
- Jak sprzedawać żeby nie żałować? Warto zabezpieczyć się dodatkowym dokumentem
- "Kasa na stół", a do tego przygotowana umowa o użyczenie na jazdę testową
- Umowa kupna-sprzedaży do pobrania w formacie WORD oraz PDF
Zima jest idealnym momentem na przeprowadzenie niezbędnego serwisu oraz wszystkich napraw, na które nie było czasu w sezonie. Wielu motocyklistów okres ten uważa również za najlepszy do sprzedaży i kupna nowego motocykla ze względu na brak pogody za oknem, niższe ceny i możliwość długich poszukiwań. Jeżeli jesteście właśnie na etapie sprzedaży to nie możecie zapomnieć o jednej ważnej czynności.
Jedni twierdzą, że moment poszukiwań i kupna nowego (używanego) motocykla to genialny czas, któremu towarzyszy spora nutka adrenaliny. Inni maksymalnie starają się unikać jakichkolwiek transakcji w obawie przed zakupem przysłowiowej miny, która może okazać się skarbonką bez dna. Zima jest martwym okresem dla motocyklowego rynku, jednakże kilka miesięcy przestoju dla sporej części jest momentem idealnym na wprowadzenie zmian w garażu. Bez względu na to, czy lubicie dokonywać nowych zakupów, czy jest to dla was spory stres, należy zawsze maksymalnie zabezpieczyć się przed nieuczciwymi sprzedawcami, a także zadbać o własne bezpieczeństwo podczas zawierania transakcji.
W tym tekście pominę wszystkie banalne rzeczy – każdy doskonale wie, że powinien przygotować kompletną dokumentację, zadbać o stan techniczny motocykla, a także poinformować zainteresowanego o historii jednośladu, awariach, usterkach oraz dodatkowym wyposażeniu. Najważniejsze jest jednak zadbanie o zabezpieczenie przeprowadzonej transakcji pod względem prawnym. Wydrukujcie awaryjnie trzy egzemplarze umowy i pamiętajcie o jednej, kluczowej kwestii.
Najważniejsze informacje:
- Jazda testowa to nieodłączny element kupna oraz sprzedaży motocykla. Warto się odpowiednio przed nią zabezpieczyć.
- “Kasa na stół” nie jest jedynym sposobem ochrony przed uszkodzeniem motocykla w wyniku kolizji lub upadku, a także popełnionymi wykroczeniami na drodze.
- Prawnicy zalecają, aby przygotować specjalny dokument użyczenia pojazdu na jazdę testową.
Przed zakupem koniecznie przeczytaj ten artykuł:
Najpierw kasa, a potem jazda
To stare hasło powtarzane jest od wielu lat, ale niestety niepraktykowane przez zdecydowaną większość. Jazda testowa jest nieodłącznym elementem sprzedaży każdego pojazdu mechanicznego, a szczególnie w przypadku jednośladów oraz ich sprzedaży zimą, gdy temperatura jest bardzo niska, a drogi są śliskie, staje się sporym ryzykiem. Jeszcze kilka lat temu wszystkich potencjalnych zainteresowanych traktowałem ze sporą dozą zaufania, nie zabezpieczając gotówki na czas krótkiej przejażdżki przedzakupowej. Przeglądając najróżniejsze filmy na YouTube po raz kolejny natknąłem się na treści związane ze sporym lamentem i ostrzeżeniami przed brakiem pobrania kasy.
To najczęstszy błąd popełniany aktualnie podczas sprzedaży motocykli – brak zabezpieczenia gotówki. Na drodze z każdym rokiem przybywa motocyklistów, więc i popyt znacznie wzrósł. Pamiętajcie jednak, że szczególnie zimą nawet z pozoru powolna, testowa jazda może zakończyć się wstydliwym upadkiem. Jeżeli do niego dojdzie, możecie mieć sporo problemów z kupującym jeśli ten nie będzie chciał już zakupić waszego egzemplarza za pierwotną kwotę. Najlepszym zabezpieczeniem dla kupującego jest pozostawienie gotówki w wysokości wartości motocykla. Unikajcie kaucji czy pozostawienia dowodu osobistego. Spore problemy mogą pojawić się już w momencie niegroźnego upadku, a znacznie gorsze konsekwencje nastąpią w momencie, gdy dojdzie do wypadku lub w najgorszym wypadku śmierci. Warto jest być szczególnie czujnym podczas przekazywania motocykla na krótką przejażdżkę, ponieważ bardzo często wśród kupujących są osoby, które dopiero otrzymały prawo jazdy lub nie posiadają wystarczających umiejętności do jazdy zupełnie innym modelem.
Zabezpieczenie gotówki to również najlepszy możliwy sposób na wystraszenie potencjalnych złodziei, którzy wybierają się na jazdę testową i już z niej nie wracają. Chociaż potocznie nazywamy to kradzieżą to w świetle prawa jest to przywłaszczenie. Prawnicy zalecają, aby przygotować również dokument użyczenia na jazdę testową, w której spiszecie stan drogomierza, a także dokładny czas odbytej jazdy. To najlepsze zabezpieczenie jeżeli podczas przejażdżki dojdzie do kolizji, wypadku lub popełnienia wykroczenia. Warto dodać również zapis o tym, czy kierujący posiada odpowiednią kategorię prawa jazdy, a także że bierze pełną odpowiedzialność za jednoślad podczas jazdy.
Dobra umowa to podstawa
Umowa kupna-sprzedaży motocykla powinna być zawierana w formie pisemnej i koniecznie jest przygotowanie po jednej kopii dla każdej ze stron. Przepisy nie określają jednoznacznie zawartości umowy, można ją zatem formułować dowolnie, jednakże trzeba zachować kilka bardzo ważnych danych, które niezbędne są do jej poprawnego sporządzenia, jednakże musi ona zawierać:
- dokładne dane sprzedającego i kupującego, czyli imię i nazwisko, adres zameldowania, numer PESEL, numer dowodu osobistego,
- określenie przedmiotu sprzedaży, czyli marka i model jednośladu, numer rejestracyjny, przebieg, numer VIN,
- ustaloną cenę za przedmiot sprzedaży oraz jasne określenie formy zapłaty – gotówka lub przelew.
Najlepszy wzór umowy-kupna sprzedaży do pobrania w formacie PDF oraz WORD znajdziesz w poniższym artykule:
Wzór umowa kupna-sprzedaży motoroweru 2024 do pobrania [DOC oraz PDF]