Mile na kilometr – ile mil to ile kilometrów. Jak to obliczyć? Wszystko o co powinieneś wiedzieć o mili

Mila i kilometr. Historia, pochodzenie, różnice w odległości

W skrócie
  • Mila to jednostka miary o bogatej historii. W zależności od miejsca i definiowania odległości (morskiej i lądowej) mila potrafi się różnić.
  • Historycznie mila związana jest z długością kroku podwójnego rzymskiej legionisty. Początkowo na jedną mile składało się tysiąc podwójnych kroków.
  • Obecnie na jedną mile lądową składa się 1609,344 metrów.
  • W historii możemy odnaleźć coś takiego jak mila polska. Jednak jej zdefiniowanie nie należy do najprostszych.
  • Więcej porad i historii motocyklowych znajdziesz na naszej stronie, jednoslad.pl

O ile większość krajów Europy posługuje się kilometrem jako jednostką miary, to np. Wielka Brytania używa mili. Jak bardzo różnią się te dwie jednostki i czym różnią się historycznie? Spróbujemy na to odpowiedzieć w tym artykule. Jednak najważniejszym pytaniem pozostaje: “1 mila, to ile kilometrów?” – na to też znajdziemy odpowiedź. Działanie jest naprawdę proste.

Mila to obok kilometra najbardziej popularna jednostka miary. Obecnie stosuje się ją w lotnictwie i żegludze morskiej. Warto wspomnieć, że w zależności od użycia, czasu w historii i specyfiki mila może mówić o różnych odległościach. Obecnie 1 mila, to 1609,344 metrów. Co to jest mila, skąd się wzięła na świecie taka jednostka miary i jak obliczyć ile kilometrów i metrów ma 1 mila?

Mila jako jednostka miary. Skąd się wzięła?

Tak naprawdę na świecie obowiązują dwie główne jednostki miary: kilometr oraz mila. Kilometr wynika bezpośrednio z podziału dziesiętnego – na jego dystans składa się odległość tysiąca metrów. Z kolei mila również składa się z tysiąca, tyle że kroków podwójnych rzymskiego legionisty. Warto jednak zaznaczyć, że o ile słowo “mila” pochodzi z łaciny (mille passus) i oznacza tysiąc kroków, to tak naprawdę zawsze była płynną jednostką miary i definiowała różne odległości. Historycznie jednak mila oparta była o odległość tysiąca kroków pokonanych przez legionistę i była przeliczana na około 1500 metrów.

Suzuki Hayabusa 2021

Obecnie świat podzielony jest na kraje, w których obowiązuje mila oraz kilometr. Mila lądowa obowiązuje głównie w krajach anglosaskich oraz w Ameryce Północnej jako pozaukładowa jednostka miary (odległości) – mila nie należy do układu SI, czyli międzynarodowego układu jednostek miar i z tym jest mały problem, bo o ile mila lądowa wynosi 1609,344 metrów, to z milą morską historycznie był już większy problem i w zależności od kraju mogła definiować różne odległości. Tak było do połowy XX wieku. Np. w Wielkiej Brytanii mila morska wynosiła 1853,18, w Danii 1853,85 m, a w Portugalii 1850,00 metrów. Jak widzicie różnice były spore i nie dziwi fakt, że w końcu ujednolicono te jednostki miary. Obecnie 1 mila morska wynosi 1852 metry.

Może się wydawać, że różnice w 1 mili morskiej były niewielkie. Jednak musimy pamiętać, że mile morskie były ważną jednostką miary w czasach kolonizacji, a odległości między kolonializowanymi terenami były ogromne. Mała różnica potrafiła na wielką skalę utrudniać nawigowanie w oparciu o mapy morskie sporządzone przez inny kraj.

Z czego wynikały te różnice? Głównie chodzi o położenie kraju na mapie świata. Milę morską powiązano z minutą kątową szerokości geograficznej, a obecnie jej długości odnosi się do długości łuku południka ziemskiego i koreluje z minutą kątową koła wielkiego. A to oznacza, różnice w długości łuku jednej minuty kątowej w zależności od położenia kraju. Stąd wynikają różnice i stać zdecydowano o uśrednieniu długości mili.

1 mila, ile to metrów?

Nas jednak najbardziej interesuje mila lądowa. 1 mila lądowa to odległość 1609,344 metrów, czyli 1,6 kilometra.. To oznacza, że wynosi ona 1 760 jardów oraz 5 280 stóp

Przeczytaj również:

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Nowy taryfikator mandatów 2022: będzie drożej, a punkty karne zostaną na dwa lata. Tabela mandatów – powinieneś ją poznać

Mila polska. Mało kto o niej słyszał

Ciekawą sprawą z historycznego punktu widzenia jest również występowanie w dziejach mili polskiej. Obecnie możemy o niej mówić tylko w odniesieniu do historii ponieważ nie jest już używana, a poza tym mało który Polak o niej słyszał. Jej wartość, w zależności od lat, o których mowa wynosiła od aż 7 146 do aż 8534 metrów. Bardzo ciężko jest ustalić ile dokładnie wynosiła mila polska, gdyż w zależności od czasów i miejsca bardzo różniła się od siebie. Najczęściej jednak była ona przeliczana na rosyjskie wiorsty – miarę długości, którą definiowała długość sążnia. Z kolej wielkość sążnia była uzależniona od rozpostartych ramion mężczyzny. To sprawiało, że miara ta była naprawdę płynna. Przyjęło się jednak, że mila polska równała się 7 wiorstom. Żeby było trudniej mila polska występowała w różnych kalibrach: mila mała (2500 sążni), mila średnia (3333 sążni) i mila wielka (3750 sążni).

  • mila mała = 2500 sążni
  • mila średnia = 3333 sążni
  • mila wielka = 3750 sążni

Mile na kilometry. Jak policzyć?

Przeliczenie mili na kilometry to bardzo prosta sprawa – wymaga podstawowych umiejętności, które każdy z nas posiadł w szkole podstawowej. Najpierw jednak, aby działanie miało jakikolwiek sens, należy sprecyzować o jaką mile nam chodzi. Jeśli chcemy wyliczyć odległość lub prędkość, jadąc motocyklem musimy przyjąć, że 1 mila to 1,6 kilometrowa.

Jeśli nie masz ochoty się męczyć, to w sieci znajdziesz całą masę kalkulatorów, kórymi po wpisaniu danych obliczyć odległość oraz prędkość motocykla. Jeśli jednak chcesz samemu przeliczyć mile lądowe na kilometry, to wystarczy że skorzystać z prostego wzoru. Wystarczy liczbę kilometrów (X) podzielić przez 1.61, czyli równowartość mili.

X:1.61= liczba mili

Z kolei jeśli chcesz dowiedzieć się ile mil lądowych składa się z kilometrów, wystarczy, że pomnożysz liczbę kilometrów przez 0.62, bo przecież 1 kilometr to 0.62 mili.

Mile na kilometry – jaki jest przelicznik. Dlaczego w ogóle operujemy taką jednostką, zamiast kilometrami?

Mile angielskie to jednostki odległości stosowane w krajach anglosaskich. Kraje anglosaskie to te, których ludność wywodzi się z obszaru Wysp Brytyjskich i które w przeszłości były koloniami brytyjskimi. Oprócz Wielkiej Brytanii należą do nich Stany Zjednoczone, Australia, Nowa Zelandia, Kanada, Irlandia oraz kilka krajów w południowej Afryce.

W krajach tych urzędowym językiem jest angielski i dominują angielskie wartości kulturalne. Przyjęły się więc w nich również angielskie jednostki miar. Odległości podaje się w milach, wagę w funtach, a wzrost w stopach. Warto wiedzieć, że są dwa rodzaje mil: morskie i lądowe, skupmy się na tych ostatnich.

Mile na km – ile to jest?

Jedną z anglosaskich jednostek miar są mile. Jedna lądowa mila angielska to dokładnie 1609,344 metry. Mile służą do określania prędkości poruszającego się pojazdu. Zarówno w krajach anglosaskich, jak i w pozostałych krajach podaje się ją określając jaka odległość zostanie pokonana przez pojazd w ciągu godziny. W Polsce oraz w większości krajów na świecie używa się kilometrów. W krajach anglosaskich mówi się o ilości pokonanych w godzinę mil. Wiedząc, że jedna mila lądowa to 1609 metrów, czyli 1.6 kilometra możemy wyliczyć, że prędkość 100 kilometrów na godzinę to prędkość ok. 62 mil na godzinę.

Mile na km: przelicznik

Mile na km: informacje
Jednostka miary Mila angielska
Kraje stosowania Wielka Brytania, USA, Australia, Nowa Zelandia, Irlandia, kraje południowej Afryki
Przelicznik mil na metry 1 mila = 1609 metrów
Przelicznik mil na kilometry 1 mila – 1,6 kilometra
Prędkość 100 kilometrów na godzinę w milach 100 km/h = 62 mile/h

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button