Ceny paliwa zwalą nas z nóg. Wydaje się 6 zł/l to nieodległa przyszłość. Niestety…

Nawet 6 zł za litr paliwa, taka cena obowiązuje już na niektórych stacjach paliw.

W skrócie
  • Ceny paliw rosną w zastraszającym tempie. na pierwszych stacjach pojawia się kwota 6 zł./l
  • Według ekspertów z branży paliwowej czekają nas kolejne podwyżki.
  • Więcej informacji motocyklowych znajdziesz na naszej stronie, jednoslad.pl

Po zeszłorocznych obniżkach cen paliw nie pozostał już nawet najmniejszy ślad. Ceny paliw rosną na światowych giełdach w zastraszającym tempie. Niedawno obserwowaliśmy i obawialiśmy się ponownego przekroczenia granicy 5 zł. Teraz coraz częściej mówi się o zbliżeniu się do granicy 6 zł. Pierwsze stacje już tą granicę przekroczyły.

Ceny paliw są w ostatnim czasie jednym z najbardziej gorących tematów w branży motoryzacyjnej, a wszystko za sprawą kolejnych podwyżek. To jednak nie koniec. Według ekspertów ceny paliw będą w najbliższych dniach nadal rosnąć. Na pierwszych stacjach przekroczyły już barierę 6 zł za litr.

Będzie jeszcze drożej?

Najbliższy tydzień według ekspertów z BM Reflex przyniesie kolejne podwyżki cen. Średnia cena benzyny 95 w naszym kraju w ciągu następnych dni przekroczy 5,08 zł/l. Warto zaznaczyć, że rok temu za to samo paliwo musieliśmy zapłacić zaledwie 4,75 zł/l. Oznacza to, że cena średnio wzrosła o 33 gr za litr benzyny 95. Podwyżki dotyczą również cen oleju napędowego oraz benzyny 98. Jednak podwyżki cen paliw najbardziej dotkliwie przeżyją kierowcy aut wyposażonych w instalacje LPG. Z  2,09 zł/l cena podskoczy do 2,53/l.

– Już w najbliższych dniach zapewne za litr Pb95 i ON zapłacimy przynajmniej 5 zł. Na rynku światowym mamy sporo czynników napędzających zwyżkę cen – począwszy od przegłosowania nowego pakietu stymulacyjnego dla amerykańskiej gospodarki, przez ograniczoną produkcję OPEC+, aż po zwiększenie zapotrzebowania rafinerii w Stanach Zjednoczonych po ataku zimy. Wszystkie te zdarzenia wpływają także na zmianę cen ropy trafiającej do naszych rafinerii, a w konsekwencji – także powodują podwyżkę na stacjach paliw

– czytamy w raporcie specjalistów z e-petrol.

Jak zauważyliście na razie ceny benzyny 95 oscylują nadal w granicy 5 zł/l, co zatem z tytułową podwyżką? Niestety nie jest to tylko chwytliwy tytuł. Stacja Shell w Pruszkowie pod Warszawą obecnie sprzedaje benzynę 95 w cenie 5,42 zł/l. Z kolei koszt 1 litra paliwa V-power Diesel wynosi 5,79 zł/l. Najdroższy rodzaj paliwa, V-Power Racing kosztuje 6,13 zł/l.

Informację wraz ze zdjęciem o szokującej cenie paliwa opublikowano na portalu Money.pl, z kolei informację potwierdzili również dziennikarze portalu Moto.pl, którzy opublikowali swoje zdjęcia ceny paliwa.

Z kolei Michał Stajniak, ekspert z XTB w rozmowie z portalem Forsal.pl powiedział:

Jeżeli osiągnięte zostaną poziomy 80-100 USD za baryłkę, to przy słabym kursie złotego wobec dolara cena bliska 6 zł za litr Pb 95 jest możliwa.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Eksperci z branży paliwowej informują, że kierowców czekają kolejne podwyżki. Oznacza to, że coraz bardziej będziemy się zbliżać do granicy 6 zł za litr paliwa i to nie tylko w najbardziej ekskluzywnej wersji. Mamy jednak nadzieję, że to tylko mrzonki i fałszywe przewidywania, które nigdy nie znajdą swojego potwierdzenia w faktycznych cenach paliw.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button