Junak: 5 powodów dla których warto kupić motocykl lub skuter 125

Być może wielu z Was zapomniało, że dziś posiadając prawo jazdy B można bez żadnych dodatkowych egzaminów podróżować motocyklem o pojemności do 125 ccm. Wystarczy, że posiadasz uprawnienia od co najmniej 3 lat. Po co zatem stać w korkach, skoro można oszczędzać czas i pieniądze? Junak przygotował 5 punktów dla których warto zamienić samochód na jednoślad.

  1. Motocyklami jeżdżą nie tylko „dawcy organów”.

W Polsce wciąż zakorzeniony jest pogląd, że motocykliści to wyłącznie szaleńcy. Tak, bo o wypadkach z udziałem jednośladów mówi się najgłośniej. Zauważa się tylko skrajne przypadki. W Polsce wiele się zmieniło na przestrzeni ostatnich 30 lat. Geneza takiego poglądu ma miejsce w latach 90-tych, kiedy Polacy po otwarciu się granic masowo zaczęli sprowadzać ultrasportowe maszyny nad Wisłę. Brak rozwagi, doświadczenia, nieposzanowanie przepisów i skrajny brak odpowiedzialności często skutkował głośnymi zdarzeniami. Nic zatem dziwnego, że na wieść o zakupie motocykla rodzina mówi „nie, bo się zabijesz”. W Polsce to w pełni normalna reakcja. Stereotypowa. Dziś to wygląda zupełnie inaczej, na pewno bardziej dojrzale.

Inaczej dziś wygląda też „współpraca” na linii kierowcy samochodów – motocykliści. Nieco bardziej się rozumiemy. Dlatego nie musimy już tak bardzo obawiać się poruszania w towarzystwie czterech kółek, zwłaszcza niewielkim motocyklem o pojemności 125 ccm. Dodatkowo możemy skorzystać z możliwości doskonalenia umiejętności jazdy motocyklem, których ofertę nie problem znaleźć w większych miastach.

  1. Oszczędzisz mnóstwo pieniędzy

Motocykle i skutery 125, zwłaszcza spełniające normę emisji Euro 4 spalają 2-3 litry benzyny na setkę. Idealnym na to przykładem jest Junak M12 Vintage z elektronicznym wtryskiem paliwa. To często trzykrotnie mniejsza wartość w porównaniu z samochodem. Dlatego zakup jednośladu możesz potraktować jak inwestycję, która zwróci się po 2-3 sezonach jazdy w zależności od ilości przebytych kilometrów.

  1. Czas też ma znaczenie

Ile przeznaczasz czasu na dojazdy do pracy każdego tygodnia? Skuter i motocykl 125 idealnie nadaje się do jazdy w korkach. Niewielkie rozmiary, niska masa i optymalna ilość mocy. Np. Junak 125 Racer waży zaledwie 115 kg. Poradzi sobie z nim bez problemu kobieta, tym bardziej, że wysokość siedziska to zaledwie 780 mm.

Jazda w korku jest bezpieczna, pod warunkiem zachowania pewnej dozy ograniczonego zaufania i rozwagi, jednocześnie zgodna z przepisami przy odpowiedniej sygnalizacji manewrów i poszanowaniu oznaczeń poziomych.

  1. Spełniasz marzenia z dzieciństwa, których nie realizowałeś przez brak prawa jazdy

Na rynku jest mnóstwo motocykli klasy 125. Od niewielkich skuterów jak choćby Junak Vintage do kolosalnego Junak M16. Wiele maszyn powstaje także na bazie większych wersji silnikowych, czego dowodem może być model M11. Konstrukcja i gabaryty są te same. Z tą różnicą, że odmianę 125 możesz prowadzić bez żadnych dodatkowych egzaminów czy kursów w WORD. Wystarczy, że posiadasz prawo jazdy kat. B nie krócej niż 3 lata.

Współczesne motocykle tej klasy są w stanie bez najmniejszego problemu służyć nie tylko jako zwykły środek transportu, ale także dawać mnóstwo radości z odkrywania bliższych i dalszych okolic.

  1. Dołączasz do wyjątkowego grona i rozwijasz pasję.

Motocykl 125 nie różni się niczym od większych maszyn. Każdy kilometr to nowe doświadczenia i poprawianie swoich umiejętności. To idealny sposób na przygotowanie się do egzaminu na prawo jazdy kat. A i „awansu” w przyszłości. Motocykl to także nowe znajomości i nowy sposób na spędzanie wolnego czasu poza miastem.

Leszek Śledziński

Emerytowany dziennikarz motoryzacyjny portalu Jednoślad.pl

Inne publikacje na ten temat:

2 opinii

  1. To dobre ale 125 i do 15Km mechanicznych to lepiej by było zrobic do 300cc i 50KM mechanicznych to można śmiało się wybrać we dwoje na jednym motorku i pod górę nie pęknie oraz śmiało wzdłuż Polski przejechać oraz ten co taką 300setką jeździ minimum dwa lata to może się przesiąść do max 700 cc

    1. To po co prawo jazdy na motor? Skasować i jeździć motorami na kat.b? Osobiście uważam że 50 KM to dużo dla niedoświadczonych motocyklistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button