Aktualnie czytasz:
Nowe Przepisy: Odblaski obowiązkowe dla wszystkich?
6

Obowiązek noszenia odblaskowych nie tylko dla dzieci, ale wszystkich pieszych poruszających się po drodze po zmierzchu – to pomysł na poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Obecnie elementów odblaskowych muszą używać jedynie dzieci do 15 lat, które poruszają się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym.
Obowiązek ten nie dotyczy osób starszych. jednak każdy, kto choć raz w życiu jechał skuterem po nieoświetlonej drodze wie, że osoby dorosłe – szczególnie ubrane na czarno – również są niewidoczne. Z ciemności wyłaniają się dosłownie w ostatniej chwili – kiedy jest już za późno na reakcję.

Osoba, która ma na sobie element odblaskowy taki jak opaska czy kamizelka, jest widoczna już z odległości 150m!

Poselski projekt autorstwa Sojuszu Lewicy Demokratycznej zakłada, że każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym będzie miał obowiązek używać elementów odblaskowych. Wyjątek od tej zasady będzie stanowić poruszanie się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku oraz w strefie zamieszkania.

 
Czytaj
REKLAMA

Junak 126 teraz za 279,95 zł miesięcznie

Wybierając nowego Junaka 126 możesz skorzystać z promocyjnego finansowania RSSO 0% bez ukrytych kosztów i wpłaty własnej. Już za 279,95 zł miesięcznie (20 rat 0%) możesz wyjechać z salonu nowym motocyklem Junak 126!

 
Czytaj
REKLAMA

Kominiarka motocyklowa teraz za 10,59 PLN z tanią i szybką wysyłką

Zadbaj o swoje zdrowie na motocyklu. Kominiarka pod kask to ochrona Twoich górnych dróg oddechowych i komfort termiczny w chłodne dni. Wysyłka w 24h. Paczkomat 12,50 PLN i darmowy zwrot do 14 dni.

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
0%
Interesujące
0%
heh...
0%
Że co?
0%
Grrrr!
0%
Smutne
0%
 • Zdjęcie profilowe
  maxell
  30 czerwca 2013 at 23:27

  Sam pomysł może nie jest zły, ale u nas się nie przyjmie. Tzn, nawet jeśli wprowadzą taki przepis, mało kto będzie się stosował. A nie sądzę, żeby w ogóle ktoś go egzekwował, bo piesi to u nas „święte krowy” – wystarczy popatrzeć w każdym większym mieście, ale nie tylko, jak stosują się do innych przepisów. O egzekucji tych przepisów nawet nie mówię, bo jest żadna.
  Będzie kolejny martwy zapis nic nie wnoszący i nic nie zmieniający.

 • Zdjęcie profilowe Raf
  1 lipca 2013 at 00:12

  Kamizelki dla rowerzystów powinny być obowiązkowe, bo taki rowerek po zmroku z lampką pamiętającą jeszcze czasy PRL na dynamo, to masakra… a wielu takich ludzi, na tego rodzaju rupieciach jeździ o zmroku na grzyby, ryby, itp i niestety są przykrą niespodzianką na drodze.

 • Zdjęcie profilowe dychul
  1 lipca 2013 at 08:54

  Tak co mówić o pieszych. Jestem kierowcą ciężarówki i bardzo często nocami jeżdżę po Polsce. Znaczna większość rowerzystów nie używa oświetlenia, są ubrani w ciemne ubranie, a do tego wielokrotnie jadą niewłaściwą stroną drogi. Są oni zupełnie niewidoczni, a na szczęście zwykle jeżdżą poboczem. Na drogach bez poboczy staram się jechać szeroko jak tylko to możliwe. Kto będzie egzekwował przestrzeganie ten przepis? Kto będzie ze sobą nosił takie elementy tak jak nosi się telefon czy portfel z dokumentami?

 • 1 lipca 2013 at 12:00

  Też nie widzę tego przepisu w życiu. Pomysł pierwszorzędny. Osobiście jak idę po ciemnej ulicy trzymam telefon z włączonym ekranem w ręce albo latarkę. Zobaczymy w życiu. Nie wiem jak teraz, ale w szkołach były rozdawane różnego rodzaju odblaski.

 • Zdjęcie profilowe Kristof65
  2 lipca 2013 at 19:40

  Rowery bez oświetlenia to między innymi problem sprzętów poprzedniej epoki . Nawet jak ktoś chciał świecić to dynama nie sprawdzały się w każdych warunkach , ciężej się jeździło . Na szczęście sytuacja powinna się powoli poprawić , gdyż coraz więcej rowerów z lepszą elektryką , a co najważniejsze z prądnicami , które praktycznie nie obciążają jazdy . A ceny ich też zaczynają być w zasięgu zwykłych klientów . Nie będzie więc problemu ze ślizgającymi się dynamami czy wyczerpanymi bateriami w lampach diodowych . Ale wiadomo że nieodpowiedzialne dziecko lub pijak i tak będzie ryzykował życiem .