Punkty karne 2018. Kajetan Kajetanowicz: “Zmiana otworzy furkę tym, którzy jeżdżą brawurowo”

Od 4 czerwca wielkie zmiany w przepisach ruchu drogowego, z czego jedną jest ograniczenie maksymalnej liczby otrzymanych punktów karnych do 10. Rajdowy Mistrz Europy, Kajetan Kajetanowicz, w wypowiedzi dla Rzeczpospolitej skrytykował pomysł w jaki sposób mają wyglądać punkty karne 2018. 

  • Od 4 czerwca wchodzą w życie nowe przepisy. Maksymalnie można będzie otrzymać 10 punktów karnych.
  • Nie będziemy tracić prawa jazdy za komplet punktów – kierowca zostanie wysłany na kurs reedukacyjny.
  • Maksymalna liczba punktów nadal będzie wynosić 24.

Popularny “Kajto” krytykował pomysł wprowadzenia maksymalnej liczby punktów karnych jakie można otrzymać podczas jednego zatrzymania. W myśl zmiany przepisów, które wejdą w życie 4 czerwca, liczba ta ma być ograniczona do 10.

Nie jest to dobry pomysł; otworzy furtkę tym, którzy notorycznie jeżdżą brawurowo. Kierowcy obawiają się punktów karnych – są one skuteczną przestrogą. Do tego wyrównują szanse, ponieważ w takim samym stopniu dotykają kierowców zamożnych, jak i tych, którzy nie mają zasobnego portfela – komentuje Kajetanowicz w wywiadzie dla Rzeczpospolitej.

Kajetanowicz w dalszej części wywiadu wypowiada się, że w jego opinii dużo skuteczniejszy sposobem są kursy i szkolenia, nawet z użyciem drastycznych fotografii. W opinii rajdowego mistrza najniebezpieczniejsze są zachowania, które odciągają uwagę od prowadzenia pojazdu – rozmawianie przez telefon czy pisanie wiadomości – a kierowcy powinni sobie zdawać sprawę z następstw swoich czynów.

ZOBACZ TAKŻE: Punkty karne 2018: Koniec z kasowaniem punktów karnych

Z drugiej jednak strony “Kajto” zauważa, że kultura jazdy na polskich drogach z roku na rok się poprawia. Potwierdzają to statystyki wypadków na drogach za zeszły rok, które są pozytywne – był to rekordowy rok od 27 lat w kwestii liczby ofiar śmiertelnych, która spadła poniżej 3000 osób.

Czy dalsze zmiany, w tym ograniczeniem maksymalnej liczby punktów jakie może otrzymać kierowca, to krok w dobrym kierunku?

Punkty karne 2018

Dla przypomnienia: Od 4 czerwca 2018 jeśli kierowca uzbiera komplet 24. punktów karnych po 4. czerwca 2018 roku nie straci automatycznie prawa jazdy. Zamiast tego zostanie skierowany na obowiązkowy kurs doszkalający, który musi odbyć w trakcie miesiąca od „zdobycia” kompletu punktów. Dedykowane szkolenie ma trwać 28 godzin i kosztować około 500 zł.

Jest haczyk, a nawet dwa. Po pierwsze, jeśli w ciągu 5. lat po szkoleniu reedukacyjnym znów zgarniemy komplet punktów – automatycznie tracimy prawo jazdy. Po drugie, zlikwidowane zostają kursy „kasujące” punkty karne, obowiązujące teraz.

Źródło: rp.pl
Foto: lotos.pl

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button