Zatarcie silnika. Czym się objawia i jak go uniknąć?

Zatarcie silnika to chyba jeden z największych koszmarów motocyklisty. Remont silnika, związane z tym koszty, niemożność jazdy naszym jednośladem... Jak uniknąć tragedii? Wystarczy dbać o jednostkę napędową i być czujnym.

Zacząć należy od tego, że każda, nawet najbardziej zadbana jednostka napędowa w końcu zużyje się i będzie wymagała remontu, jest to nieuniknione. Od nas - użytkowników, jedynie zależy, czy zdarzy się to szybciej, czy później. Stosowanie markowych olejów o odpowiednich parametrach, zalecanych przez producenta, regularne przeglądy z wymianą filtrów i oleju, delikatne traktowanie jednostki przed rozgrzaniem, kontrola stanu poziomu oleju - to wszystko ma wpływ na żywotność silnika i wydłuży jego eksploatację.

Silnik może ulec zatarciu w wyniku niedostatecznej ilości oleju w układzie smarowania, w wyniku awarii układu smarowania (awaria pompy oleju, zatkanie się smoka), awarii układu chłodzenia i przegrzania się silnika. Często jednostki sportowych motocykli ulegją zatarciu w wyniku długiej jazdy na jednym kole - smok nie zasysa oleju, który w misce olejowej gromadzi się z dala od niego, następuje przerwa w smarowaniu przy wysokich obrotach silnika i gotowe...

Jakie są objawy zatarcia silnika? Najbardziej prozaicznym jest zaświecenie się kontrolki oleju, a także przegrzanie się jednostki, czyli zapalenie kontrolki temperatury. Silnik traci moc, zaczyna głośniej pracować, nienaturalnie się nagrzewa. Wszystko to spowodowane jest puchnięciem tłoka w cylindrze powstałym w wyniku zbyt dużego tarcia, prowadzącym ostatecznie do jego całkowitego zblokowania. Jeżeli zauważymy objawy tego typu musimy koniecznie przerwać jazdę i wyłączyć silnik. Jednostka co prawda po ostygnięciu może znów nadawać się do jazdy, ale ta nie jest zalecana - dopiero po usunięciu przyczyn zaistniałej sytuacji, np. zbyt wysokiej temperatury silnika, braku oleju w układzie itp.

REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

Przycierający silnik będzie też nierówno pracował na wolnych obrotach, a często nie będzie to w ogóle możliwe bez dodania gazu.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button