Aktualnie czytasz:
Moment Obrotowy
0

Moment obrotowy to inaczej moment siły, czyli innymi słowy siła, jaka występuje podczas ruchu obrotowego. Z definicji moment obrotowy siły względem punktu to iloczyn wektorowy promienia o początku w danym punkcie i końcu w punkcie przyłożenia siły oraz przyłożonej siły.  Jednostką, w jakiej podaje się moment obrotowy jest niutonometr (Nm).

W motoryzacji wartość momentu obrotowego jednostki napędowej jest niezwykle istotna i interesuje się nią każdy bardziej dociekliwy użytkownik. To podstawowy parametr, który określa wartość osiągów danego pojazdu.  Moment obrotowy oraz prędkość obrotowa bezpośrednio wpływają na moc silnika. Istotna jest więc wartość maksymalnego momentu obrotowego, gdyż stanowi informację o maksymalnej sile jaką można uzyskać z silnika. W praktyce moment obrotowy odpowiedzialny jest za przyspieszenie oraz uciąg pojazdu. Im wyższa jest wartość momentu siły, tym samochód ma większą moc, a co za tym idzie lepsze – przyspieszenie.

Warto zaznaczyć, że różnica przebiegu momentu obrotowego w silnikach typu diesel a silnikach benzynowych wpływa na różne odczucia podczas jazdy. Pomimo iż takie pojazdy posiadają taką samą moc, w inny sposób przyspieszają.  W silniku benzynowym moment obrotowy jest relatywnie niski, ale dostępny na wysokich obrotach. W silniku typu diesel moment siły jest wysoki, ale funkcjonuje na niskich obrotach. Skutkiem tego pojazd z silnikiem benzynowym nie ma przyspieszenia takiego jak w dieslu, ale może odczuwalnie przyspieszać na każdym biegu.

 
Czytaj
REKLAMA

Junak 126 teraz za 279,95 zł miesięcznie

Wybierając nowego Junaka 126 możesz skorzystać z promocyjnego finansowania RSSO 0% bez ukrytych kosztów i wpłaty własnej. Już za 279,95 zł miesięcznie (20 rat 0%) możesz wyjechać z salonu nowym motocyklem Junak 126!

 
Czytaj
REKLAMA

Kominiarka motocyklowa teraz za 10,59 PLN z tanią i szybką wysyłką

Zadbaj o swoje zdrowie na motocyklu. Kominiarka pod kask to ochrona Twoich górnych dróg oddechowych i komfort termiczny w chłodne dni. Wysyłka w 24h. Paczkomat 12,50 PLN i darmowy zwrot do 14 dni.

Moment obrotowy
Nazwa zastępczaMoment Siły
WzórMo = r x F , gdzie:
Mo – moment siły
r – promień wodzący
F – przyłożona siła
JednostkaNiutometry (Nm)
Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
0%
Interesujące
50%
heh...
0%
Że co?
0%
Grrrr!
0%
Smutne
50%