Turystyczna kurtka motocyklowa na dobry początek. Kurtka motocyklowa 2018

Rozpoczynając przygodę z motocyklami często już wiesz, jaki rodzaj turystyki preferujesz. Będziesz w takim razie musiał z pomyśleć o odpowiedniej odzieży, która nie tylko sprawi, że poczujesz się bezpieczniej, ale także uprzyjemni podróż. Dobra odzież to możliwość czerpania przyjemności z jazdy bez względu na pogodę czy temperaturę. 

Zanim przejdziesz do wyboru najlepszej dla ciebie kurtki turystycznej, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które pomogą zawęzić krąg modeli oraz producentów odpowiedniej odzieży. Ogromny wybór oraz niuanse związane z konstrukcją i wyposażeniem potrafią przytłoczyć nawet bardziej doświadczone osoby.

Ceny kurtek motocyklowych

Podstawowym pytaniem, na które trzeba sobie odpowiedzieć, jest budżet, jakim dysponujesz na zakup pierwszej kurtki motocyklowej. Jeśli jesteś w stanie wydać powyżej ok. 600 zł i więcej, to możesz być pewien, że uda się znaleźć coś, co nie tylko będzie cię chronić w podstawowy sposób, ale również będzie dobrze wyglądać i zachowa podstawową funkcjonalność. Przykładem może być tegoroczna nowość z oferty marki Modeka o nazwie Crookton, lub Held Zorro. Zakup kurtki poniżej 500 zł wiąże się często z już mocno budżetowym podejściem do tematu.

 

Kurtki motocyklowe z najtańszej półki cenowej mogą nie sprawdzić się w dziedzinie bezpieczeństwa, designu czy po prostu jakości wykonania. Generalna zasada „im drożej, tym lepiej” sprawdza się tu tak samo jak wszędzie. Im droższa kurtka, tym lepsze rozwiązania w dziedzinie użytych materiałów, pomocnego podczas podróży i poprawiającego komfort wyposażenia czy dodatkowych, bardziej rozbudowanych systemów bezpieczeństwa.

Materiały, z których wykonane są kurtki motocyklowe

Jeśli budżet został już ustalony, to należy zdecydować o podstawowej charakterystyce kurtki, czyli z jakiego materiału powinna być wykonana oraz w jakich warunkach ma zapewniać niezbędny komfort oraz bezpieczeństwo. Jeśli ponad wszechstronność i funkcjonalność przekładasz styl i bezpieczeństwo, to z pewnością wybór padnie na kurtkę skórzaną. Te jednak nie występują w wersjach stricte turystycznych, jak ma to miejsce w przypadku kurtek tekstylnych. Motocyklowe kurtki skórzane, zazwyczaj nie posiadają sporej ilości dodatków ułatwiających podróżowanie, za to, jeśli masz zamiar lub już jeździsz motocyklem klasycznym, to jako jedyne odpowiednio podkreślą towarzyszący tym maszynom klimat. Co więcej, na rynku obecnie można znaleźć kurtki skórzane wyposażone w rozszerzającą funkcjonalność laminowaną bądź wypinaną membranę. W takim zestawieniu mogą z powodzeniem służyć nawet podczas dalszych i dłuższych wypraw, gdzie ciężko przewidzieć pogodę. Niestety takie rozwiązania nie należą do najtańszych.

Stawiając na funkcjonalną odzież tekstylną, masz spore pole manewru. Niemal każdy z producentów kurtek motocyklowych ma w swojej ofercie przynajmniej kilka wariantów kurtki turystycznej. Kurtki te zazwyczaj łączy kilka wspólnych cech: przedłużany krój, duża liczba kieszeni, laminowana, wszyta na stałe lub wypinana membrana oraz ocieplenie, duża liczba punktów regulacji, a także rozbudowany system wentylacji. To co je odróżnia oraz co poza marką wpływa na cenę danej kurtki, to materiały, z jakich zostały wykonane, rodzaj użytej membrany, protektorów czy innego wpływającego na jakość i bezpieczeństwo osprzętu, a także przemyślany krój czy dodatkowe, autorskie rozwiązania, które ułatwiają i uprzyjemniają motocyklową turystykę.

Wyposażenie kurtek motocyklowych

Ceny kurtek turystycznych wahają się od ok. 500 zł do nawet ponad 5000 zł. Oczywiście kurtki z najwyższej półki cenowej oferują najlepsze rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa i komfortu, ale w praktyce już za ok. 1000 zł można znaleźć kurtkę uszytą z naprawdę dobrych materiałów, z funkcjonalną konstrukcją i dobrym wyposażeniem. Na rynku można znaleźć nawet kurtki turystyczne wyposażone w poduszki powietrzne, a także takie, które zapewniają 100% wodoodporność i jednoczesną wysoką oddychalność. Nie brakuje również modeli, do których z łatwością zainstalujesz dodatkowe akcesoria, jak stabilizatory szyi, kamizelki chłodzące lub odblaskowe, camelbaga lub sprzęt foto/video.

Topowe rozwiązania w tekstyliach to nawet kilka tysięcy złotych. Foto: Rukka Roughroad

Wybierając motocyklową kurtkę turystyczną, warto się zastanowić, co ma dla nas większe znaczenie – bogate wyposażenie i design rodem z rajdu Dakar czy lepsze materiały i rozwiązania, które posłużą przez lata. Jedno jest pewne. Jeśli ma to być jedna na każdą pogodę, to warto wybrać najbardziej uniwersalny model z wypinaną membraną możliwie najlepszej jakości (firmową), wyjmowanym ociepleniem i rozbudowaną wentylacją. Dobrze by było również, aby uszyta była z wytrzymałych materiałów, jak np. markowa Cordura czy jej pochodne na bazie włókien poliamidowych. I, co najważniejsze, by posiadała pełen komplet certyfikowanych protektorów.

[trending]

 

 

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button