Rozwiązanie konkursu Bezpiecznie po zmierzchu z OSRAM

Zakończyliśmy zabawę Bezpiecznie po zmierzchu z OSRAM. Dotarło do nas mnóstwo Waszych prac na temat podróżowania nocą. Musieliśmy się zapoznać ze wszystkimi, aby wyłonić tych 10 najlepszych, które publikujemy poniżej.

501681-P-Night Racer 110 H7 55W 12V PX26d 02B-DE-side

Nagrody w zabawie:

Trzy najlepsze prace nagrodziliśmy zestawem dwóch żarówek Night Racer 110, dopasowanych do Twojego jednośladu. Odporność na wstrząsy, do 110% więcej światła na drodze i bielsza jego barwa – to tylko niektóre z ich zalet. Drugą, zapasową żarówkę z tego kompletu otrzymasz w ciekawym opakowaniu w formie kasku.

Siedem kolejnych poradników nagradzamy pojedynczym blistrem OSRAM Night Racer 110. Oto Wasze prace.

1. Mateusz Kasprzak

Jazda jednośladem sprawia wiele radości i frajdy. Jednak, kiedy zdarzy nam się, że musimy pokonać trasę gdy nasza droga nie jest oświetlana naturalnie przez Słońce musimy zdać się na oświetlenie pojazdu oraz światła padającego z latarni. Oczywiście nawet najlepsze oświetlenie nie oznacza wyłączenia wyobraźni.

Jeśli mamy oświetlenie padające z latarni ulicznych mamy dużo prościej. Przeszkody oświetlone są w jakimś stopniu co czyni je widoczne z dalszej odległości i możemy odpowiednio wcześniej zaplanować ich ominięcie.

Jednak nie cała droga może być oświetlona latarniami. Co wtedy? Nasza widoczność pogarsza się. Jedynym źródłem światła jest oświetlenie naszego pojazdu. Należy wytężyć wzrok, ponieważ przeszkody oraz inni uczestnicy ruchu drogowego, którzy są kiepsko oświetleni (np. piesi lub rowerzyści) stają się dla nas niewidoczni. O ile w terenie zabudowanym przy oświetleniu ulicznym jeszcze widać zarys sylwetki osoby idącej drogą bądź poboczem to poza terenem zabudowanym nie widać jej.

Kolejną zasadą podczas jazdy po zmroku to nietrzymanie się prawej krawędzi jezdni. Jadąc w nocy na kiepsko bądź nieoświetlonym w ogóle odcinku jezdni należy „odsunąć się” od krawędzi. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Na brzegu naszego pasa ruchu może „ukrywać się” jakiś przedmiot którego nie zdołaliśmy ujrzeć. Jadąc bliżej środka nawet nie zauważając nie najedziemy na niego. Również jeżeli jadący za nami pojazd wyprzedza nas, a my jedziemy przy prawej krawędzi jezdni i zobaczymy w ostatniej chwili nieoświetlonego pieszego bądź rowerzystę mamy miejsce, aby go ominąć.

Po zmroku często na drogach o mniejszym natężeniu ruchu możemy napotkać pijanych pieszych bądź rowerzystów. Ubrani na czarno, bez żadnych odblasków, czyli tak jak najbardziej lubimy. Przy wyprzedzaniu takich uczestników ruchu drogowego należy zwolnić i zwiększyć odległość podczas wyprzedzania niż robimy to zwykle. Możemy tym sposobem uniknąć wtargnięcia pod nasze koła.

Jednak to nie tylko inni mogą nam przeszkodzić. To w naszym obowiązku jest dbanie o stan naszego oświetlenia. Przez to nie tylko my, ale i inni mogą nas lepiej dostrzec. Powinniśmy mieć dobrze ustawioną wysokość świecenia świateł, ale i wystarczająco dobre światła, abyśmy byli widoczni z dalszej odległości, oczywiście w granicach rozsądku, tak abyśmy nie oślepiali innych. Wiele tuningowych świecidełek, bo inaczej tego nazwać nie można, wyglądają może i pięknie, ale wyglądem nie oświetlimy drogi przed nami. Nie dają dobrej jakości światła. Każda ingerencja w układ oświetlenia pojazdu typu zmiana reflektorów na te tuningowane niesie za sobą drastyczne skutki. Pogarsza się wiązka światła, możemy oślepiać pojazdy jadące z nad przeciwka jak i te przed nami, reflektory mogą niepoprawnie rozprowadzać światło przed nami.

2. Jerzy Koza

Po I – Bądź miły i jak widzisz na zakręcie światła pojazdu nadjeżdżającego z naprzeciwka, to zza czasu przełącz z świateł drogowych na krótkie – dzięki temu masz pewność że nie oślepisz kierowcy drugiego pojazdu i tym samym zwiększasz własne bezpieczeństwo.

Po II – Trzymaj się środka swojego pasa – masz większe szanse na uniknięcie zwierzyny przebiegającej przez jezdnię podczas jazdy przez las.

Po III – Jadąc za innym pojazdem nigdy nie używaj świateł drogowych – spojrzenie w lusterko przez kierowcę pojazdu jadącego przed tobą może się skończyć zmianą akomodacji oczu, co oznacza chwilowe oślepienie.

Po IV – Gdy widzisz rowerzystę nigdy nie używaj świateł drogowych, tylko zwolnij, gdyż  z względu na słabe oświetlenie rowerów oczy rowerzystów mocno się akomodują, przez co po oślepieniu przez nas potrzebują około 5s w terenie niezabudowanym, nieoświetlonym by w ogóle móc cokolwiek zobaczyć na jezdni .

Po V – Staraj się jeździć wolniej niż zazwyczaj, gdyż w nocy zazwyczaj jesteś zmęczony i twój czas reakcji znacznie się wydłuża, poza tym nie wiesz co cię czeka za zakrętem i nawet najlepsze żarówki i reflektor nie dadzą ci widoczności jak zza dnia podczas wchodzenia w zakręt

Po VI – Oszczędnie operuj manetką, bo w wypadek w nocy przy niskim natężeniu ruchu oznacza późne wezwanie pomocy, a jak dobrze wiadomo najlepiej dmuchać na zimne i nie ryzykować.

3. Patryk Janicki

Jazda po zmroku znacznie różni się od tej w ciągu dnia. W słoneczny dzień widzimy więcej, mamy lepszą reakcję. W nocy jest dużo gorzej. Nie zauważamy dziur, a nawet ludzi, którzy są nie oświetleni.

1. Zmniejsz prędkość – prędkością optymalną dla jazdy o zmierzchu jest 60-70 km/h. Im mniejsza prędkość tym mniejsze ryzyko wypadku, szybszej reakcji w razie potencjalnego zagrożenia.

2. Bądź czujny, zachowaj trzeźwość! – Jak wiadomo trzeźwość to nieodzowna sprawa po to, żeby móc kiedykolwiek poruszać się pojazdami silnikowymi. Dlaczego w nocy jest to jeszcze ważniejsze? Dlatego, że po spożyciu alkoholu nasza reakcja na bodźce i koordynacja ruchowa zmniejsza się, co staje się nad wyraz niebezpieczne przy ograniczonej widoczności.

3.Dbaj o jakość instalacji elektrycznej w swoim sprzęcie! – Dobra jakość żarówek, niespłowiałe lustro lamp, czystość kloszów to podstawowe rzeczy, które może  sprawdzić/naprawić każdy. Jeżeli występują problemy z instalacją elektryczną oddaj skuter/motocykl do przeznaczonego do tego serwisu. Nie ingeruj sam w „elektrykę” gdy nie czujesz się na siłach, także nie przerabiaj jej i nie zakładaj tanich gadżetów, które tylko mogą zaszkodzić zamiast pomóc (oślepiające, źle dobrane żarówki, LED-y z super markety „z metra”)

4. Zaplanuj dokładnie trasę, nie jedź na pamięć! – O tle w dzień możemy z daleka dostrzec jakieś „ekscesy” na drodze, o tyle po zmroku jest to dużo trudniejsze. Zmniejsz prędkość, skup się i bezpiecznie jedź.

5. Kiedy nie musisz jeździć w nocy to zostań w domu! – Małe skutery/motorowery nie mają świetnych reflektorów. Przy zerowym oświetleniu, gdy akurat nie ma przydrożnych lamp na danych odcinku widoczność jest niezwykle mała. Wszystko zależy od żarówek, ale konstrukcji lamp i wydajności instalacji elektrycznej za bardzo nie poprawimy.

4. Szymon Komkowski

Witam Serdecznie ! Dzisiaj Spróbuję napisać wam jak bezpiecznie poruszać sie po zmierzchu !
Więc zaczynamy !
Oczywiście pierwsze co trzeba zrobić to sprawdzić oświetlenie, sprawdzić krótkie i długie światła, kierunki i znak stopu i również hamulce w racie natychmiastowego hamowania. Wszystko działa? To Jedziemy ! Poruszając się po zmierzchu nie jedziemy za szybko, 50 km/h moim zdaniem to jest max. Najlepiej żebyśmy jeździli środkiem ? Dla czego? Dla tego, że na poboczu są duże dziury a my możemy ich nie zauważyć więc wywrotka gwarantowana ( chodzi mi tu oczywiście o większe dziury ). Poruszając się po zmierzchu musimy być bardzo ostrożni by czasem jakieś zwierze nie wyskoczyło nam na drogie – tu powinnyśmy zwrócić uwagę na hamulce by nas czasem nie zawiodły.
Jadąc motorowerem powinnyśmy zwrócić również uwagę na odblaski na kołach itp. Możecie powiedzieć po co odblaski jak mamy światła ? A co powiecie gdy nagle podczas jazdy zgasną nam nagle niespodziewanie światła? Odblaski mogą nam wtedy uratować nawet życie.
Odblaski na kurtce również mile widziane 🙂
Myślę, że to na tyle. Jeżdżąc po zmierzchu tak jak napisałem wyżej nic nie powinno nam się stać.
Aha ! Nie zapomnijcie również o kasku i odpowiednim ubraniu 🙂
Trzymajcie się, nara !

5. Janusz Antkowiak

Jeżdżę od 26 lat różnymi moto z małymi przerwami. Połowa tego czasu to dojazdy do pracy (same nocki) więc światła często się przydają. Czasami droga prowadzi również poza miastem , przez las. Z własnego doświadczenia wiem , że jazda w mieście i poza nim to dwie różne historie. Przez te kilkanaście lat jazdy głównie po zmroku lub wczesnym rankiem wypracowałem sobie kilka technik, których zwykłem się trzymać. Zawsze patrzę czy oświetlenie jest ok. Prawie zawsze mam zapasową żarówkę. Umiem ją szybko i sprawnie wymienić w każdych warunkach (warto potrenować na „sucho” i mieć przy sobie potrzebny do tego sprzęt). Miasto nocą: 1. No niestety w tym czasie trzeba jechać w miarę przepisowo (choć puste ulice aż się proszą…) ponieważ wynudzony policjant łatwo cię ustrzeli z suszarki. 2. Staram się zwracać na siebie jak najmniej uwagi (niższe obroty , albo podpinam się za kimś na zająca) policji się tak nudzi w nocy, że nawet jak pojadę przepisowo to i tak zatrzyma  choćby dla kontroli. 3. Na ogół miasto jest oświetlone więc daruje sobie jakieś dodatkowe odblaski. 4. Nie działa sygnalizacja świetlna więc bardzo uważam nawet mając pierwszeństwo. Trasa nocą: 1. Tu sprawy mają się inaczej – dobre odblaski się przydają , kamizelka odblaskowa z daleka wygląda jak policja:) i przetrenowanym kierowcom otwiera oczy. 2. Jadę max blisko środka i oczy dookoła głowy. 3. Przyciemniana , brudna , lub porysowana szybka w kasku odpada. Świetnie za to się spisuje żółta (samochody nie oślepiają). Szerokości.

6. Adrian Koper

Jak jeździć po zmierzchu ? Niestety nie każdy wie jak ubrać i jak zachować się na drodze.
Po pierwsze – ubiór
Tak naprawdę oświetlenie motocykla jest niewielkie najlepiej mieć kamizelkę odblaskową albo  strój który zawiera odblaski. Dzięki temu jesteśmy bardziej widoczni. Za nieduże pieniądze można kupić okulary rozjaśniające obraz okulary do jazdy nocnej. Dzięki zastosowaniu żółtej soczewki, oszczędzisz swemu oku białego, męczącego światła.Dodatkowo najlepiej aby strój był ciepły
gdyż noce na razie są ciepłe ale niedługo noce będą coraz chłodniejsze.
Po drugie – oświetlenie
Dobrze wyposażyć nasz motocykl w mocne żarówki, dodatkowo można wyposażyć się oświetlenie dodatkowe jak na przykład świecące wentyle czy „pobawić się” w oświetlenie silnika
Po trzecie – jazda
Jazda w nocy jest bardzo niebezpieczna. Dlaczego? Ponieważ nocą widoczność jest ograniczona. Nocą na drogę wychodzą zwierzęta,osoby po imprezach itp. Kiedy podróżujemy nocką najlepiej nie jeździć za szybko i mieć oczy szeroko otwarte.
Więc życzę wszystkim bezpiecznej drogi!

7. Marcin Waniek

Wiele kierowców jednośladów jadąc po zmierzchu zapomina o pewnych rzeczach. Mianowicie, to ze jest ciemno nie znaczy ze drogi są puste i można się ładnie rozpędzić. Wręcz przeciwnie. Ostrożności nigdy za wiele, nie powinniśmy w ten sposób podchodzić do sprawy. Optymalna prędkość oraz stosowanie się do ograniczeń na znakach są wskazane jak i w nocy tak i w dzień. Kolejna kwestia jest wybranie odpowiedniej drogi. Jedne drogi są bez oświetlenia latarni, drugie oświetlone. Powinniśmy wybrać ten lepszy wariant, czyli drogi oświetlone. Zważa to na nasze bezpieczeństwo oraz przyjemność z jazdy. Jest też pewien element o którym pewne osoby zapominają. Jest to oświetlenie naszego jednośladu. Reflektory powinny byc od czasy do czasu umyte, aby emitowały prawidłowe światło, oraz powinniśmy często kontrolować żarówki w pojeździe, nie mając podejścia „a jakoś objadę”. Powinniśmy poważnie podejść do takiej czynności bo to głównie odpowiada za nasze bezpieczeństwo na drodze, drugi kierowca – użytkownik pojazdu, lepiej nas widzi (z daleka za sprawa sprawnego oświetlenia pojazdu) i liczy się z nasza obecnością. Są to podstawowe elementy do prawidłowego poruszania się po zmierzchu. Po za tym, należy zachować swój dobry rozsadek i wiedzieć, ze po zmierzchu nie wdajemy się w jakieś wyścigi, ani zabawy na asfalcie, tylko bezpiecznie jedziemy do wyznaczonego celu. Szerokości ! 🙂

8. Michał Gorczyca

Aby być bezpiecznym należy przede wszystkim sprawdzić swój pojazd. 🙂 Powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na : oświetlenie- czy wszystkie żarówki działają, odpowiedni ubiór, musimy wyczyścić szybkę od kasku abyśmy dokładnie wszystko widzieli. I już ostatni punkt mojego poradnika czyli zwracanie uwagę na znaki drogowe, pomoże nam to w lepszym poznaniu otoczenia. Gdy wypełnimy wszystkie punkty możemy bezpiecznie śmigać swoim rumakiem. 🙂

9. Marek Potocki

Trzeba szczególnie uważać i skupić na znakach drogowych,po zmierzchu nie wszystko jest tak widoczne a przejście dla pieszych to czerwony punkt po zmroku.
Na nie zbadanej trasie szczególnie po zmroku
trzeba mieć wyobraźnię bo czarne może być na czarnym .

10. Stanisław Pędziwiatr

Aby móc bezproblemowo podróżować naszymi ulubieńcami w nocy trzeba się odpowiednio przygotować.
Dlatego aby na naszych nie ciekawych drogach czuć się bezpiecznie powinniśmy zwrócić uwagę na to czy nasz motorower ma sprawne i mocne oświetlenie oraz czy ma odpowiednio mocne hamulce. Powinniśmy także dobierać odpowiednią prędkość do warunków atmosferycznych oraz stanu nawierzchni, być przygotowani na hamowanie z powodu np. wybiegającej zwierzyny z lasu. Ważną rzeczą jest także nasz ubiór, który powinien być przystosowany do jazdy jednośladami oraz opcjonalnie wyposażony w odblaski.
Myślę, że gdy będziemy stosować się do powyższych zasad, w większym stopniu unikniemy niechcianym zdarzeniom na drodze.
Pozdrawiam!

Więcej o żarówkach motocyklowych OSRAM

503380-OSRAM_Motorcycle_Key_VisualOdporność na wstrząsy, do 110% więcej światła i bielsza jego barwa – to tylko niektóre z zalet nowej gamy produktów motocyklowych marki OSRAM. Są w niej żarówki H4 i H7, a także S1, S2 i HS1.

Ofertę otwiera rodzina Night Racer 110 (wcześniej Night Racer Plus). To obecnie najsilniejsze żarówki motocyklowe firmy OSRAM. W gamie znajdują się typy H4 i H7. Liczba w nazwie oznacza zwiększoną, nawet do 110%, ilość światła (w porównaniu ze standardowymi produktami), a zasięg reflektora jest o 35 lub 40 m większy (zależnie od typu). Barwa światła jest o 20% bielsza niż standardowych żarówek co poprawia kontrast i zmniejsza zmęczenie oczu.

Dla kierowców, którzy preferują żarówki świecące niebieskawym światłem przeznaczone są produkty linii X-Racer, obejmującej typy H4 i H7. Generują one do 20% więcej światła o zimnej barwie przypominającej światło lamp ksenonowych, dzięki czemu lepiej oddają kontrasty niż tradycyjnie używane halogeny. Ich jasne światło o zwiększonej w stosunku do poprzedniej wersji temperaturze barwowej 4200 K (w poprzedniej odmianie było to 4000 K) gwarantuje większe bezpieczeństwo na drodze.

W linii żarówek z serii Original nowością są żarówki HS1, S1 i S2. Dwie ostatnie są teraz dostępne w wersji halogenowej, co sprawiło, że ich żywotność wydłużyła się czterokrotnie w porównaniu z tradycyjnymi produktami (nie halogenowymi). Nie ma też ryzyka czernienia bańki podczas użytkowania. Żarówki Original zadowolą klientów poszukujących pewnych i oryginalnych części zamiennych.

Żarówki HS1, obok typów H4 i H7, są dostępne także w nowej linii Night Racer 50 (wcześniej Silverstar). Jej produkty charakteryzują się wysoką odpornością na wibracje, generują do 50% więcej światła niż standardowe, a zasięg reflektora jest dłuższy nawet o 20 m. Night Racer 50 to rozsądna cenowo propozycja dla kierowców, którzy chcą poprawić oświetlenie swojego jednośladu.

Co ważne, wszystkie produkty serii Night Racer 110, 50 oraz X-Racer charakteryzują się zwiększoną odpornością na wstrząsy, co w przypadku motocykli jest bardzo istotne i odróżnia je od standardowych, samochodowych żarówek.

Odpowiednio dobrane oświetlenie w znaczny sposób poprawia widoczność oraz wpływa na bezpieczeństwo jazdy i komfort prowadzenia „dwóch kół”. W motocyklach sprawność świateł jest szczególnie istotna, bo większość jednośladów ma tylko jeden reflektor, dlatego warto wozić ze sobą zapasową żarówkę, aby na wypadek awarii nie zostać zupełnie bez oświetlenia. Trzeba pamiętać także, że nawet najlepsza żarówka nie spełni swojej roli, jeśli reflektor nie będzie czysty. Warstwa brudu i błota może ograniczyć skuteczność oświetlenia nawet o 90%.

 

Ania Grzelak

Kobieta o nietypowej pasji. Mając trzynastkę na karku jeździła klasycznym Simsonem. W wieku 18 lat kupiła pierwsze 650 ccm. Jej garaż to cały przekrój segmentów od małego skutera, przez maxi Burgman po klasycznego nakeda.

Inne publikacje na ten temat:

25 opinii

 1. 110% to brzmi jak bujda na resorach. Osram tą sprawę. Ogólnie to nic się tu nie dowiedziałem nic a nic. Ciekawostką jest że nie zmieniając kąta reflektora Osram świeci nawet 20-40 metrów dalej kurcze ugina światło, niewiarygodne. Ha biel jest bielsza od bieli o 20% znowu czary. Normalie Osram.

 2. Ostatnio w akcie desperacji szukając mocnej żarówki do mojego kymkacza kupiłem Revo Xenon HIR 5000k H4 / HS1 / P43T 12V 35/35W.
  Jazda po zmroku bez porównania. Testowałem z kumplem, czy nie będzie oślepiać, jechał samochodem i mówił, że ok. Mocne, białe światło z efektem xenon – jestem bardzo zadowolony.

 3. Hmm 10 miejsce ale zawsze to wygrana^^ Szymonk, chyba trzeba czekać, jak napisali że się skontaktują to się skontaktują.

 4. Kisiu1981 tak mówisz ?? Zarnik musi być na pozycji bo inaczej będzie świecić wszędzie tylko nie tam gidze trzeba. Każda lampa posiada jakąś geometrię i żródło światła musi być umieszczone w odpowiednim miejscu. W każdym razie nie wierzę w czary typu Osram. Rozumiem że można coś tam poprawić ale nie 110% przy poborze takiego samego prądu. Możena zmienic rodzaj szkła, kolor, gaz wypełniający, materiał użyty na zarnik etc, itp. Na pewno te zmiany nie dadzą 110% no chyba że poruwnujemy z żarówką w technologi z przed dwóch dekad. Ja wybrałem czary Phlips tylko 40% brzmi bardziej realnie.

 5. Czy tylko ja ma wrażenie, że ten konkurs to była zwykła ściema ?
  Podawaliśmy adres przy tym konkursie bo zapomniałem ?

 6. Żal mi tego wszystkiego..
  Straciłem na to sporo czasu by to napisać, wymyśleć..
  wygrałem.. satysfakcje .. tylko to -,- żal mi tego..

 7. Szymonk napisał:

  Żal mi tego wszystkiego..
  Straciłem na to sporo czasu by to napisać, wymyśleć..
  wygrałem.. satysfakcje .. tylko to -,- żal mi tego..

  I napisałeś o tym, żeby co? Przyspieszyć wysyłkę? 🙂 Tam już nikt nie pamięta o takim konkursie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button