Jaki mandat grozi za jazdę motocyklem bez kasku? [TARYFIKATOR, PRZEPISY, PUNKTY KARNE]

Kask to obowiązkowy element wyposażenia motocyklisty

W skrócie
  • Jaki mandat grozi za jazdę bez kasku na motocyklu lub motorowerze?
  • Kask to jedyny element wyposażenia obowiązkowego motocyklisty
  • W tych przypadkach możesz legalnie jeździć bez kasku
  • Przepisy Kodeksu drogowego zobowiązują każdego motocyklistę i pasażera do jazdy w kasku.

O tym, że kask do jazdy motocyklem jest niezbędny chyba nie musimy nikogo przekonywać, jednakże nadal w naszym środowisku znajdują się osoby posiadające jednoślad, które za nic mają sobie obowiązujące przepisy, ale przede wszystkim własne zdrowie. Jaki mandat karny grozi za jazdę bez kasku ochronnego?

Jednoślad automatycznie powinien kojarzyć nam się z kaskiem, który jest jedynym elementem obowiązkowego wyposażenia kierowcy oraz pasażera. Ustawodawca nie wymaga od nas jazdy w pełnym kombinezonie, wysokim obuwiu czy rękawicach, chociaż jeżeli jesteście świadomi, a za takich uważamy naszych czytelników, z pewnością dbacie o swoje życie i zdrowie, dlatego jeździcie w pełnym umundurowaniu. Nadal jednak pojawia się wiele przypadków jazdy na motocyklu bez kasku, a zazwyczaj zdarzają się one na wsiach i w niewielkich miejscowościach, gdzie obowiązujące przepisy są lekceważone.

Nie wyobrażam sobie jazdy motocyklem bez kasku i nie chodzi już w tym przypadku o przepisy lub widmo wysokiego mandatu karnego, a o własne bezpieczeństwo, które jest dla mnie najważniejsze. Ciężko jest mi zatem zrozumieć ignorantów, którzy dopuszczają się tego wykroczenia, ale przyjrzyjmy się co stanowi prawo i jaką karę przygotował ustawodawca.

Kask jest obowiązkowym elementem wyposażenia motocyklisty

Artykuł 40 ust. 1 Kodeksu drogowego reguluje konieczność jazdy w kasku ochronnym i brzmi następująco:

“Kierujący motocyklem, czterokołowcem lub motorowerem oraz osoba przewożona takimi pojazdami są obowiązani używać w czasie jazdy kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym.”

Przepisy zatem odnoszą się nie tylko do motocykla, ale również motoroweru czy quada. Warto również zaznaczyć, że obowiązek jazdy w kasku ochronnym ma również pasażer przewożonego pojazdu, co powinno być absolutnie zrozumiałe. Przepisy bezpośrednio nie określają, jaki rodzaj kasku musimy posiadać, dlatego możemy wybierać z otwartych, integralnych, szczękowych czy terenowych. Jednak przed zakupem należy sprawdzić, czy kask spełnia normy bezpieczeństwa. W Polsce i Europie musi posiadać certyfikat ECE R22-05.

Jaki mandat grozi za jazdę na motocyklu bez kasku ochronnego?

Ustawodawca pomimo radykalnej modernizacji taryfikatora nieco oszczędził osoby, które podróżują bez kasku i mandat za to wykroczenie wynosi 100 zł i 5 punktów karnych. Taka sama jest kara w przypadku przewożenia pasażera bez kasku, mandaty otrzymają zarówno kierujący, jak i osoba przewożona. Sama kwota w dobie obowiązujacych przepisów jest raczej symboliczna, jednakże wyższa liczba punktów karnych ma skutecznie odstraszyć od łamania tego przepisu. Pamiętajmy przecież, że owy obowiązek wynika jedynie z troski o nasze zdrowie i życie.

W tych przypadkach można jechać bez kasku

Jest jednak kilka przypadków, w których nie musicie korzystać z kasku ochronnego i będzie to całkowicie legalne. Uważam jednak, że w przypadku pierwszego z nich jest to nieco naciągane i śmiało można to nazwać luką w prawie. W art. 1 ust. 1 pkt 1 można przeczytać, że ustawa Prawo o ruchu drogowym określa zasady ruchu na drogach publicznych, w strefach zamieszkania oraz w strefach ruchu. Zatem na prywatnej posesji nie mają one mocy prawnej i tym samym na własnym podwórku możemy jeździć bez kasku, chociaż będzie to głupie.

Kolejne dwie sytuacje zostały dokładnie opisane w art. 40 ust. 2 i 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym i dotyczą sytuacji, w której kask otrzyma inny zamiennik zapewniający kierowcy i pasażerowi bezpieczeństwo. Tym samym kierujący motocyklem, czterokołowcem lub motorowerem oraz osoba przewożona takimi pojazdami może nie mieć kasku ochronnego gdy:

Ciąg dalszy pod materiałem wideo
  • jedzie motocyklem fabrycznie wyposażonych w pasy bezpieczeństwa,
  • jedzie czterokołowcem fabrycznie wyposażonych w nadwozie zamknięte i pasy bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button