Electric Mototrip – pierwszy rajd jednośladami elektrycznymi dookoła Polski

Informacja prasowa

W skrócie
  • Electric Mototrip, czyli wyprawa na elektrycznych skuterach i motocyklach dookoła Polski
  • Start rajdu już 8 lipca w Warszawie
  • Podczas wydarzenia ma zostać przeprowadzona próba ustanowienia rekordu Polski w kategorii motocykli elektrycznych

10 elektrycznych jednośladów, 10 riderów i jeden pies. Oto wyprawa turystyczna dookoła Polski jakiej jeszcze nie było. Oto Electric Mototrip.

Pierwotnie pomysł powstał podczas ostatniej nocy sylwestrowej. Wypraw dookoła Polski – wzdłuż granic naszego kraju było już całkiem sporo. Nikt jednak prawdopodobnie, a już na pewno w takim gronie i z takimi jednośladami tego nie dokonał.

Nie zdawaliśmy sobie sprawy co postanowiliśmy i co organizujemy. Okazało się, że nikt w Polsce jeszcze czegoś podobnego nie zrobił. – mówi Paweł Sztuk, jeden z pomysłodawców rajdu. Pierwotnie zakładaliśmy, że będzie to zwykły przejazd grupki znajomych motocyklistów. Dopiero z czasem, z tygodnia na tydzień, wydarzenie to nabrało takiego rozpędu i zainteresowania. Obecnie czujemy wręcz presję, która wywierana jest przez społeczność motocyklową zadającą pytania: Czy dojedziecie? Czy nie dojedziecie? Motocykliści po prostu są ciekawi. Jest bardzo dużo sceptyków. Zorientowaliśmy się, że robimy coś historycznego, dlatego postanowiliśmy przeprowadzić ten rajd w formie testu, rajdu pilotażowego, czegoś w rodzaju ekspedycji, sprawdzianu dla obecnej technologii i infrastruktury.


W rajdzie ma wziąć udział cały przekrój liczących się marek motocykli elektrycznych dostępnych na rynku polskim. Dystrybutorzy z entuzjazmem podjęli wyzwanie, wystawiając do rajdu swoje flagowe pojazdy. Wśród nich nie brakło jednośladów o charakterystyce turystycznej, sportowej oraz typowo miejskiej. Zapowiada się więc ciekawie. Electric Mototrip to swgo rodzaju  wyczyn sam w sobie, ponieważ część z tych pojazdów nie była projektowana i konstruowana pod kątem turystyki długodystansowej. Prawdopodobnie więc nie braknie niespodzianek na trasie.

Wstępna lista zadeklarowanych pojazdów:
– Zero SR/F
– Zero DSR/X
– Newbot Storm
– Bili Bike Extreme
– Tromox Ukko
– Amperi Puma
– Amperi Tiger
– Iamelectric PXC-E
– Super Soco CPX

Dookoła Polski na elektrykach

Oficjalny start rajdu Electric Mototrip odbędzie się 8.07.2023 o godz. 12:00 spod stadionu PGE Narodowy w Warszawie. Rajd potrwa 10 dni. Będzie więc trochę czasu na ładowanie baterii i dzielenie się wrażenia z przebiegu wydarzenia. Planowanie noclegów nie było przypadkowe. Wszystkie pojazdy przecież trzeba naładować przed kolejnym dniem wyprawy. Dzienne etapy rajdu Electric Mototrip zostały podzielone na dwie części: Odcinek poranny (3-4h jazdy) oraz odcinek popołudniowo-wieczorny (2-3h jazdy). Pomiędzy etapami będzie odbywać się ładowanie pojazdów na dostępnych ładowarkach. Dziennie czas przeznaczony na jazdę wyniesie ok. 6-7h.

Google Maps


Trasa ma zacząć się w Warszawie, skąd nastąpi dojazd do przygranicznej miejscowości Terespol, następnie jadąc odwrotnie do ruchu wskazówek zegara wzdłuż pasa przygranicznego, by znów dotrzeć do Terespolu i finiszować w stolicy. Dystans ma zatem wynieść ok. 3500km . Z kolei dzienny dystans to szacowane 350km, a każdy z odcinków będzie miał średnio po 175km. Przygotowano także tzw. plan B, który przewiduje także odcinki nocne, w razie gdyby zaszła konieczność przyśpieszenia całego rajdu. Będzie to niespieszna podróż turystyczna z prędkościami 70-80km/h i taka konwencja przyświeca całemu przedsięwzięciu Electric Mototrip.

Więcej informacji na temat przebiegu rajdu znajdziesz na stronie www.electricmototrip.pl tam też czeka link do fanpage`u wydarzenia na Facebooku.

Z ciekawostek, rajd Electric Mototrip został inspiracją do napisania pracy inżynierskiej. Co z tego wyniknie?

Piotr Ganczarski

Z wykształcenia inżynier mechaniki i budowy maszyn. Motocykle są jego życiowym przekleństwem i chorą miłością. Buduje, przerabia i remontuje jednoślady. Zarówno te nowsze, jak i starsze. Fan motoryzacji i podróżowania na różne sposoby. Oprócz tego lubi pohasać na rowerze i przeczytać dobrą książkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button