Aktualnie czytasz:
Ile kosztuje prawo jazdy am 2020: Sprawdzamy
2

Prawo jazdy kategorii AM, czyli uprawnienia do poruszania się po drogach na motorowerach, od 2013 roku zastępuje kartę motorowerową i jest formą egzaminu państwowego. Egzaminy, ja i kursy w praktyce niewiele się różnią od tych przygotowanych dla dużych motocykli, dlatego też koszty niezbyt odstępują od tych jakie trzeba ponieść przy ubieganiu się o "dorosłe" prawko. Sprawdzamy jak sytuacja wygląda w 2020 roku.

Koszty kursów przygotowawczych do praktycznego oraz teoretycznego egzaminu na prawo jazdy kategorii AM wahają się w zależności od regionu kraju oraz praw rynku jak np. konkurencyjność czy renoma oraz poziom nauczania szkoły jazdy. Obecnie minimalna opłata za kursy na terenie całego kraju wynosi nieco ponad 600-620 zł. Najwyższa cena jaką udało nam się ustalić nie przekroczyła 890 zł. Mamy zatem orientacyjne widełki kosztów samego kursu w 2020 roku. Do tej kwoty należy doliczyć opłaty związane z samymi egzaminami, badaniami lekarskimi oraz wydaniem dokumentów.

 • Badania lekarskie, orzekające o stanie zdrowia pozwalającym na ubieganie się o uprawnienia, jesteśmy w stanie zrobić za sumę 100 zł. 
 • Cena egzaminów - praktycznego oraz teoretycznego to koszt 170 zł.  (Szykowane są podwyżki, ale na razie nic nie wskazuje by weszły w życie w najbliższym czasie).
 • Nie możemy także pominąć kosztu wydania dokumentu - po zdanych egzaminach należy uiścić opłatę za wydanie poświadczenia zdobytych uprawnień. Za dokument prawa jazdy zapłacimy dodatkowe 100,50 zł

Podsumowując, całość generuje koszty w wysokości 970 - 1260 zł. To nie mała suma, ale pamiętajmy, że jazda bez uprawnień może skutkować znacznie większymi kosztami - nie tylko finansowymi.

Jak wygląda kurs na prawo jazdy kategorii AM i co trzeba zrobić by do niego przystąpić? Odpowiedź znajdziesz TUTAJ.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

 

 
Czytaj
REKLAMA

Weź udział w konkursie Motul Azja Tour. Poznaj proste zasady.

Wygraj wyprawę motocyklową po górskich szlakach Kirgistanu. Dzika przyroda, adrenalina i spartańskie warunki gwarantowane! Sprawdź swoje siły na trasie wiodącej przez kaniony, przełęcze oraz wzdłuż górskich jezior. Sprawdź również setki innych nagród od Motul.

Jaka jest Twoja reakcja?
6%
6%
89%
 • Olo
  20 czerwca 2020 at 12:44

  Te średnie ceny to chyba z 2018 roku jeszcze,w tym momencie najniższą cenę jaką znalazłem w okolicy Kraków,to jest 850zl. A średnia cena to 1100-1220,za kat AM.
  Dodatkowo badania na kierowcę które zgodnie z uchwałą cena jest ustalona na 200zl.

 • Krzysiek
  20 czerwca 2020 at 13:35

  U mnie kurs kosztował 300zł badanie lekarskie 200 , wydanie 100zl i 50gr i egzaminy 30 teorią i 140 praktyka