125 ccm
Aktualnie czytasz:
Jazda motocyklem na kat. B: Dlaczego warto kupić sobie motocykl 125?
2

Jakoś nigdy się nie zebrałeś i nie zrobiłeś prawa jazdy kat. A. To zawsze cię blokowało przed zakupem motocykla. Nowe przepisy sprawiły, że możliwa jest jazda motocyklem na prawo jazdy kat. B. Podpowiadamy dlaczego warto kupić sobie motocykl 125!

Posiadasz prawo jazdy kategorii B od więcej niż 3 lat? Możesz zatem pomyśleć o zakupie motocykla z silnikiem pojemności do 125 ccm i mocy nie przekraczającej 11 kW – czyli poniżej 15 KM. Jest jeszcze klauzula, że pojazd nie powinien mieć większego stosunku mocy do masy niż 0,1 kW na 1 kg. To oznacza, że silnik o mocy 11 kW nie może być zamontowany w pojeździe ważącym mniej niż 110 kg. Ale spokojnie, jest cała masa modeli, które spełniają te warunki.

Ale do rzeczy. Co daje posiadanie motocykla 125?

 • Dojazdy do pracy mogą przebiegać w spokojniejszej atmosferze. Nie będziesz się już denerwował stojąc w korkach. Powrót z pracy zajmie ci też 3 razy mniej czasu. Oczywiście wszystko to, jeżeli mieszkasz w mieście.
 • Kupując motocykl kategorii 125 oszczędzasz paliwo, a więc i pieniądze. Twój samochód spala 8 litrów na 100 km? 125-tka spali 2-3 litry paliwa.
 • Przeglądy i materiały eksploatacyjne małego motocykla są również dużo tańsze od tych samochodowych. Jeżeli zamienisz połowę z 30 000 km robionych rocznie samochodem na przejechane 125-tką – odczujesz to finansowo.
 • Jazda motocyklem wzmaga koncentrację, nasz mózg przyspiesza, pracuje na wyższych obrotach. Zostaniesz motocyklistą – staniesz się bardziej spostrzegawczy.
 • Poczujesz się lepiej, gdyż jazda motocyklem sprawia niesamowitą frajdę. Koniec z rutyną, zaczniesz robić coś zupełnie nowego.
 • Spełniając jedno ze swoich marzeń staniesz się szczęśliwszym człowiekiem. Nabierzesz chęci i energii do życia.
 • Dziewczyny lubią motocykle… Są synonimem niezależności i wolności.
 • Dzięki motocyklowi możesz nawiązać nowe znajomości. Ktoś w twojej okolicy też jeździ na sprzęcie? Niezobowiązująca rozmowa na światłach może być początkiem wieloletniej przyjaźni.

Możliwe, że nie poprzestaniesz na jeździe motocyklem 125. Nauczysz się jeździć, pokochasz jednoślady z silnikiem i zapragniesz kupić coś większego. Wtedy z twoim doświadczeniem i umiejętnościami zrobienie prawa jazdy kat. A będzie już tylko formalnością. Po zakupie pierwszego dużego sprzęta nie tylko okolica twojego miasta, ale także cały kraj, Europa, a może i Świat stanie przed tobą otworem.

 
Czytaj
REKLAMA

Pokochaj całą rodzinę Suzuki GSX-S

Sezon w Suzuki trwa przez cały rok. Dlatego już teraz skorzystaj z wyjątkowej oferty na zakup dowolnego motocykla z rodziny GSX-S z rabatem do 5000 zł!Przyjmij zaproszenie do naszego grona dzięki GSX-S 125 na prawo jazdy B. Polub inspirowanego sportowymi emocjami GSX-S 750. Pokochaj bezkompromisowego GSX-S 1000.Advertisement

 
Czytaj
REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.

Jaka jest Twoja reakcja?
56%
7%
4%
 • Zdjęcie profilowe Wombat
  22 września 2016 at 13:17

  ale jak sie ma prawo jazdy B to Europa i cały świat i taką stoją otworem 🙂

 • Jurek
  22 maja 2017 at 23:03

  Sto dwudziestkipiątki są dobre aby zacząć poważniejszą przygodę z motocyklami. Kupiłem sobie Bartona Classic 125 i jestem zachwycony. Jeździ się bardzo wygodnie i wiem że będę jeszcze sprawdzał inne motocykle. Barton Classic jest świetny do jazdy rekreacyjnej i wycieczek turystycznych. Nie pali wiele więc nie obciąża zbytnio kieszeni.