125 ccm
Aktualnie czytasz:
Marka SYM: Skąd pochodzi jeden z największych na świecie producentów skuterów i motocykli ?
1

16 milionów skuterów i jednośladów, tyle w swojej historii wyprodukował tajwański SYM.

SYM (skrót pochodzi od Sanyang Motor Company) to jeden z największych producentów skuterów na świecie. Założona w 1954 roku w Tajpej spółka wyprodukowała do tej pory ponad 16 milionów jednośladów! Roczny przychód? Przekracza 1 miliard dolarów. 

Oczywiście, SYM najbardziej znany jest ze swoich skuterów, które popularne są także w Polsce. Ale w historia firmy sięga. Sześćdziesiąt lat temu, gdy SYM rozpoczynał swoją działalność, w niedużej fabryce powstawały światła do rowerów. Dopiero w połowie lat ’60 SYM zahaczył o produkcję jednośladów dzięki współpracy z Hondą, która – jak się później okazało – przez lata była bardzo owocna.

 
Czytaj
REKLAMA

Planujesz wakacje na motocyklu? Dominar 400 gwarantuje nieograniczoną przyjemność z jazdy.

Skorzystaj z oferty na zakup pakietu turystycznego w promocyjnej cenie 1999zł

Już na przełomie lat ’60 i ’70 SYM zaczął produkować swoje pojazdy na licencji Hondy. Jeśli przeskoczymy na chwilę 40 lat do przodu, to skala potęgi SYMa jest ogromna. To spółki córki, zajmujące się importem, eksportem, branżą militarną, maszynami rolniczymi i transportem ciężkim. Dzisiejszy SYM nie przypomina SYMa sprzed kilku dekad. Połączony jest z Hyundaiem, a gro koreańskich samochodów składane jest właśnie w tajwańskich fabrykach SYMa. Obecnymi partnerami SYMa jest chociażby hinduska Mahindra czy kanadyjski Bombardier. 

 
Czytaj
REKLAMA

ILUSTROWANY KATALOG CZĘŚCI ROMET PONY M1/M2 (MOTORYNKA)

Coś co warto posiadać w swojej bibliotece. Pełen katalog zawierający ilustracje i schematy w formie wykazu wszystkich części wraz z oryginalnymi numerami. Miękka oprawa. 44 strony.

MAXSYM 600i, największy w gamie SYM.

Wracając płynnie do skuterów i motocykli. Obecnie w ofercie posiada jednoślady od 50. do 600 ccm. W polskim katalogu znajdziemy modele Fiddle II 50, Orbit II 50, Jet 4 50. Odpowiedniki w kategorii 125 oraz maxiskuter GTS 125i. W wyższej klasie maxiskuterów to GTS 300i, CRUiSYM 300i, MAXSYM 600i. Rozpiętość cenowa? Od 6000 zł do 29 900 zł za MAXSYM-a 600i. Tego ostatniego testował zresztą Leszek (wtenczas w wersji 400):

Pointa? SYM to ogromna firma z długą historią, która dzięki spółce Inter Motors wraca do Polski! Więcej informacji o skuterach SYM znajdziecie na www.sympolska.com 

 

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
43%
Interesujące
43%
heh...
0%
Że co?
0%
Grrrr!
14%
Smutne
0%
  • Zdjęcie profilowe Piterkowiec
    18 czerwca 2018 at 15:23

    Sym Fiddle II 125 ( z 2013 r) jeżdżę od ponad dwóch lat. W tym czasie przejechałam blisko 10 000 km, zero awarii, tylko wymiana oleju i filtra powietrza + smarowanie linek. Polecam gdyż to dobrej jakości sprzęt o niewygórowanej ce