Aktualnie czytasz:
Miękki dowód rejestracyjny: Po jakim czasie należy go wymienić na stały?
0

Miękki dowód – to potoczna nazwa tymczasowego dowodu rejestracyjnego, który dostajemy podczas procesu rejestracji nowego lub też przerejestrowywania używanego motocykla, skutera czy motoroweru. Tymczasowy oznacza, że długo na nim nie pojeździmy…

Urzędowy czas, w jakim powinniśmy wymienić miękki dowód rejestracyjny na stały to miesiąc. Urząd ma tyle czasu na przygotowanie docelowego dokumentu potwierdzającego dane naszego auta. Najczęściej jednak dowód stały można odebrać wcześniej niż po upływie 30 dni. O tym czy dokument jest już gotowy do odbioru możemy dowiedzieć się w internecie na stronie info-car.pl. Wpisujemy numer rejestracyjny (ten z tablicy) oraz 5 ostatnich cyfr numeru VIN.

Tymczasowy dowód rejestracyjny – jak sama nazwa wskazuje – wystawiony jest tylko naokreślony czas, który wynosi miesiąc – data ważności dokumentu potwierdzona stemplem widnieje na dokumencie. Nie powinno się jeździć z tymczasowym dowodem po upływie tego terminu. Co nam grozi? Wszystko zależy od policjanta – od 50 zł mandatu za jazdę „bez dokumentu” do zakazania dalszej jazdy. Policjant ma do tego pełne prawo.

 
Czytaj
REKLAMA

Weź udział w konkursie Junaka. Wygraj zegarek o wartości 2000 PLN

Chcesz zdobyć wyjątkowy zegarek Davosa z logo Junak? Nakręć film o swoim Junaku i opublikuj na Facebooku.

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
9%
Interesujące
50%
heh...
2%
Że co?
4%
Grrrr!
2%
Smutne
33%