Podwyżki ubezpieczenia OC 2017. Trzeci kwartał roku nadal ze wzrostami

W III kwartale 2017 roku właściciele samochodów płacili za ubezpieczenie średnio 813 zł. I mimo, że podwyżki wyraźnie wyhamowały, to wciąż nie możemy mówić o pełnej stabilizacji – czytam w obszernej analizie portalu rankomat.pl.

Podwyżki cen ubezpieczeń OC ponoć pokierowane są koniecznością poprawy rentowności ubezpieczycieli, a wynikają z rosnących kosztów likwidacji szkód. Ciekawe, zwłaszcza jak zerka się na dane dot. wypadków i kolizji drogowych. (Personalnie jako lekko nawiedzona osoba uwierzyłbym w opcję “zmowa ubezpieczycieli”, ale nie da się ukryć, że same wypadki nie są jedynym czynnikiem wpływającym na wydatki związane z likwidacją szkód).

Zerknijmy na to jak realnie wzrosły ceny. Różnica pomiędzy rokiem 2016, a bieżącym (po III kwartałach) to blisko 25%. To dużo mniej niż wzrost obserwowany pomiędzy 2015, a 2016 (wtedy sięgał on 45%) i największe skoki już za nami. W III kwartale  cena OC zmieniła się o zaledwie 6%. Kierowcy samochodów osobowych płacą średnio 813 zł za składkę.

Najtaniej jest na Podkarpaciu, najdrożej w województwie pomorskim. Cena OC zależy od miejsca zamieszkania właściciela – drożej jest w mocno zaludnionych, dużych miastach, gdzie ryzyko wypadku jest większe.

Kolejnym czynnikiem jest oczywiście wiek. Nadal młodsi kierowcy płacą więcej – i to znacząco, wystarczy zobaczyć poniższy wykres:

Ubezpieczenie motocykli? Moja składka OC nieznacznie wzrosła. Jakie są Wasze doświadczenia? Ile płacicie za OC? Dajcie znać w komentarzach!

Zachęcam także do przeczytania publikacji rankomat.pl -> RanKING – rynek i ceny ubezpieczeń komunikacyjnych

Inne publikacje na ten temat:

3 opinii

  1. Pod koniec lipca za OC na Kawasaki ER-5 zapłaciłem w PZU 176pln przy maksymalnych zniżkach. W styczniu za samochód Megane II 1.4 płaciłem 588pln w Allianz, ile zapłacę za 2 miesiące to aż się boję bo w porównywarkach wychodzą mi najtańsze oferty za ponad 800pln. 2 czy 3 lata temu płaciłem za OC około połowę tego… Woj. pomorskie, nigdy nie miałem żadnej szkody.

  2. Motocykle raczej stoją w miejscu, ale samochody rzeczywiście cały czas do góry. W rankomacie można wyliczyć składkę, podać maila i co roku będą wysyłali aktualne ceny. Na moje auto rośnie już 3 rok z rzędu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button