Ile kosztuje prawo jazdy am 2020: Sprawdzamy

Prawo jazdy kategorii AM, czyli uprawnienia do poruszania się po drogach na motorowerach, od 2013 roku zastępuje kartę motorowerową i jest formą egzaminu państwowego. Egzaminy, ja i kursy w praktyce niewiele się różnią od tych przygotowanych dla dużych motocykli, dlatego też koszty niezbyt odstępują od tych jakie trzeba ponieść przy ubieganiu się o “dorosłe” prawko. Sprawdzamy jak sytuacja wygląda w 2020 roku.

Koszty kursów przygotowawczych do praktycznego oraz teoretycznego egzaminu na prawo jazdy kategorii AM wahają się w zależności od regionu kraju oraz praw rynku jak np. konkurencyjność czy renoma oraz poziom nauczania szkoły jazdy. Obecnie minimalna opłata za kursy na terenie całego kraju wynosi nieco ponad 600-620 zł. Najwyższa cena jaką udało nam się ustalić nie przekroczyła 890 zł. Mamy zatem orientacyjne widełki kosztów samego kursu w 2020 roku. Do tej kwoty należy doliczyć opłaty związane z samymi egzaminami, badaniami lekarskimi oraz wydaniem dokumentów.

  • Badania lekarskie, orzekające o stanie zdrowia pozwalającym na ubieganie się o uprawnienia, jesteśmy w stanie zrobić za sumę 100 zł. 
  • Cena egzaminów – praktycznego oraz teoretycznego to koszt 170 zł.  (Szykowane są podwyżki, ale na razie nic nie wskazuje by weszły w życie w najbliższym czasie).
  • Nie możemy także pominąć kosztu wydania dokumentu – po zdanych egzaminach należy uiścić opłatę za wydanie poświadczenia zdobytych uprawnień. Za dokument prawa jazdy zapłacimy dodatkowe 100,50 zł

Podsumowując, całość generuje koszty w wysokości 970 – 1260 zł. To nie mała suma, ale pamiętajmy, że jazda bez uprawnień może skutkować znacznie większymi kosztami – nie tylko finansowymi.

Jak wygląda kurs na prawo jazdy kategorii AM i co trzeba zrobić by do niego przystąpić? Odpowiedź znajdziesz TUTAJ.

 

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Inne publikacje na ten temat:

2 opinii

  1. Te średnie ceny to chyba z 2018 roku jeszcze,w tym momencie najniższą cenę jaką znalazłem w okolicy Kraków,to jest 850zl. A średnia cena to 1100-1220,za kat AM.
    Dodatkowo badania na kierowcę które zgodnie z uchwałą cena jest ustalona na 200zl.

  2. U mnie kurs kosztował 300zł badanie lekarskie 200 , wydanie 100zl i 50gr i egzaminy 30 teorią i 140 praktyka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button