125 ccm
Aktualnie czytasz:
Akademia Jazdy OtoMoto: Odc. 2: Ergonomia, przygotowanie i bezpieczeństwo na motocyklu 125
6

Dziś w Akademii Jazdy OtoMoto w Skuterowo.com kilka wskazówek za sprawą których podniesiecie komfort jazdy na motocyklu i skuterze 125. Przez to wpłyniecie nie tylko na ergonomię, ale również bezpieczeństwo. Tomasz Kulik powie jak wyregulować podstawowe elementy naszego jednośladu, by jazda była czystą przyjemnością.

Jeżdżąc na motocyklu pamiętajmy o ergonomii i bezpieczeństwie. Ergonomia to jest nauka o wygodzie. Jeżeli jest nieergonomicznie to jest niebezpiecznie. Na bezpieczeństwo składa się nasza widoczność, czyli korzystanie z lusterek, które źle ustawione dają nam zbyt małą wiedzę o tym co się dzieje za nami i obok nas - mówi Tomasz Kulik ze Szkoły Jazdy Kulikowisko.

W porównaniu z samochodami jest jedna wielka różnica. Nie ma lusterka środkowego. Regulacja klamek dźwigni, jeżeli nie jest to ustawione do naszych gabarytów, naszej anatomii to tak jak źle ustawiony fotel w samochodzie. Nie sprzyja to bezpieczeństwu. O ile skutery z automatyczną przekładnią wymagają niewiele od kierowcy tak jak w samochodzie z automatem – wsiadamy, uruchamiamy, jedziemy.. o tyle w motocyklach z klasyczną przekładnią mamy sprzęgło i skrzynię biegów. Różnica względem auta będzie taka, że to co w aucie robimy nogami tu robią ręce i odwrotnie.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

>>Szukasz skutera 125? Zobacz oferty OtoMoto.pl 

Zamiast nogi ręka operuje sprzęgłem, zamiast drugiej nogi druga ręka operuje gazem i hamulcem i zamiast ręki noga będzie operować dźwignią zmiany biegów. Warto wiedzieć jak w naszym motocyklu sprawdzić poziom oleju, stan łańcucha, umieć go naciągnąć, obsłużyć akumulator, wymienić żarówkę i na pewno warto jest dobrze przeczytać instrukcję obsługi pojazdu, by móc takie czynności przy swoim motocyklu przeprowadzić bezpiecznie i prawidłowo.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Są pewne elementy w motocyklu, które dla młodszych kierowców będą całkowicie nowe: gaźnik, ssanie, kranik. Od wielu, wielu lat trudno spotkać samochód wyposażony w gaźnik, o pewnym wschodnio-niemieckim aucie z kranikiem też już niewiele osób słyszało, a o ssaniu pamiętają tylko starsi kierowcy.

>>Tysiące motocykli 125 ccm na OtoMoto.pl 

W wielu motocyklach, tych tańszych, niskobudżetowych, używanie ssania jest koniecznie żeby uruchomić zimny silnik i trzeba pamiętać, by wyłączyć je gdy silnik osiągnie właściwą temperaturę. Trzeba pamiętać o przełączaniu kranika, który reguluje przepływ paliwa do gaźnika w zależności ile tego paliwa w zbiorniku się znajduje i trzeba pamiętać, że jazda motocyklem gaźnikowym może się nieco różnić w odczuciu niż wtryskowym. Jego praca wcale nie musi być tak gładka i jedwabista, ale to nie jest wada. Przyjmijmy, że ten typ tak ma. Co prawda dobry gaźnik nie sprawia kłopotów, ale pamiętajmy, że nie musi być to tak idealna praca jak silnika zasilanego wtryskiem. Dopiero dobrze przygotowany motocykl pozwoli na jazdę komfortową, bezpieczną i przyjemną. Zatem w drogę!

Zobacz pozostałe części Akademii Jazdy OtoMoto w Skuterowo.com.

Akademia Jazdy OtoMoto z Tomaszem Kulikiem w Skuterowo.com powstaje we współpracy z serwisem ogłoszeniowym OtoMoto.pl.

Jaka jest Twoja reakcja?
0%
0%
0%