Tak prezentuje się kalendarz MotoGP na sezon 2024

W klasie królewskiej będą 22 rundy i 44 wyścigi

W skrócie
  • Sezon 2023 trwa w najlepsze, jednakże Dorna już opublikowała wstępny kalendarz na 2024 rok
  • Czeka na sporo ścigania, gdyż organizatorzy zaplanowali 22 rundy, czyli zawodnicy ścigać się będą aż 44 razy

Pomimo tego, że obecny sezon MotoGP trwa jeszcze w najlepsze, a przed wszystkimi fanami ścigania jest jeszcze sporo emocji to organizatorzy cyklu zaprezentowali już wstępny kalendarz na nadchodzący rok. Zawodnicy oraz zespoły nie będą mieli zbyt dużo czasu na odpoczynek, gdyż w klasie królewskiej odbędą się 22 rundy i tym samym 44 wyścigi.

Dorna, czyli firma, która od 1992 roku posiada wyłączność na dystrybucję praw komercyjnych motocyklowych mistrzostw świata, od dłuższego czasu stara się w cyklu motocyklowych mistrzostw świata wprowadzić sporo nowości, które jeszcze bardziej uatrakcyjnią wyścigi. Wobec tego w obecnym sezonie pojawił się dodatkowy sobotni wyścig o nazwie Sprint Race, który finalnie został zmieniony na sam Sprint. rzypomnijmy, że jest to start na znacznie krótszym dystansie, a motocykliści otrzymają za niego jedynie połowę punktów. Przede wszystkim ma być to rozwiązanie bardziej widowiskowe dla fanów, ale również dla sponsorów.

Sami zawodnicy byli jednak już od samego początku nieco sceptycznie nastawieni do wprowadzonych zmian. Johann Zarco stwierdził, że w ludzkiej naturze jest narzekanie i strach przed nowym. Wszystko jest kwestią przyzwyczajenia. Francuz dodatkowo słusznie zauważył, że w sobotę zawodnicy będą zdecydowanie szybsi niż w piątek, co może być bardzo niebezpieczne przez niedogrzaną jeszcze nawierzchnię. Pol Espargaro był z kolei przekonany, że zaktualizowana wyścigowo sobota będzie najtrudniejszym i najbardziej męczącym dniem w całym harmonogramie. Francesco Baganaia oraz Fabio Quartararo jednoznacznie dodali że konieczna jest zmiana nastawienia, gdyż krótki dystans sobotniego wyścigu wymusza konieczność bardzo agresywnej i szybkiej jazdy.

Najważniejsze informacje:

  1. Obecnie w klasyfikacji generalnej na pierwszym miejscu jest Francesco Bagnaia z przewagą 13 punktów nad Jorge Martinem. Na trzeciej pozycji jest Marco Bezzecchi.
  2. Pomimo nadal trwającego sezonu Dobra opublikowała już wstępny kalendarz na sezon 2024.
  3. Czy w najbliższym sezonie pojawią się kolejne zmiany, które bezpośrednio wpłyną na zwiększenie oglądalności oraz widowiskowość Motocyklowych Mistrzostw Świata.

Nowelizacja sobotniego dnia towarzyszyła nam jednak przez cały sezon, a z każdą kolejną rundą przestały pojawiać się jakikolwiek wątpliwości. Sami kibice również byli zdecydowanie bardziej zadowoleni, gdyż niejako pojawił się dodatkowy wyścig, a tym samym wzrosły emocje.

Wstępny kalendarz MotoGP 2024 przedstawia się następująco:
10.03 – Katar – Lusail International Circuit
24.03 – Portugalia – Autodromo Internacional do Algarve
07.04 – Argentyna – Termas de Rio Hondo
14.04 – Stany Zjednoczone – Circuit of The Americas
28.04 – Hiszpania – Circuito de Jerez-Angel Nieto
12.05 – Francja – Le Mans
26.05 – Katalonia – Circuit de Barcelona-Catalunya
02.06 – Włochy – Autodromo Internazionale del Mugello
16.06 – Kazachstan – Sokol International Racetrack
30.06 – Holandia – TT Circuit Assen
07.07 – Niemcy – Sachsenring
04.08 – Wielka Brytania – Silverstone Circuit
18.08 – Austria – Red Bull Ring-Spielberg
01.09 – Aragonia – MotorLand Aragon
08.09 – San Marino i Riwiera Rimini – Misano World Circuit Marco Simoncelli
22.09 – Indie – Buddh International Circuit
29.09 – Indonezja – Pertamina Mandalika International Circuit
06.10 – Japonia – Mobility Resort Motegi
20.10 – Australia – Phillip Island
27.10 – Tajlandia – Chang International Circuit
17.11 – Walencja – Ricardo Tormo Circuit

Oczywiście nie jest to jeszcze finalny kalendarz i z pewnością mogą zostać wprowadzone zmiany, jednakże wstępne informacje na temat nadchodzącego sezonu. Nie zapominajmy jednak, że obecny sezon startów nadal trwa i przed nami jeszcze wiele emocji. Niebawem rozpoczną się także pierwsze transfery zawodników i sądząc po spływających informacjach z padoku czeka nas kilka rewolucji.

Najbliższa runda odbędzie się już 29 września w Japonii na torze Motegi, który zbudowany został przez Hondę w 1997 roku w ramach organizacji wyścigu serii IndyCar w Japoni, a już w 2000 roku trafił do kalendarza MotoGP. Nitka toru ma długość 4801 m i składa się z 6 lewych oraz 8 prawych zakrętów. Najdłuższa prosta liczy 762 m.

Rekordy:
Pole Position: 1m 43.790s (166.5km/h) Jorge Lorenzo (Yamaha, 2015)
Okrążenie wyścigu: 1m 45.198s (164.2km/h) Jack Miller (Ducati, 2022)
Wyścig: 42m 21.259s (163.2km/h) Jorge Lorenzo (Yamaha, 2014)
Zwycięzca z 2022 roku: Jack Miller (Ducati)

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

 

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button