Ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy AM (karty motorowerowej) 2016

Zmiany, zmiany, zmiany. Zmieniają się przepisy, zmieniają się ceny, zmieniają się wymagania, jednym słowem zmienia się wszystko. Postanowiliśmy sprawdzić jak te zmiany wpłynęły na ceny. Ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy AM (karty motorowerowej) w 2016 roku? Ja już wiem...

Po założeniu profilu kandydata na kierowcę (o całej procedurze pisałem niedawno), młodego adepta jazdy na motorowerze czekają wydatki. Wziąłem do ręki telefon i kalkulator. Ile pieniędzy w kieszeni powinna mieć osoba, która chce rozpocząć swoją przygodą ze spalinowymi jednośladami?

 1. Badania lekarskie

Dnia 17 lipca 2014 roku weszło w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia dotyczące wysokości opłat za badania lekarskie. Ujednolicono w nim koszt takiego badania na większość kategorii, w tym AM, i niejako narzucono odgórnie cenę, która wynosi 200 zł. Postanowiłem to sprawdzić i już pierwszy telefon jaki wykonałem (do lekarza z okolic Gdańska) przyniósł mi odpowiedź, że nie każdy przestrzega tego rozporządzenia. Koszt badania lekarskiego (nie tylko na kategorię AM) u ww. lekarza wynosi 100 zł.

 1. Kurs

Większość szkół jazdy, jakie znalazłem w internecie, proponuje podobną cenę za kurs prawa jazdy AM (najczęściej 30 godzin teorii i 10 godzin praktyki - gdzie minimum ustawowe od dnia 25.02.2016 to 5 godzin teorii i 5 praktyki), która wynosi 400 zł (Warszawa, Kraków, Gdańsk), ale znalazły się też szkoły, które żądały więcej, a dokładnie 500 zł (Radom) czy nawet 695 zł (Poznań) i 700 zł (Kielce).

REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

 1. Egzamin praktyczny i teoretyczny

Kolejnym kosztem, z którym musi się liczyć kandydat na kierowcę pojazdu kategorii AM jest egzamin państwowy. Całościowy egzamin kosztuje 170 zł, gdzie 30 zł to cena teorii, a 140 zł - praktyki. Niestety nie istnieje pojęcie egzaminu poprawkowego, więc jeżeli komuś powinie się noga na którejś części egzaminu - będzie musiał zapłacić odpowiednio 30 lub 140 zł za ponowne podejście do niego.

 1. Zdjęcia do prawa jazdy

Tutaj ceny są różne, ale ważnym jest, żeby zdjęcia wykonane przez fotografa były zgodne z jeszcze świeżym Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 lutego 2016. Zakładam, że fotograf będzie wiedział o co chodzi. Cena za tę przyjemność? od 15 do 30 zł.

 1. Odbiór dokumentu

Aby odebrać upragniony dokument z urzędu trzeba mieć w kieszeni dokładnie 100 zł i 50 groszy. Pierwsza opłata, to urzędowy koszt wydania prawa jazdy, druga zaś jest opłatą ewidencyjną.

Zatem po wydaniu minimum 785,5 zł lub maksimum 1200,5 (przy założeniu, że zdasz za pierwszym razem) możesz rozkoszować się jazdą swoim pierwszym jednośladem z silnikiem. Teraz jesteś gotowy(a) na... płacenie mandatów, czego ci jednak nie życzę, to nic przyjemnego.

[trending]

 

Inne publikacje na ten temat:

14 opinii

 1. moja córka dojeżdża 3km do przystanku autobusowego skuterkiem , bez prawa jazdy, dlaczego ? bo wszystko rozbiło się o kasę , jazda skuterem bez prawka to taki wiejski standard. ludzie jak zawsze ułatwiają sobie, łamiąc przepisy, w przeciwieństwie do władzy która im niestara się iść na rękę by zdobyć prawko w łatwy i tani sposób . Ja wyliczyłem że zdobycie 2 lata temu prawa jazdy przez moje dziecko to był koszt ok 1700 zł wliczając w kwotę dojazdy na szkolenia (40 km do najbliższego miasta) nie licząc czasu jaki temu poświęci, bo przecież poświęca czas wolny nauce po szkole a to dodatkowo zabierze cenny czas, no i ewentualne egzaminy poprawkowe. Więc stwierdziłem że ,skuter za 900 zł to już wydatek zbyt obciążający budżet a ewentualne spotkania z policją nie wchodziły w grę bo nikt tu z władzy się nie zapuszcza, a jak już to swoi. Najbardziej mnie śmieszy koszt zdobycia prawka na samochód w stosunku do przeciętnej ceny samochodu i koszt zdobycia prawka na skuter w stosunku do przeciętnej ceny skutera i czasu na ile młody człowiek będzie to prawo użytkował , jak wiadomo to 3 lata i przesiadka na samochód , więc poco tak wysokie koszty uzyskania prawa kierowania skuterkiem? na dodatek łatwiejszy jest do prowadzenia od roweru z przerzutkami . Sam miałem motorower w wieku 15 lat i jakoś nie zabiłem się na nim, zdając tylko na kartę rowerową która uprawniała do kierowania motorowerem , a skuter to automat prostszy od kierowania hulajnogą .

 2. 1.oby nie miała wypadku.
  2.ja potraktowałem to jako inwestycję. Przepisy ruchu drogowego i obeznanie na drodze przydadzą się w przyszłości. Nie wiem czy cena OC nie uwzględnia lat posiadania PJ. Poza tym kat.AM pozwala na prowadzenie czterokołowców lekkich (mikroauta)

 3. Dzien dobry!
  Moim zdaniem to jest szczyt i sktajnosc glopoty bo za 1200 zl poczekjac 3 lata mozna isc na samochod i jezdzic 125. Ale Polskie prawko to prawo karta motorowerosa byla i bylo dobrze to Polska mysli ze zarobi na mlodym czlowieku. Kara za nie posiadanie uprawnien na pojazd danej kategori 500 zl. Ale poruszajac temat jeden pan napisal dobrze ze Polskie prawo uczniowi (osbie niepelno letniej) nie ma podstaw do zaplaty mandatu i kara to sad rodzinny albo kurator. To wiec w takim badz razie uczen ma wydac 1200 zl na prawo jazdy a jego motoczylk kosztuje 900 zl albo jest w stanie do inwestycji. Moj syn jezdzi bez tego bo to do jego motorku simsona musial dolorzyz 1500 zla kupile za 1000 zl wiec to beznadziej i karta motorowerowapowinna wroci do szkol a ja nie to koszta powinny nie przekraczac 250 zl.
  Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button