Nowy obiekt pojawi się na wyścigowej mapie Polski – znamy datę otwarcia zmodernizowanego toru w Biłgoraju!

3x TAK dla nowych, powstających i modernizowanych torów wyścigowych!

W skrócie
  • Prace idą zgodnie z planem - termin zakończenia prac nie jest zagrożony
  • W Biłgoraju powstanie nowoczesny tor kartingowy o długości 1201 m
  • To świetna wiadomość dla wszystkich fanów motorsportu!

Pod koniec października 2023 roku na terenie Autodromu w Biłgoraju pojawiły się buldożery, które zrównały z ziemią cały obiekt. Tym samym rozpoczęła się rewitalizacją toru wyścigowego przy ulicy Motorowej. Koszt pierwszego etapu to niespełna 31 mln zł z czego kwota około 15 mln zł to dofinansowanie Inwestycji z Rządowego Funduszu Polski Ład.

Pierwszy etap budowy wielofunkcyjnego toru wyścigowego wraz z niezbędną infrastrukturą rozpoczął się pod koniec 2023 roku. W Biłgoraju powstanie tor kartingowy, który przystosowany zostanie do międzynarodowych zawodów o licencji A. Szerokość nitki będzie wynosić od 8 do 14,5 m, a jej długość wyniesie łącznie 1201 m. Na terenie obiektu znajdzie się również centrum kierowania wyścigiem, budynek sanitarny, trybuny dla widzów, namiot badań technicznych oraz pozostała infrastruktura drogowa i techniczna, która jest wymagana. Nowoczesny będzie również padok, w którym zawodnicy będą mieli sporo miejsca do przygotowywania się do zawodów. Ponadto wybudowany zostanie budynek obsługujący cały Autodrom podczas zawodów, ale służyć będzie również do organizowania szkoleń, konferencji, wystaw czy premier najnowszych modeli samochodów lub motocykli.

W sobotę 8 czerwca na terenie Autodromu Biłgoraj, gdzie trwa inwestycja pod nazwą “Rewitalizacja toru wyścigowego w Biłgoraju wraz z dostosowaniem i budową infrastruktury towarzyszącej – etap I”, odbyło się spotkanie z Markiem Hejnarem, zastępcą przewodniczącego Zespołu Torów i Tras Polskiego Związku Motorowego. Potwierdzono, że prace inwestycyjne odbywają się zgodnie z planem, a to oznacza, że termin otwarcia zmodernizowanego obiektu nie powinien się opóźnić. Dodatkowo omówione zostały kwestie techniczne zabezpieczeń na torze w zakresie wymaganym do wydania homologacji.

Najważniejsze informacje:

  1. Prace nad nowoczesnym torem kartingowym w Biłgoraju idą zgodnie z planem. Zakończenie prac przewidziane jest na styczeń przyszłego roku.
  2. Nowoczesny obiekt przystosowany zostanie do międzynarodowych zawodów o licencji A.
  3. Nitka toru będzie miała długość 1201 metrów, a zmaganiom będzie mogło przyglądać się 500 kibiców na trybunach.

Przeczytaj również:

Dlaczego warto pojechać motocyklem na tor? Czyli o tym jak ważne są szkolenia motocyklowe

Prace idą zgodnie z planem

Zakończenie prac nad nowoczesnym torem kartingowym zaplanowane jest na styczeń 2025 roku i wszystko wskazuje na to, że oficjalne otwarcie nie powinno się opóźnić. Wszystkie planowane czynności odbywają się zgodnie z planem, a to zdecydowanie jest dobra wiadomość dla wszystkich fanów motoryzacji z województwa lubelskiego i okolic, którzy już w przyszłym sezonie będą mogli szkolić się, trenować i ścigać na nowoczesnym obiekcie, który w pełni przystosowany zostanie do uprawnia sportu motorowego.

– Rewitalizacja Autodromu Biłgoraj wkracza w decydującą fazę. Wykonawca rozpoczął prace polegające na korytowaniu podłoża pod budowę toru. Na początku sierpnia część drogowa toru będzie gotowa, rozpocznie się faza testowa. Jest ona niezbędna celem określenia ewentualnych korekt w zabezpieczeniu technicznym toru. Podczas spotkania przedstawiciel Polskiego Związku Motorowego zapewnił nas, że obecne rozwiązania technicznego zabezpieczenia toru wykonane są w sposób prawidłowy i uprawniają nas do uzyskania homologacji kartingowej PZM. Wszystko zmierza w dobrym kierunku. Na chwilę obecną wykonawca realizuje prace zgodnie z harmonogramem. Zakończenie prac przewidziane jest na styczeń 2025 roku. – mówi Ireneusz Bulicz.

www.bilograjska.pl

Projektuj – buduj

26 października 2023 roku wykonawcy został przekazany plac budowy Autodromu i tym samym rozpoczął się I etap przebudowy toru przy ulicy Motorowej. Umowa podpisana została 24 listopada 2022 roku, a rewitalizacja Autodromu realizowana jest w systemie projektuj – buduj. Wszystkie prace wykonywane są zgodnie z planem, a to oznacza, że już w przyszłym sezonie odbędą się pierwsze jazdy na nowym obiekcie, który ma ogromną szansę stać się motoryzacyjnym sercem województwa lubelskiego i okolic. Sam projekt jest wyjątkowo przemyślany, a wszystko za sprawą dodatkowych wałów oraz nasypów, które mają redukować generowany przez pojazdy hałas, ale także dzięki świadomym mieszkańcom miasta i okolic, którzy wraz z pierwszymi plotkami na temat remontu w 2022 roku poparli pomysł starostwa powiatowego.

To niesamowita okazja, aby region szybko rozwinął się, a jednocześnie przyciągnął do siebie fanów motorsportu z całego kraju. Inwestycja ta sprawi, że tor wyścigowy przyczyni się do rozwoju lokalnej gospodarki i turystyki, a motocyklistom oddany do użytku zostanie nowy obiekt, na którym z pewnością pojawi się sporo nowych serii szkoleń doskonalenia techniki jazdy, a także ogólnopolskich i miejmy nadzieję, że także międzynarodowych zawodów.

www.bilograj.com.pl

Wiktor Seredyński

Od małego oglądał się za motocyklami do tego stopnia, że kilkukrotnie nabił sobie guza na głowie na przydrożnej lampie. Fan dalekich podróży, garażowego majsterkowania, ale także wyścigowej jazdy na torze. Wszystkie rzeczy związane z motocyklami odbywają się oczywiście w akompaniamencie Dire Straits. Podróż i jazda jest celem, a motocykle sposobem na spełnione życie.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button