Prawo jazdy AM: Czy i kiedy karta motorowerowa traci ważność?

Liczne Wasze pytania przesyłane na [email protected] zdeterminowały nas do odpowiedzi na to pytanie. Chcecie tym sposobem sprawdzić do kiedy można jeździć na karcie motorowerowej i do kiedy należy ją wymienić na prawo jazdy AM.

Ustawodawca niestety nie wyznacza konkretnego okresu przejściowego (daty) po której wszyscy muszą dokonać zamiany karty motorowerowej na plastikowe prawo jazdy. Stwierdza jedynie, iż z samą kartą może podróżować osoba, która przed dniem wejścia ustawy w życie posiadała tego typu uprawnienia i, że może posługiwać się nimi do momentu uzyskania pełnoletności.

Zatem wymiany można dokonać w dowolnym momencie, jednak nie później, niż w dniu 18 urodzin. Później nasze uprawnienia (karta motorowerowa) stracą swoją ważność. Z relacji użytkowników wynika również, iż podczas kontroli Policja zwraca uwagę kierującym na konieczność dokonania wymiany uprawnień na prawo jazdy.

Wielu odwleka moment wymiany kartonika na plastik ze względu na procedurę. Konieczny jest wniosek o wydanie prawa jazdy AM oraz badania lekarskie. Do tego dochodzą koszty z tym związane (opłata za wydanie, zdjęcie oraz wizyta u lekarza). Nie warto jednak zwlekać, bowiem z każdym rokiem istnieje ryzyko wzrostu cen administracyjnych. Także istnieje ryzyko przegapienia terminu, co skutkować będzie mandatem.

 

Więcej o przepisach ruchu drogowego:

Prawo Jazdy 2013: Raport
Prawo Jazdy AM
Karta Motorowerowa
Taryfikator Punktów Karnych
Znaki Drogowe

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Leszek Śledziński

Emerytowany dziennikarz motoryzacyjny portalu Jednoślad.pl

3 opinii

 1. Z czego to ja zaobserwowałem karta motrorowerowa jest dokumentem jak karta wędkarska czyli karta motorowerowa jest dożywotnia , poprzez prawo że nie działa wstecz , czyli od wejścia w przepisy AM to od tamtej pory ten kto czekał za kartą motorowerową musi ją wymienić a ten kto już ją posiadał PRZED WEJSCIEM W ZYCIE AM to ma dożywotnie.

 2. martin1996a napisał:

  Z czego to ja zaobserwowałem karta motrorowerowa jest dokumentem jak karta wędkarska czyli karta motorowerowa jest dożywotnia , poprzez prawo że nie działa wstecz , czyli od wejścia w przepisy AM to od tamtej pory ten kto czekał za kartą motorowerową musi ją wymienić a ten kto już ją posiadał PRZED WEJSCIEM W ZYCIE AM to ma dożywotnie.

  .
  Co za bełkot…
  .
  W artykule masz wyraźnie napisane, że karta motorowerowa jest ważna do uzyskania przez danego jej posiadacza pełnoletności.

 3. Witam.CHCIALEM WYMIENIC KARTE MOTOROWEROWA[DUPLIKAT]Z 1994.r WYDANA PRZEZ WOJTA GMINY NA PRAWO JAZDY AM.W WYDZ.KOMUNIKACJI POWIEDZIANO MI ZE NIE MOZNA I JUZ. PROSZE O ODPOWIEDZ NA TE PYTANIE W gmail.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button