Motocykle typu scrambler. Co to jest? O co tak naprawdę w nich chodzi? Czym są? Definicja

Scrambler to uterenowiony motocykl klasyczny, ale czy aby na pewno tylko o to chodzi?

W skrócie
  • Czym są motocykle klasy scrambler?
  • Jakie są największe zalety posiadania scramblera?

Czym jest scrambler?  To po prostu motocykl, który łączy zalety sprzętu miejskiego ze sporymi możliwościami terenowymi. Czy zatem Triumph Tiger może być nazywany scramblerem? Pewnie nikt by się nie obraził, gdyby tak się wydarzyło, ale brakuje mu klasycznej linii nadwozia.

Dlaczego klasyczna linia jest tak ważna? Wszystko jak zwykle oparte jest o historię motocyklizmu. Geneza gatunku sięga lat 40/50 ubiegłego wieku. Chodzi o to, że kiedyś producenci nie budowali tak wyspecjalizowanych motocykli jak dzisiaj. Jednoślady były (poza nielicznymi wyjątkami) uniwersalne do bólu. Dzisiaj samych odmian motocykli enduro mamy całe stado, co wielu może przyprawić o zawrót głowy. Kiedyś takich problemów nie miał nikt. Ten sam jednoślad mógł służyć do startów w rajdach terenowych czy wyścigach asfaltowych. Zatem dużo większym problemem było dostosowanie uniwersalnego motocykla do wyznaczanych przez kierowcę zadań i sprawienie aby był szybszy od maszyn konkurentów.

Trzeba również oddać w ręce sprawiedliwości fakt, że nawet jeśli motocykl przystosowywano do wyścigów asfaltowych, to trasa pełna była dziur, nierówności, torowisk, a nie rzadko prowadziła po kostce brukowej. Dzisiaj praktycznie nikt z nas sobie nie wyobraża asfaltowego ścigania w takich warunkach, a już na pewno nikt nie wziąłby swojego Panigale na tego typu wyścig.

Dzisiaj produkowane motocykle są jednostkami bardzo wyspecjalizowanymi w swoim fachu, mimo to nadal pojawiają się sprzęty uniwersalne, które mogłyby wpisywać kanon motocykli sportowych dawnych lat – wszystko zależy od wyobraźni oraz chęci kierowcy, ale przede wszystkim od stopnia tuningu i ułańskiej fantazji. Tak czy inaczej, w obecnych czasach praktycznie może już tylko chodzić o zabawę i przyjemność z patrzenia na taki jednoślad. Żaden scrambler nie miałby szans w walce z nowym motocyklem terenowym, a żaden cafe racer nie mógłby walczyć w wyścigu torowym z nowoczesnymi motocyklami.

Czym jest scrambler? Najważniejsze cechy:

  1. Scrambler to motocykl o pewnych cechach motocykla terenowego, ale nie terenówka z krwi i kości.
  2. W świecie customów scrambler to po prostu szosowy motocykl, który w ramach przebudowy uzyskał terenowe aspiracje.
  3. Scrambler najczęściej posiada terenowe koła, zawieszenie o większym skoku oraz elementy chroniące nadwozie.
  4. Jeśli nie umiesz sobie wyobrazić motocykla klasy scrambler to pomoże Ci porównanie: sport asfaltowy = cafe racer, sport terenowy: scrambler. Pamiętaj, że tuningowym punktem wyjścia jest ten sam motocykl.

Scrambler. Co to jest?

Kiedyś motocykle musiały sprostać charakterystyce wyścigu i po niewielkich modyfikacjach być gotowymi do startu w rajdzie terenowym. Musimy pamiętać, że wiele lat temu rajdy terenowe i wyścigi asfaltowe nie do końca były zupełnie innymi dyscyplinami, czasami się mieszały, a nader często gościły tych samych zawodników. I właśnie tych samych zawodników oraz te same motocykle mogliśmy nawet spotkać w rajdach obserwowanych, czyli w trialu.

To wszystko sprawiło, że zawodnicy zaczęli przerabiać motocykle, aby w jeden weekend wygrywały wyścig asfaltowy, a tydzień później walczyły o podium w terenowym rajdzie górskim. Tak powstały maszyny, które dzisiaj nazywane są scramblerami.

ZONTES 125 G1 2020: JAKO PIERWSI JEŹDZILIŚMY NOWYM SCRAMBLEREM. OTO NASZA OPINIA

 

Dzisiaj za scramblera może uchodzić klasyczny motocykl szosowy wyposażony szprychowane koła, opony terenowe oraz bardzo często zawieszenie o podwyższonym skoku. Bardzo często sylwetka scramblera jest minimalistyczna i mimo że posiada np. miejsce dla pasażera, to raczej jest to motocykl jednoosobowy. Dodatkowo scramblery wyposażane są w elementy, które chronią pojazd przed ewentualną wywrotką w terenie. Tak naprawdę to raczej pakiet stylistyczny niż osprzęt, który rzeczywiście miałby spełniać swoje zadanie – w dzisiejszych czasach raczej nikt o zdrowych zmysłach nie będzie wjeżdżać pięknym, błyszczącym Triumphem Scramblerem na poligon i go tam topić.

Zontes G1 125 2021

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Co prawda, sprzęty te choć nie są już wyścigówkami, a raczej bulwarówkami, to po raz kolejny notują wzrost swojej popularności. Przyczyn tego stanu rzeczy możemy upatrywać się w rozwoju customizacji motocykli, drapieżnym wyglądzie tych maszyn i przede wszystkim w ich uniwersalności,

Jakimi zaletami może legitymować się scrambler?

To przede wszystkim właśnie uniwersalność. Ogromne możliwości asfaltowe docenimy szczególnie w mieście, gdzie ważna jest dynamika, zwrotność i niska masa. Z kolei poza nim i poza asfaltem ważny będzie podwyższony skok zawieszenia, terenowe opony czy specjalne elementy chroniące nadwozie motocykla przed skutkami wywrotek. Poza tym komfort jazdy. Scramblery są dosyć wygodnymi sprzętami, co sprawia, że nawet dłuższe podróże nie skończą się skrzywieniem kręgosłupa czy bólem nadgarstków. Na koniec pozostaje jeszcze jedna zasadnicza sprawa. Scramblery zjeżdżające z taśm produkcyjnych są świetną bazą do dalszych przeróbek. Być może zakup takie motocykla będzie początkiem twojej przygody z customami?

Inne publikacje na ten temat:

3 opinii

    1. A jak Ci się podoba ten Zontes? G1 to fajna opcja na początek. Jak będziesz mieć możliwość i jeśli przede wszystkim szukasz motocykla 125, to wybierz się do salonu Zontesa i sam sprawdź. Może Ci siądzie… 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button