Aktualnie czytasz:
Zatarcie silnika. Czym się objawia i jak go uniknąć?
0

Zatarcie silnika to chyba jeden z największych koszmarów motocyklisty. Remont silnika, związane z tym koszty, niemożność jazdy naszym jednośladem… Jak uniknąć tragedii? Wystarczy dbać o jednostkę napędową i być czujnym.

Zacząć należy od tego, że każda, nawet najbardziej zadbana jednostka napędowa w końcu zużyje się i będzie wymagała remontu, jest to nieuniknione. Od nas – użytkowników, jedynie zależy, czy zdarzy się to szybciej, czy później. Stosowanie markowych olejów o odpowiednich parametrach, zalecanych przez producenta, regularne przeglądy z wymianą filtrów i oleju, delikatne traktowanie jednostki przed rozgrzaniem, kontrola stanu poziomu oleju – to wszystko ma wpływ na żywotność silnika i wydłuży jego eksploatację.

Silnik może ulec zatarciu w wyniku niedostatecznej ilości oleju w układzie smarowania, w wyniku awarii układu smarowania (awaria pompy oleju, zatkanie się smoka), awarii układu chłodzenia i przegrzania się silnika. Często jednostki sportowych motocykli ulegją zatarciu w wyniku długiej jazdy na jednym kole – smok nie zasysa oleju, który w misce olejowej gromadzi się z dala od niego, następuje przerwa w smarowaniu przy wysokich obrotach silnika i gotowe…

 
Czytaj
REKLAMA

SŁONECZNA OFERTA SUZUKI

AdvertisementStreet czy Adventure? Teraz w tej samej cenie!

Jakie są objawy zatarcia silnika? Najbardziej prozaicznym jest zaświecenie się kontrolki oleju, a także przegrzanie się jednostki, czyli zapalenie kontrolki temperatury. Silnik traci moc, zaczyna głośniej pracować, nienaturalnie się nagrzewa. Wszystko to spowodowane jest puchnięciem tłoka w cylindrze powstałym w wyniku zbyt dużego tarcia, prowadzącym ostatecznie do jego całkowitego zblokowania. Jeżeli zauważymy objawy tego typu musimy koniecznie przerwać jazdę i wyłączyć silnik. Jednostka co prawda po ostygnięciu może znów nadawać się do jazdy, ale ta nie jest zalecana – dopiero po usunięciu przyczyn zaistniałej sytuacji, np. zbyt wysokiej temperatury silnika, braku oleju w układzie itp.

Przycierający silnik będzie też nierówno pracował na wolnych obrotach, a często nie będzie to w ogóle możliwe bez dodania gazu.

 
Czytaj
REKLAMA

UNIWERSALNE KUFRY BOCZNE. KOMPLET ZA 529,00 zł. Darmowa wysyłka

Uniwersalne motocyklowe kufry boczne ADV wraz ze stelażami w zestawie. Wykonane z lekkiego, wytrzymałego i odpornego na uderzenia polipropylenu. Posiadają elementy odblaskowe. Zamykane na zamek. Dwa kluczyki w komplecie. Wysyłka w 24h.

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
0%
Interesujące
78%
heh...
11%
Że co?
0%
Grrrr!
0%
Smutne
11%