Prezydent podpisał pakiet zmian w prawie drogowym. 1 czerwca pojawią się zmiany!

Na kierowców czekają zmiany w prawie drogowym. Prezydent podpisał nowelizację

W skrócie
  • Zmiany w prawie zostaną powołane do życia z dniem 1 czerwca 2021. To pewne!
  • Zmiany w prawie będą polegać na wprowadzeniu pierwszeństwa pieszych na przejściu, zastosowaniu ograniczenia prędkości bez rozróżnienia na porę dnia, wprowadzeniu zakazu używania telefonów komórkowych na przejściu dla pieszych oraz wprowadzenia minimalnej odległości między poprzedzającym nas pojazdem w trakcie jazdy po drodze ekspresowej lub autstradzie.
  • Więcej o zmianach w prawie przeczytasz na naszym portalu: jednoslad.pl

Zmiany w prawie nareszcie wejdą w życie! Kancelaria Prezydenta RP poinformowała opinię publiczną, że czerwiec 2021 będzie terminem wejścia w życie nowych, rewolucyjnych przepisów w ruchu drogowym.

Prezydent RP, Andrzej Duda podpisał 8 marca nowelizację ustawy, o której mówiono od dawna. Według ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa w ruchu drogowym pakiet nowych przepisów „ma szansę odmienić polskie drogi”. Czy tak się stanie? To się okaże w przyszłości.

Projekt zmian, o których mowa miał zostać wprowadzony już 1 lipca 2020 roku – tak się jednak nie stało. Pakiet zmian utknął na etapie konsultacji, a finalnie był obiektem wielu dyskusji podczas rządowych obrad. W końcu, z kilkoma poprawkami został przegłosowany.

O co dokładnie chodzi w podpisanym przez Prezydenta pakiecie zmian? Mowa oczywiście o wprowadzeniu pierwszeństwa pieszych na przejściu, zastosowaniu ograniczenia prędkości bez rozróżnienia na porę dnia, wprowadzeniu zakazu używania telefonów komórkowych na przejściu dla pieszych oraz wprowadzenia minimalnej odległości między poprzedzającym nas pojazdem. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 czerwca 2021. Zanim przepisy wejdą w życie, rozpocznie się  kampania edukacyjna, której zadaniem będzie przygotowanie nas do wejścia zmian. Na nią rząd wyda 30 milionów złotych.

Jakie zmiany w prawie czekają kierowców?

Zmiany w prawie wejdą do życia 1 czerwca 2021. Według mocodawców nowe przepisy mają maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo pieszych i sprawić, że na polskich drogach będzie bezpieczniej.

Bądź zawsze na bieżąco dzięki Jednoślad.pl News

Rząd planuje 10-krotną podwyżkę mandatów. Kara będzie wynosić nawet 5 tys. zł!

Obecnie kierowca, który dojeżdża do przejścia dla pieszych jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych oraz zmniejszyć prędkość tak, aby osoby na przejściu dla pieszych nie były narażone na niebezpieczeństwo. Po wejściu „rewolucyjnych” zmian w prawie nowym obowiązkiem kierowcy będzie ustąpienie pierwszeństwa pieszemu, wchodzącemu na przejście dla pieszych lub znajdującemu się na nim. Zmiana w prawie nie dotyczy tramwajów.
CANARD przejście dla pieszych

Czy to oznacza, że piesi będą na polskich drogach „świętymi krowami”? Nie do końca, ponieważ i na nich nałożono obowiązki. Od 1 czerwca 2021 pieszy będzie zobligowany do zachowania szczególnej ostrożności, polegającej na zwiększeniu uwagi i dostosowania swojego zachowania do warunków i sytuacji panujących na drodze, w taki sposób, aby mógł odpowiednio zareagować na to, co dzieje się na i w okolicach przejścia dla pieszych.

Zakaz używania komórek podczas przechodzenia przez jezdnię

Kolejną zmianą, która wejdzie w życie z dniem 1 czerwca 2021, będzie nałożenie na pieszych zakazu używania telefonu komórkowego w trakcie korzystania z przejścia dla pieszych. Poza tym telefon komórkowy będzie musiał znajdować się w kieszeni w trakcie spaceru po jezdni czy torowisku. Zmiana ta wydaje się całkiem sensowna i ma sprawić, że piesi baczniej będą obserwować swoje otoczenie w trakcie przejścia przez jezdnię. samochód, prędkość, zmiany w prawie,

To nie koniec. Zmiany w prawie 2021 będą również dotyczyć zniesienia podwójnego limitu prędkości w terenie zabudowanym. Od 1 czerwca nie będzie rozróżnienia na godziny i bez względu na porę dnia, prędkość maksymalna w terenie zabudowanym będzie wynosić 50 km/h. Teraz w godzinach 23.00-05.00 kierowcy mogą poruszać się z prędkością 60 km/h. Na chwilę obecną Polska jest jedynym krajem w UE, w którym istnieje tego typu podział.

Jazda na zderzaku. Koniec z tym!

Wiemy, że większości z Was ten przepis się spodoba. Jazda na zderzaku, to jeden z największych problemów polskich dróg ekspresowych i autostrad. Z dniem 1 czerwca 2021, problem definitywnie zostanie rozwiązany. Ze statystyk prowadzonych przez funkcjonariuszy policji jasno wyniki, że co piąte zdarzenie na autostradzie spowodowane jest niezachowaniem należytej (czyt. bezpiecznej) odległości od innych pojazdów.

Zgodnie z najnowszymi rozporządzeniami kierowcy będą zobligowani do zachowania bezpiecznej odległości, która ma wynosić połowę prędkości, z którą aktualnie porusza się kierowca. Zatem jeśli kierowca motocykla będzie poruszać się po autostradzie z prędkością 140 km/h, to będzie zobligowany to utrzymania odległości wynoszącej co najmniej 70 metrów za poprzedzającym go pojazdem. Co będzie grozić za złamanie tego przepisu? Tego jeszcze nie wiemy.

Przeczytaj również:

Zmiany prawo jazdy 2021: Od dziś wchodzą nowe przepisy (lista zmian)

Czytaj dalej

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button