Niespodziewany zwycięzca Rajdu Dakar 2022. Sam Sunderland i GasGas na najwyższym stopniu podium

GasGas pierwszy raz w historii zwycięża w Rajdzie Dakar!

W skrócie
  • Zakończył się Rajd Dakar 2022. Zwycięzcą po dwusnastu etapach został zawodnik GasGas, Sam Sunderlad.
  • To drugie zwycięstwo Brytyjczyka w klasyfikacji generalnej Rajdu Dakar.
  • W Rajdzie Dakar 2022 udział wzięło dwóch motocyklistów z Polski: Maciek Giemza oraz Konrad Dąbrowski.
  • Giemza ukończył Dakar 2022 na 18. miejscu, natomiast Dąbrowski na miejscu 27.

44. edycja Rajdu Dakar w historii i trzecia edycja Rajdu Dakar w Arabii Saudyjskiej właśnie dobiegła końca. Tegoroczną edycję zwyciężył Sam Sunderland na motocyklu GasGas. Drugi w klasyfikacji generalnej był Pablo Quintanilla, a trzeci Matthias Walkner. Najszybszy z Polaków, Maciek Giemza ukończył zawody w pierwszej dwudziestce.

Sam Sunderland dosyć niespodziewanie zwyciężył tegoroczną edycję Rajdu Dakar 2022. Oczywiście, każdy fan rajdów terenowych wie, że Sunderland jest niezwykle szybkim zawodnikiem (wygrał Rajd Dakar w roku 2017). Jednakże w tym roku Brytyjczyk w Arabii Saudyjskiej wystartował motocyklem marki GasGas. Tutaj też nie odkrywamy Ameryki – GasGas należy do grupy KTM i z niej czerpie w maszynach dakarowych najlepsze technologie. Zupełnie inną kwestią jest fakt, że zwycięstwo w Rajdzie Dakar 2022 jest pierwszym zwycięstwem hiszpańskiego producenta, a pretendentem do zdobycia statuetki beduina byli raczej zawodnicy Hondy, którzy na przestrzeni ostatnich dwóch lat udowodnili, że są naprawdę groźnymi rywalami.

Ostatni, 12. etap Rajdu Dakar 2022 prowadził z miejscowości Bisza do Dżuddy. Na motocyklistów czekała trasa, która składała się ze 164 kilometrów odcinka specjalnego.

Dakar 2022: ostatni etap rozwiał wątpliwości

Przed wyruszeniem na trasę ostatniego, dwunastego etapu tegorocznej edycji Rajdu Dakar Sunderland chociaż zajmował pierwszą lokatę, to nie mógł być pewny zwycięstwa. Jego blisko 7-minutowa przewaga nie była na tyle duża, aby być pewnym zwycięstwa. Zresztą, po zakończeniu etapu dziesiątego na 17. lokacie, wydawało się, że marzenia Brytyjczyka o zwycięstwie zostały bezpowrotnie zaprzepaszczone. Sunderland spadł na trzecią pozycję w klasyfikacji generalnej ze stratą 6 minut do etapowego zwycięzcy. Liderem po etapie 10-tym był Adrien Van Beveren. Finalnie Sunderland wziął się do roboty i wygrał ostatni etap rajdu, kończąc go z przewagą zaledwie 3 min 27 sekund nad Chilijczykiem, Pablo Quintanillą (Monster Energy Honda).

Tegoroczną edycje na trzecim miejscu ukończył Matthias Walkner (KTM), a czwarty był wspomniany wcześniej Adrien Van Beveren (Yamaha Rally Team). Kolejny na mecie był jeden z największych pechowców tegorocznej edycji, reprezentant Hondy, Joan Barreda Bort, kolejny był zwycięzca Dakaru z roku 2020. Z kolei dwukrotny zwycięzca Rajdu Dakar, Toby Price ukończył tegoroczne zmagania na miejscu dziesiątym.

Polacy w Rajdzie Dakar 2022

Oczywiście i w tym roku w Arabii Saudyjskiej pojawili się Polacy: Maciek Giemza oraz Konrad Dąbrowski. Giemza pochwalił się równą i bardzo dojrzałą jazdą i ukończył Rajd Dakar 2022 na 18. lokacie w klasyfikacji generalnej..Pierwszą część Dakaru na mecie meldował się z czasami w okolicy drugiej dziesiątki. Najgorszy dla zawodnika Orlen Team był etap 1b, który w wyniku problemów nawigacyjnych ukończył na 43. miejscu. Później było lepiej, ale nadal ze zmiennym szczęściem. Prawdziwą radość z jazdy Giemzy polscy kibice mogli czerpać na mecie 9,10 i 11 etapu – motocyklista kończył zawody kolejno z 10, 8 i 12 czasem. To świetny prognostyk przed kolejnymi edycjami. Giemza jedzie rozważnie, ale tam gdzie może przycisnąć, osiąga metę ze znakomitym rezultatem. Warto również zobrazować tegoroczny wynik Polaka wykresem, który publikuje portal Dakar.com

Wykres występu Maćka Giemzy. Źródło: Dakar.com

Kolorem żółtym oznaczono etapowe wyniki Giemzy. Czerwona linia na wykresie to z kolei klasyfikacja generalna rajdu. Widać jak na dłoni, że chociaż etapowo zawodnik nie szalał, to sukcesywnie wspinał się – lokata po lokacie- w klasyfikacji generalnej Rajdu. To oznacza, że obrana strategia działała tak jak powinna.

Dwa miesiące byłem wyłączony z jazdy, ale potem od razu wróciłem na motor. Startowałem w cyklu mistrzostw Polski w rajdach baja i oprócz tego regularnie trenowałem. Ostatnie półtora miesiąca spędziłem w Emiratach Arabskich, a w święta ‘ładowałem akumulatory’ w domu. Najważniejsze, żeby dobrze jechać, a wyniki klarują się dopiero po połowie rajdu i są zależne także od losów innych zawodników. Na pewno będę chciał poprawić 17. pozycję sprzed dwóch lat.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

-Mówił Maciek Giemza w rozmowie z Polsatsport.pl przed wylotem do Arabii Saudyjskiej.

Pozycji 17 sprzed dwóch lat Giemzie nie udało się pobić, natomiast w Rajdzie Dakar 2022 uplasował po jednym z etapów na ósmej lokacie – był to jego najlepszy wynik w karierze.

Kolejnym Polakiem w stawce był nadal bardzo młody Konrad Dąbrowski. Finalnie syn Marka Dąbrowskiego zajął trzecie miejsce w klasyfikacji juniorów i był siódmym zawodnikiem w klasie Rally2. W klasyfikacji generalnej zajął 27. lokatę. Jesteśmy pewni, że w kolejnych latach będzie jeszcze lepiej!

Trochę jestem zaskoczony tym wynikiem. Jechałem dobrze ale nie sądziłem, że wystarczająco by ponownie poprawić rezultat na odcinku. W każdym razie jestem bardzo zadowolony z tego, jak zacząłem jechać. (…)

-Mówił Konrad Dąbrowski po zakończeniu 11. etapu Rajdu Dakar 2022.

Ze świetnej strony pokazał się Konrad Dąbrowski, z każdym kolejnym etapem pnąc się w górę stawki. Zajął trzecie miejsce w klasyfikacji juniorów. Był siódmym zawodnikiem w klasie Rally2. W generalce został sklasyfikowany na 27 pozycji.

Tegoroczna edycja odbyła po raz trzeci odbyła się w Arabii Saudyjskiej i tym razem był złożona z zupełnie nowej trasy. Zawody rozpoczęły się w Nowy Rok prologiem, który odbył się w miejscowości Dżudda. Natomiast pierwszy prawdziwy etap odbył się w miejscowości Hail.