bezkluczykowy, wyświetlacz TFT, full LED. Do tego imponujące osiągi i jakość wyrażana każdym detalem.Poznaj nową markę ZONTES. Wkrótce w salonach.

Oczywiście, zmiana będzie wymagać zatrudnieniu nowych egzaminatorów. Do tego koszt egzaminów nie wzrósł od 2013 roku, co może niestety zmienić się w niedalekiej przyszłości. 

 

 
Czytaj
REKLAMA

-10% na wszystko. Dostawa w 24h bez wychodzenia z domu

Ponad 30 000 części w Sklep Jednoślad.pl z rabatem 10% przy użyciu kodu K8GI6-Q1DVC-4OJH3. Darmowa dostawa od 290 złotych i ekspresowa realizacja z bezpłatnym zwrotem.

Jaka jest Twoja reakcja?
0%
0%
0%
  • rawla
    19 lutego 2020 at 18:37

    Te, tak zwane zmiany, niczego nowego nie wniosą. W moje ocenie idą one w niewłaściwym kierunku. Cóż trzeba jeszcze poczekać na to, aż do twarogowych biurokratów coś wreszcie dotrze.

  • das
    7 marca 2020 at 16:24

    Nie marmuje go wcale tak dużo. Po pierwsze; rzadko ktoś kończy po 5 minutach, po drugie może następną osobę egzaminować wcześniej o ile przyszła a nikt o zdrowych zmysłach nie przychodzi na ostatnią minutę.