Rekordowy mandat dla obywatela Niemiec. Nowy taryfikator mandarów 2022 nie ma litości – chyba bym się popłakał

Nowy taryfikator mandatów 2022 bezlitosny również dla obcokrajowców

W skrócie
 • Obywatel Niemiec, jadąc autostradą A2 przekroczył dozwoloną prędkość o 101 km/h. Kierowca został zatrzymany przez funkcjonariuszy drogówki i ukarany mandatem w wysokości 2500 zł (około 550 Euro).
 • W związku z nowym taryfikatorem mandatów 2022, możemy obserwować zmianę w średniej prędkości aut na polskich drogach - kierowcy wyraźnie zwolnili i w trosce o stan swojego portfela jeżdżą rozważniej.
 • Nowy taryfikator mandatów 2022 to nie tylko wyższe mandaty, ale to również większa ilość punktów karnych.
 • Pamiętaj, że punkty karne od 1 stycznia 2022 roku kasują się dopiero po dwóch latach!
 • Jakie są najważniejsze zmiany w prawie drogowym 2022?
 • Nowy taryfikator mandatów 2022. Jakie są najważniejsze zmiany?

Nowe przepisy drogowe oraz ostrzejszy i przede wszystkim droższy taryfikator mandatów obowiązujący w Polsce od 1 stycznia 2022 roku nie mają litości. Przekonał się o tym obywatel Niemiec, który został złapany na przekroczeniu prędkości o 101 km/h. Niemiecki kierowca został ukarany najwyższym mandatem za prędkość obowiązującym według nowego taryfikatora.

Nowy taryfikator mandatów obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku. Zaostrzenie przepisów oraz podwyższenie mandatów jak się oficjalnie mówi jest związane bezpośrednio z chęcią poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach. Nieoficjalnie to łatanie dziury budżetowej i ratowanie polskiej gospodarki. Jedną z osób, które dołożą się do ratowania polskiej gospodarki będzie obywatel Niemiec, który został złapany na przekroczeniu prędkości maksymalnej aż o 101 km/h! Z bezpieczeństwem taka jazda nie miała nic wspólnego.

Wyższe mandaty karne za łamanie przepisów ruchu drogowego według ustawodawcy są jedynym sposobem walki z piratami drogowymi. Wysokości mandatów od 1 stycznia 2022 roku niebezpiecznie wystrzeliły w górę i nikt o zdrowych zmysłach nie chce się przekonać w praktyce jak wygląda nowy taryfikator mandatów 2022. Zmianę w stylu jazdy Polaków widać jak na dłoni, zwolniliśmy – takie są fakty. Zdecydowanie mniejsza ilość kierowców gna przed siebie lewym pasem, a zdecydowanie większa ilość jedzie grzecznie prawym. O zmianach w prawie i potwornym taryfikatorze prawdopodobnie nie wiedział obywatel Niemiec, który został złapany na przekroczeniu dozwolonej prędkości o 101 km/h. Do niebezpiecznej sytuacji doszło na lubuskim odcinku autostrady A2 w rejonie Rzepina.

– Patrol ruchu drogowego w nieoznakowanym radiowozie zauważył pędzącego kierowcę audi na niemieckich numerach rejestracyjnych. Po zmierzeniu prędkości okazało się, że przekroczył tę dozwoloną o ponad 100 km/h. Jechał bowiem 241 km/h. (…) Po zatrzymaniu okazało się, że to 33-letni obywatel Niemiec, który pędził w kierunku Poznania. Policjanci nałożyli na kierującego mandat karny w wysokości 2,5 tys. zł (to około 550 euro).

– powiedział w rozmowie z portalem dziennik.pl podinspektor Marcin Maludy, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim.

Przeczytaj również:

Nowy taryfikator mandatów i punktów karnych od 2022: lista zmian. Tabela mandatów

Nie ma co ukrywać. Nowy taryfikator mandatów 2022 nie sprawi, że od razu wszyscy zdejmiemy nogę z gazu. Oczywiście, gołym okiem widać, że ruch uliczny na polskich drogach zwolnił, a kierowcy jeżdżą zdecydowanie uważniej – co prawda bardziej wypatrując radiowozów policji niż faktycznie uważając na drogę, ale jednak. Jeździmy wolniej i takie są fakty. Według funkcjonariusza Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim, Marcina Maludy do takich sytuacji będzie w najbliższym czasie dochodzić znacznie częściej niż za kilka miesięcy. Cześć z kierowców – przede wszystkim zza granicy- nie jest świadoma nowych stawek, przez co nadal pozwalają sobie na znacznie więcej:

– Od 1 stycznia pokora wśród kierowców uległa znacznej zmianie. To za sprawą rozporządzenia zmieniającego wysokość grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń. Po wejściu w życie tych przepisów policjanci mają wreszcie proporcjonalne narzędzie do walki z drogowym piractwem. Przekroczenie prędkości o 71 km/h spotka się karą finansową sięgającą 2500 złotych, a grzywna nałożona przez sąd może wynieść nawet 30 tys. zł

– dodał funkcjonariusz.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Nie ma co ukrywać. Nowe kary i mandaty za łamanie przepisów drogowych mogą odstraszyć potencjalnych piratów drogowych od wariactw i dobrze. Być może w najbliższym czasie Polska zniknie z niechlubnych rankingów pt. “najniebezpieczniejsze drogi w Europie”

Nowe mandaty są naprawdę wysokie – zdecydowanie warto się zapoznać się z nowym taryfikatorem przed wyruszeniem w podróż.

Nowy taryfikator mandatów 2022:

 1. Przekroczenie o 10 km/h – mandat 50 zł
 2. Przekroczenie o 11-15 km/h – 100 zł i 3 punkty karne
 3. Przekroczenie o 16-20 km/h – 200 zł i 3 punkty karne
 4. Przekroczenie o 21-25 km/h – 300 zł i 6 punktów karnych
 5. Przekroczenie o 26-30 km/h – 400 zł i 6 punktów karnych
 6. Przekroczenie o 31-40 km/h – 800 zł i 10 punktów karnych
 7. Przekroczenie o 41-50 km/h – 1000 zł i 13 punktów karnych
 8. Przekroczenie o 51-60 km/h – 1500 zł i 15 punktów karnych
 9. Przekroczenie o 61-70 km/h – 2000 zł i 15 punktów karnych
 10. Przekroczenie o  71 km/h i więcej – 2500 zł i 15 punktów karnych

Warto zaznaczyć, że funkcjonariusz policji ma prawo ukarać kierowcę łamiącego przepisy ruchu drogowego mandatem karnym w wysokości nawet 5 tys. zł, a jeśli dojdzie do zbiegu wykroczeń, to kara finansowa może wynieść nawet 6 tys. zł. Dodatkowo sprawa może zostać skierowana do sądu – za najcięższe przewinienia sąd może ukarać grzywną w wysokości nawet 30 tys. Dodatkowo kierowca będzie zobligowany do pokrycia kosztów sądowych.

Należy również zwrócić uwagę na fakt, że od 1 stycznia 2022 roku punkty karne utrzymują się na koncie kierowcy przez dwa lata. Dodatkowym bodźcem działającym na wyobraźnie kierowców jest fakt, że kursy doszkalające, dzięki którym mogliśmy skasować część punktów karnych zostały wycofane.

Najważniejsze zmiany w prawie drogowym, o których powinieneś pamiętać zawsze:

 1. Zmianie uległ taryfikator mandatów. Od 1 stycznia 2022 roku jest zdecydowanie drożej.
 2. W postępowaniu karnym sąd może ukarać Cię grzywną wynoszącą nawet 30 tys. zł. Do końca 2021 roku grzywna wynosiła zaledwie 5 tysięcy złotych.
 3. Punkty karne kasują się nie od momentu wystawienia mandatu, a od daty zapłacenia mandatu karnego.
 4. Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu zostaniesz ukarany mandatem karnym w wysokości 1500 zł.
 5. Za przekroczenie prędkości o 30 km/h po 1 stycznia 2022 kierowcy grozi mandat karny w wysokości aż 800 zł!
 6. Z dniem 1 stycznia znikła możliwość odbycia szkolenia zmniejszającego ilość punktów karnych.
 7. Najwyższy mandat w nowym taryfikatorze 2022 wynosi 8000 zł!

Inne publikacje na ten temat:

1 opinia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button