Za co motocyklista i motorowerzysta może stracić dowód rejestracyjny?

Dowód rejestracyjny w naszych rękach to nie tylko dokument, który zaświadcza, że jesteśmy właścicielami lub prawowitymi użytkownikami pojazdu, którym się poruszamy. To także nijako potwierdzenie stanu technicznego naszego pojazdu. Zatem za co motocyklista może stracić dowód rejestracyjny?

Zgodnie z art. 132 Prawa o ruchu drogowym policjant ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny:

– gdy pojazd zagraża bezpieczeństwu np. uczestniczył w wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone elementy nośne konstrukcji podwozia, ramy etc.
– jeżeli zagraża porządkowi ruchu – np. brak
– gdy narusza wymagania ochrony środowiska – np. co do emisji spalin, głośności wydechu lub nieszczelności silnika, baku itd.
– w razie stwierdzenia, że pojazd nie ma ważnego badania technicznego lub badanie zostało przeprowadzone przez jednostkę do tego nieupoważnioną
– w przypadku zniszczenia dowodu rejestracyjnego w takim stopniu, że jest on nieczytelny
– gdy istnieje uzasadnione podejrzenie podrobienia lub przerobienia dowodu rejestracyjnego
– w przypadku nieokazania przez kierującego dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia OC lub też dowodu opłacenia składki, gdy pojazd zarejestrowany jest poza granicami UE – patrz art. 129 ust. 2 pkt 8 lit. c;
– w razie uzasadnionego przypuszczenia, że dane w nim zawarte są nieprawdziwe

Michał Brzozowski

Motocyklami jeżdżę od 2000 roku. Choć przez lata pojawiały się kolejne pasje i zainteresowania, to jednak jednoślady z silnikiem zawsze opierały się nowościom i w moim sercu do tej pory mają pierwszeństwo. Obecnie reprezentuję barwy Szybkiej Turystyki (CBR1100XX) na zmianę z Supermoto i Enduro (DRZ450E SM).

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button