Aktualnie czytasz:
Dopuszczalna zawartość (ilość) alkoholu podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych w Polsce 2016/2017
0

Co grozi kierowcy za prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu? Jakie stężenie alkoholu we krwi uznane jest za bycie pod wpływem, a jakie uznawane jest za stan nietrzeźwości - jakie konsekwencje mają te dwa stany? Co jest przestępstwem, a co wykroczeniem.

0,2 a raczej 0,19 promila

Większość osób, które zapytacie oto, jak jest dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych w Polsce powie, że wynosi ona 0.2 promila. Otóż wcale tak nie jest. Żeby policjant zasalutował nam, powiedział przepraszam pana/panią, proszę jechać dalej - badanie nie może pokazać wartości większej niż 0,19 promila we krwi, czyli 0,09 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza. Jeżeli przekroczy tę magiczną barierę i pokaże 0,2 promila (lub 0,1 mg) i więcej - mamy kłopoty. Jakie? To zależy od ilości alkoholu.

Wynik: 0,2 - 0,5 promila alkoholu we krwi, czyli 0,1 - 0,25 mg alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza - stan po spożyciu

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

Jeżeli "wydmuchamy" taki wynik w czasie kontroli drogowej - to znaczy, że popełniliśmy wykroczenie (art. 87 kodeksu wykroczeń). Co za to grozi? Grzywna nie niższa niż 50 i nie wyższa niż 5000 zł lub areszt do 30 dni, zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 6 miesięcy do 3 lat oraz 10 punktów karnych.

Ważne jest to, że osoba skazana za to wykroczenie nadal nie jest osobą karaną i nie figuruje w Krajowym Rejestrze Karnym - gdyż nie popełniła przestępstwa, a jedynie wykroczenie. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, gdy dojdzie do skazania na karę aresztu.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Wynik: ponad 0,5 promila alkoholu we krwi lub więcej niż 0,25 mg alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza - stan nietrzeźwości

Ten wynik to przestępstwo z art. 178a kodeksu karnego. Co za to grozi? Wyrok zależy od okoliczności zdarzenia. Sąd może wymierzyć karę grzywny od 5 do 10 tys. zł, karę ograniczenia lub też pozbawienia wolności do dwóch lat, oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 3 do 15 lat.

Sąd decyduje o wymiarze kary

Powyższe granice przewidziane prawem są wytycznymi dla sądu, w ramach których się on porusza. W wyrokowaniu pod uwagę brane są warunki osobiste sprawcy, stężenie alkoholu we krwi, stopień zagrożenia jaki spowodował itd.

Nie tylko jazda

Nie każdy wie, że nie trzeba wcale jechać pojazdem mechanicznym będąc pod wpływem alkoholu by popełnić wykroczenie/przestępstwo. Samo siedzenie za kierownicą na motocyklu czy w samochodzie z kluczykami w stacyjce i uruchomionym silniku może wystarczyć aby otrzymać wyrok skazujący.

Pamiętajcie o ważnej zasadzie, która w 100% ochroni was przed wszystkimi nieprzyjemnościami, a brzmi ona banalnie prosto:

Piłeś, nie jedź.

Jaka jest Twoja reakcja?
17%
0%
6%