Ile wynosi mandat za prędkość o ponad 50 km/h? W tym przypadku czeka Cię jeszcze jedna kara [taryfikator mandatów]

Jaki mandat za przekroczenie prędkości o zaledwie 11 km/h, a jaki za ponad 50 km? Czy naprawdę stracę prawo jazdy?

W skrócie
  • Jeśli policja zatrzyma kierowcy prawo jazdy na okres 3 miesięcy, a ten zdecyduje się na dalszą jazdę, będzie podlegać dodatkowym karom, w tym całkowitemu pozbawieniu prawa jazdy.
  • W tym artykule znajdziesz taryfikator mandatów. Ile kosztuje przekroczenie prędkości i kiedy Twoje prawo jazdy może zostać zatrzymane?
  • Ile punktów karny otrzymasz za przekroczenie prędkości?
  • Więcej informacji o prawie drogowym znajdziesz na naszej stronie, jednoslad.pl!

Od kilkunastu miesięcy w Polsce toczy się dyskusja na temat wysokości mandatów karnych za przekraczanie dozwolonej prędkości. Ile może kosztować niezastosowanie się do ograniczeń i w jakich przypadkach stracimy prawo jazdy na trzy miesiące? Obecnie potrzeba niewiele.

Wysokość mandatu karnego za przekroczenie prędkości uzależniona jest oczywiście od stopnia naszego przewinienia. Na chwilę obecną na polskich drogach najniższy mandat za przekroczenie prędkości wynosi 50 zł. Najwyższy odchudzi Twój portfel o 500 zł. Jednak to nie wszystko: na kierowców czeka jeszcze jedna kara – ta w praktyce może okazać się najbardziej dotkliwa.

Taryfikator mandatów. Jaki mandat za przekroczenie prędkości?

Wzmożona debata na temat zaostrzenia przepisów w ruchu drogowym trwa już od zeszłego roku. To właśnie wtedy rozpoczęła się dyskusja na temat zmian w przepisach, które miały spowodować poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Prace nad zmianami w prawie rozpoczęły się w związku z fatalnymi statystykami dotyczącymi bezpieczeństwa pieszych.

W związku z ogromną ilością wypadków na przejściach dla pieszych rząd zaproponował trzy głośne zmiany w przepisach ruchu drogowego, które miały poprawić los pieszych. Przepisy miały zostać wdrożone 1 lipca 2020, tak się nie stało.

Zmiany te dotyczyły trzech aspektów: pierwszeństwa pieszych na przejściach, zastosowania ograniczenia prędkości bez rozróżnienia na porę dnia – obecnie 0d godziny 23 do godziny 5 rano możemy poruszać się z prędkością 60 km/h. Trzecią zmianą miało być dotkliwsze karanie kierowców, którzy przekraczają prędkość maksymalną poza terenem zabudowanym. Finalnie jednak nowe przepisy zostały zawieszone na kołku, a ich wprowadzenie w nieco zmienionej formie odłożone do roku 2021:

Dowiedz się więcej na temat zmian w przepisach:

Prezydent podpisał pakiet zmian w prawie drogowym. 1 czerwca pojawią się zmiany!

Zmiany w prawie będą polegać na wprowadzeniu pierwszeństwa pieszych na przejściu, zastosowaniu ograniczenia prędkości bez rozróżnienia na porę dnia, wprowadzeniu zakazu używania telefonów komórkowych na przejściu dla pieszych oraz wprowadzenia minimalnej odległości między poprzedzającym nas pojazdem w trakcie jazdy po drodze ekspresowej lub autostradzie.

Mandat za prędkość. Czy stracę prawo jazdy?

Każdy kierowca, który łamie przepisy ruchu drogowego może zostać ukarany mandatem karnym. Najniższa kara za przekraczanie dozwolonej prędkości wynosi 50 zł, zaś najwyższa uszczupli Twój budżet o 500 zł. Oprócz kary finansowej za złamanie przepisów ruchu drogowego otrzymasz również punkty karne. Najniższa pula wynosi 2 pkt, najwyższa nawet dziesięć. Jednak punkty karne oraz mandat to nie jedyna kara jaka czeka kierowców, którzy drastycznie przekraczają dozwoloną prędkość maksymalną.

Policja

Jaki mandat za prędkość. Ile punktów karnych? Taryfikator mandatów za prędkość:

Najniższy mandat za przekroczenie dozwolonej prędkości wynosi 50 zł. Karani są nim kierowcy, którzy przekroczyli prędkość nie więcej niż o 10 km/h. Z kolei kierowcy, którzy zostali zatrzymani za prędkość od 11 do 20 km/h podlegają mandatowi w widełkach od 50 do 100 zł i 2 pkt karnym. Jeśli zostałeś zatrzymany po tym jak poruszałeś się z prędkością od 21 do 30 km/h, to policjant może nałożyć na Ciebie mandat karny od 100 do 200 zł i 4 pkt karne.

Przeczytaj również:

Prawo drogowe 2021: Koniec z jazdą na zderzaku!

Z kolei jeśli jechałeś z prędkością od 31 do 40 km/h, to mandat może wynosić od 200 do 300 zł, a do Twojego konta zostanie dopisanych 6 pkt karnych. Analogicznie do poprzednich wykroczeń mandat karny dla prędkości 41-50 jest wyższy i wynosi od 300 do 400 zł, a do konta funkcjonariusz policji dopisze 8 pkt karnych. Najwyższa kara przewidziana jest dla kierowców, którzy poruszali się z prędkością wyższą niż 51 km/h. W takim przypadku przewidziano mandat karny w wysokości 400-500 zł oraz nawet 10 pkt karnych. W praktyce może się okazać, że najbardziej dotkliwą karą będzie pozbawienie kierowcy prawa jazdy na okres trzech miesięcy, jeśli złamał on przepisy w terenie zabudowanym.

Jazda po zatrzymaniu prawa jazdy na okres 3 miesięcy. Co grozi?

Jeśli kierowca mimo nałożenia kary zatrzymania prawa jazdy na okres 3 miesięcy złamie zasady i zostanie złapany, to okres pozbawienia jego uprawnień zostanie wydłużony z 3 do 6 miesięcy. Jeśli dojdzie do powtórzenia sytuacji i taka osoba zostanie po raz kolejny złapana w trakcie jazdy autem lub motocyklem, to policja będzie miała prawo zabrać takiemu delikwentowi prawo jazdy, a ten będzie zmuszony ponownie podchodzić do egzaminu na prawo jazdy. Warto przypomnieć jeszcze jeden przepis: jeśli kierowca auta osobowego lub motocykla przewozi więcej osób niż zakłada to limit wpisany w dowodzie rejestracyjnym, również podlega karze czasowej utraty prawa jazdy,

Przeczytaj również:

Prawo jazdy 2021: jakie zmiany czekają na kierowców? Za co będzie odbierane? Nachodzą nowe przepisy

 

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button