Mile na kilometr - ile mil to ile kilometrów

Mile na kilometry - wiele osób zastanawia się nad tym, jaki jest przelicznik. Dlaczego w ogóle operujemy taką jednostką, zamiast kilometrami?

Mile angielskie to jednostki odległości stosowane w krajach anglosaskich. Kraje anglosaskie to te, których ludność wywodzi się z obszaru Wysp Brytyjskich i które w przeszłości były koloniami brytyjskimi. Oprócz Wielkiej Brytanii należą do nich Stany Zjednoczone, Australia, Nowa Zelandia, Kanada, Irlandia oraz kilka krajów w południowej Afryce.

W krajach tych urzędowym językiem jest angielski i dominują angielskie wartości kulturalne. Przyjęły się więc w nich również angielskie jednostki miar. Odległości podaje się w milach, wagę w funtach, a wzrost w stopach. Warto wiedzieć, że są dwa rodzaje mil: morskie i lądowe, skupmy się na tych ostatnich.

Mile na km - ile to jest?

REKLAMA

SCORPION EXO 520 AIR

Zobacz co oferuje najlepszy kask motocyklowy w segmencie.

Jedną z anglosaskich jednostek miar są mile. Jedna lądowa mila angielska to dokładnie 1609,344 metry. Mile służą do określania prędkości poruszającego się pojazdu. Zarówno w krajach anglosaskich, jak i w pozostałych krajach podaje się ją określając jaka odległość zostanie pokonana przez pojazd w ciągu godziny. W Polsce oraz w większości krajów na świecie używa się kilometrów. W krajach anglosaskich mówi się o ilości pokonanych w godzinę mil. Wiedząc, że jedna mila lądowa to 1609 metrów, czyli 1.6 kilometra możemy wyliczyć, że prędkość 100 kilometrów na godzinę to prędkość ok. 62 mil na godzinę.

Mile na km: przelicznik

Mile na km: informacje
Jednostka miary Mila angielska
Kraje stosowania Wielka Brytania, USA, Australia, Nowa Zelandia, Irlandia, kraje południowej Afryki
Przelicznik mil na metry 1 mila = 1609 metrów
Przelicznik mil na kilometry 1 mila – 1,6 kilometra
Prędkość 100 kilometrów na godzinę w milach 100 km/h = 62 mile/h

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button