Aktualnie czytasz:
Zgubione prawo jazdy: Co robić w takiej sytuacji?
0

Zgubiłeś, obok paszportu, najważniejszy dokument jakim dla ciebie jest prawo jazdy. Co robić w takiej sytuacji? Spokojnie, zgubione prawo jazdy to nie koniec świata, ani odebranie uprawnień do poruszania się pojazdami mechanicznymi. Czeka cię trochę zachodu, ale nic wielkiego się nie stało.

Zacznijmy od tego że za jazdę bez dokumentu prawa jazdy grozi mandat w wysokości 50 zł bez punktów karnych. Nie jest to może coś bardzo odstraszającego od kierowania swoim pojazdem, jednak musimy pamiętać, że sprawa komplikuje się, gdy osoba nie posiadająca fizycznie dokumentu będzie uczestniczyła w zdarzeniu drogowym. Nie jest to wielka przeszkoda dla policji, ale dla ubezpieczyciela – już jak najbardziej.

Jeżeli zgubimy prawo jazdy powinniśmy zgłosić tę sprawę na policję. Nie jest to wymagane, ale pozwoli nam uniknąć problemów, jeżeli ktoś kto znajdzie nasz dokument wpadnie na pomysł posłużenia się nim. Następnie o zgubie należy poinformować wydział komunikacji właściwy adresowi zameldowania. To rozpocznie procedurę wydania wtórnika (duplikatu) prawa jazdy.

 
Czytaj
REKLAMA

Przetestuj wymarzony motocykl na TRIUMPH MOTORCYCLES FESTIVAL 2019

Atrakcje Triumph Motorcycle Festival 2019:

  • 19 i 20.09.2019 – Motowycieczki (cena: 299 zł)
  • 21.09.2019 – Triumph Motorcycle Festival:
    • jazdy testowe Triumph
    • grill
    • 20% rabatu na odzież

Aby uzyskać wtórnik w urzędzie należy przedstawić:

 
Czytaj
REKLAMA

WYPRZEDAŻ! SHELL ADVANCE AX7 4T 10W 40 teraz za 25,90 PLN

Zapewnia doskonałe smarowanie w najbardziej ekstremalnych warunkach pracy. Doskonała czystość tłoków. Wysoka ochrona silników i skrzyń biegów. Przewyższa specyfikacje: API - SM i JASO MA2.

1. Kolorową,aktualną fotografię w wymiarach 3,5 x 4,5 cm, lewy półprofil z widocznym lewym uchem.

2.  Zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do kierowania pojazdem. W przypadku wydania terminowego prawa jazdy w archiwum wydziału komunikacji znajduje się orzeczenie lekarskie.

3. Orzeczenie psychologa o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem (dot. kat. C1, C, D1, D, C1+E, C+E, D1+E, D+E), więc motocykliści mogą pominąć ten podpunkt.

4. Pieniądze w kwocie 100 zł i 50 groszy (ta pierwsza to opłata za dokument, druga zaś to opłata ewidencyjna)

5. Należy wypełnić wniosek o wydanie prawa jazdy, dostępny wydziale komunikacji oraz oświadczenie o zgubieniu lub utracie tego dokumentu.

Urząd na wydanie nowego dokumentu ma 30 dni od daty złożenia wniosku, ale najczęściej dokument udaje się odebrać po około 10 dniach.

WAŻNE! W razie odnalezienia starego dokumentu prawa jazdy należy je bezzwłocznie dostarczyć do wydziału komunikacji.

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
29%
Interesujące
11%
heh...
8%
Że co?
6%
Grrrr!
3%
Smutne
40%