Aktualnie czytasz:
Zawieszenie ubezpieczeń i kar za brak OC na czas epidemii: Czy rząd pomoże kierowcom?
1

Ograniczenia narzucone na całą gospodarkę, siłą rzeczy odbiją się także na zmniejszonych wpływach do budżetów wielu z przedsiębiorców. Z kolei często służące do prowadzenia biznesu pojazdy stoją obecnie na parkingach, nie tylko nie zarabiając na siebie, ale również generując stałe koszty. Czy da się coś w tej sprawie zmienić?

Pełniący funkcję Rzecznika Finansowego Mariusz Golecki wystosował w tej sprawie odpowiednie pisma m.in. do Ministra Finansów oraz Polskiej Izby Ubezpieczeń z propozycjami tymczasowych rozwiązań, które mogłyby odciążyć dość znaczną część z przedsiębiorców na kilka sposobów. Przejściowe regulacje mogłyby pozwolić na rozszerzenie istniejących już w przypadku autokarów i ciężarówek możliwości naniesienia nawet 95% zniżek w stawce ubezpieczenia na czas nieużytkowania pojazdu i po spełnieniu określonych wymogów. Takimi przepisami można by objąć także inne pojazdy jak samochody a nawet jednoślady, które na co dzień służą do wykonywania pracy. Taka zmiana mogłaby okazać się spora ulgą w tym ciężkim okresie, zwłaszcza dla przedsiębiorców, których działalność wymaga wysokich stawek ubezpieczeniowych, lub posiadających większa ilość pojazdów firmowych.

Jednak nie tylko przedsiębiorcy mogę mieć problem związany z ubezpieczeniami pojazdów w tym czasie, dlatego kolejną kwestią jest fakt, że obecnie należy stawiać na indywidualny transport, a fakt braku finansów na terminowe opłacenie ubezpieczenia może skutecznie utrudnić wybór samochodu, czy motocykla zamiast autobusu, czy pociągu. Stąd należałoby zadbać o możliwość chwilowego odroczenia opłaty na przyjmowany w innych działaniach antykryzysowych okres trzech miesięcy. W tym wypadku apel do Polskiej Izby Ubezpieczeń dotyczy już trwających i kontynuowanych umów na ubezpieczenia komunikacyjne OC.

Zdaniem Rzecznika Finansowego odroczenie opłat ubezpieczeniowych można by też zastosować w odniesieniu do umów ubezpieczeń dobrowolnych, zarówno majątkowych jak i życiowych.

 
Czytaj
REKLAMA

ZONTES: Odkryj nowości w segmencie 310

Futurystyczny design i najlepsze wyposażenie w klasie. System bezkluczykowy, wyświetlacz TFT, full LED. Do tego imponujące osiągi i jakość wyrażana każdym detalem.Poznaj nową markę ZONTES. Wkrótce w salonach.

Kolejnym z apelów Mariusza Goleckiego jest postulat o odroczenie naliczania odsetek karnych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny na czas trwania epidemii. Oczywiście nie oznacza to zawieszenia monitoringu ciągłości ubezpieczeń, ale pozwoliłoby na nie powiększanie problemów finansowych, z którymi i tak spora ilość osób będzie pewnie musiała się zetknąć.

Czy te postulaty odniosą skutek? Będziemy śledzić sprawę, bo może ona być przyczółkiem do kontynuowania prac nad czasowym wyrejestrowaniem pojazdów i wiążącym się z tym faktem brakiem konieczności opłacania ubezpieczenia OC za nieużytkowane pojazdy. Wszak w innych europejskich krajach taki system działa z powodzeniem już od wielu lat.

 
Czytaj
REKLAMA

-10% na wszystko. Dostawa w 24h bez wychodzenia z domu

Ponad 30 000 części w Sklep Jednoślad.pl z rabatem 10% przy użyciu kodu K8GI6-Q1DVC-4OJH3. Darmowa dostawa od 290 złotych i ekspresowa realizacja z bezpłatnym zwrotem.

Jaka jest Twoja reakcja?
100%
0%
0%
  • DanielBMW
    26 marca 2020 at 21:16

    No tak. Przedsiębiorca, a szary obywatel jeżdżący samochodem do pracy nie używa go do zarabiania pieniędzy?