Isle of Man TT 2021 odwołane. Przyczyna? Nie zgadniecie!

Władze Wyspy Man, organizatora zawodów TT Isle of Man, poinformowały, że wyścigi na Mountain Course nie odbędą się po raz kolejny. Przyczyna może być tylko jedna.

Wraz z odwołaniem wyścigu TT, władze wyspy poinformowały, że pod znakiem zapytania stoją inne imprezy oraz wyścigi zaplanowane na rok 2021. Wszystkiemu winna jest pandemia koronawirusa. W komunikacie prasowym poinformowano, że początkowo rozważano przesunięcie terminu zawodów na późniejszy. Niestety wiązałoby się to z ogromnymi komplikacjami logistycznymi i wielkimi utrudnieniami dla osób, które chciałyby zobaczyć najniebezpieczniejszy wyścig świata. W związku z tym podjęto decyzję o anulowaniu wyścigu w roku 2021. Obecnie nie wiemy jakie losy czekają zawody Classic TT oraz Manx Grand Prix. Czy zawody odbędą się w planowanym terminie? Organizatorzy zobowiązali się do udzielenia odpowiedzi w marcu 2021.

TT na Wyspie Man odwołane!

Decyzja o odwołaniu kolejnej rundy IOMTT jest o tyle istotna, że gospodarka wyspy jest bardzo mocno uzależniona od wyścigu. Zawody odbywają się raz w roku i stanowią potężną część przychodu dla mieszkańców. Hotele, restauracje, pola namiotowe, sklepy z pamiątkami ożywają raz w roku i jest to dla wielu jedyna okazja do zarobienia pieniędzy. Bo wybuchu pandemii koronawirusa, władze wyspy wprowadziły restrykcyjne obostrzenia, które mają na celu zapewnienie mieszkańcom bezpieczeństwa. Świadectwem tego było odwołanie w Isle of Man TT 2020, a teraz odwołanie wyścigu w roku 2021. Warto zaznaczyć, że Wyspa Man jako teren autonomiczny, chociaż w pewnym stopniu zależny od Wielkiej Brytanii od marca 2020 roku izoluje się od reszty świata. Na wyspę mogą przyjeżdżać tylko mieszkańcy. Wyjątkiem są statki transportowe, czy osoby, których praca jest kluczowa dla bezpieczeństwa wyspy.

Decyzja o odwołaniu wyścigów TT Races w 2021 r. została podjęta przez rząd Wyspy Man w celu ochrony miejscowej ludności oraz przyjezdnych przed trwającymi skutkami globalnej pandemii COVID-19. Decyzja została podjęta w trybie przyspieszonym, aby zapewnić jasność i pewność wszystkim mieszkańcom i odwiedzającym wyspę, a także kibicom, zawodnikom, zespołom, sponsorom, urzędnikom wyścigowym i różnym interesariuszom imprezy.

-czytamy w oficjalnym komunikacie prasowym.

Taka decyzja już po raz kolejny odbije się na turystyce oraz działalności najmniejszych firm, które po prostu zostaną pozbawione zarobku. Jeszcze kilka lat temu świat byłby zszokowany takim obrotem sprawy, dzisiaj to normalne, a o izolacje oraz odwołanie wyścigu TT 2020 prosili sami mieszkańcy wyspy w obawie o swoje zdrowie.

Pierwsze zawody TT Isle of Man zostały rozegrane w roku 1907. Do roku 2020 TT odwołano tylko ze względu na wyhuch II wojny światowej oraz na chorobę wściekłych krów z roku 2001. Co ciekawe od roku 1949, do roku 1976 wyścigi na Mountain Course znajdowały się w kalendarzu MotoGP. Kontrowersje dotyczące bezpieczeństwa sprawiły, że TT wyleciało w 1977 z kalendarza klasy królewskiej.

 

 

 

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button